ԼՂՀ ԱԳՆ պատվիրակությունը մասնակցում է Աբխազիայի հոբելյանական միջոցառումներին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը՝ նախարար Կարեն Միրզոյանի գլխավորությամբ մասնակցում է Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ստեղծման 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Այցի շրջանակներում, Մայիսի 17-ին ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը ելույթ է ունեցել կայացած հանդիսավոր նիստին՝ շնորհավորելով աբխազ գործընկերներին հոբելյանի կապակցությամբ և նշելով, որ Արցախում ուշադիր հետևում են Աբխազիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին և ուրախանում են նրա հաջողություններով:
«Վերջին տարիներին աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները ապացուցում են, որ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը շարունակում է մնալ միջազգային վեճերի լուծման ամենաօպտիմալ միջոցը»,- ընդգծել է կարեն Միրզոյանը:
Նույն օրը Արցախի պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Աբխազիայի արտաքին գործերի նախարար Վյաչեսլավ Չիրիկբայի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների հետագա փոխգործակցության հեռանկարները և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում տեղի է ունեցել Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Մերձդնեստրի և Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարների նիստ, որում քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Այցի ընթացքում կայացել է նաև արցախյան պատվիրակության հանդիպումը Աբխազիայի հայկական համայքի ներկայացուցիչների հետ:

Society 10:32 18/05/2013
A delegation of the Foreign Ministry of the Nagorno-Karabakh Republic, headed by Minister Karen Mirzoyan, is attending events dedicated to the 20th anniversary of the establishment of the Foreign Ministry of the Republic of Abkhazia.
The NKR Foreign Minister delivered a speech at the ceremonial meeting on May 17, congratulating his Abkhaz colleagues and noting that the people of Artsakh were attentively following the developments in Abkhazia and were glad for its successes.
“The events, which have been taking place in the world for the recent years, prove that the realization of peoples’ right to self-determination remains the most optimal means for the resolution of international disputes,” Karen Mirzoyan, in particular, emphasized.
On the same day, a meeting of the delegation of Artsakh with Minister of Foreign Affairs of Abkhazia Viacheslav Chirikba took place, at which the parties discussed the prospects of further cooperation between the Foreign Ministries of the two countries and issues of mutual interest.
In the framework of the festive events, a meeting of the Foreign Ministers of Abkhazia, South Ossetia, Transnistria, and Nagorno-Karabakh took place, at which the development and consolidation of bilateral and multilateral cooperation were discussed.
During the visit, a meeting of the delegation of Artsakh with representatives of the Armenian community of Abkhazia also took place, NKR Foreign Ministry press service reported.