Տ. Սարգսյան. Կառավարությունը չի հրաժարվել նոր ատոմակայանի կառուցման գաղափարից
«Առաջինը սննդի անվտանգության համակարգն է: Պետք է սննդի անվտանգության լավագույն համակարգեր ներդնենք: Այդ համակարգի ներդրումը կարևորագույն էլեմենտներից մեկն է: Երկրորդը մաքսային վարչարարության ոլորտն է, որտեղ պետք է գործեն ԵՄ ստանդարտները»,- քիչ առաջ, ԱԺ նիստի ընթացքում` պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ մաքսային կետերում նախատեսվում է նոր մաքսատներ կառուցել:
Այնուհետև, անդրադառնալով հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների դերակատարությանն ու գործունեությանը, Տ. Սարգսյանը նշեց. «Մեր հասարակական կազմակերպություններն այնքանով են ուժեղ, որքանով ուժեղ են մեր պետությունն ու հասարակությունը: Մենք պարտավոր ենք ապահովել ՀԿ-ների ներգրավումը պետականաշինության գործում: Այստեղ ենք տեսնում մեր կառավարության գերակա խնդիրը: Ամեն ինչ անելու ենք, որ ՀԿ-ներին ներգրավենք որոշումների կայացման գործին:
Վարչապետը պատասխանեց նաև ԲՀԿ խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանի` հարկային քաղաքականության վերաբերյալ հարցին ու ասաց. «Ավելի արդար կլինի, եթե սահմանի վրա մենք ԱԱՀ չգանձենք: Բայց դա իրականացնելու համար մեզ անհրաժեշտ է 150 մլն դոլարի բուֆերային ֆինանսական միջոցներ: Եթե մենք չկարողանանք հայթհայթել այդպիսի ֆինանսական միջոցներ, պետք է դա անենք սահուն, այսինքն` տարեցտարի հանենք սահմանի վրայից ԱԱՀ-ն»:
Խոսելով աշխատավարձերի մասին, բանախոսը հավելեց, որ մոտակա հինգ տարիների ընթացքում պետք է տեղի ունենա աշխատավարձերի շեշտակի աճ:
Նրա համոզմամբ` ռեֆորմներն անցավ չեն լինում: Պետք է քաղաքական կամք, վճռականություն, և տարիների ընթացքում մենք կունենանք հաջողություն:
«Արդյունաբերական քաղաքականույթունը դեռևս համատարած բնույթ չի կրում: Երբ մենք բացահայտում էինք պոտենցիալ ունեցող ոլորտները, բացահայտել ենք միայն 12 ճյուղ: Դրանք այն ճյուղերն են, որոնցում մասնավոր սեկտորը պատրաստ է մեզ հետ համագործակցել»,- հավելեց ՀՀ վարչապետը:
Պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Կարապետյանի` նոր ատոմակայանի կառուցման վերաբերյալ հարցին, Տ. Սարգսյանն ասաց. «ՀՀ կառավարությունը չի հրաժարվել նոր ատոմակայանի կառուցման գաղափարից: Մենք կառուցելու ենք այդ նոր բլոկը և այդ ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանք ենք կատարել: Այժմ քննարկումներ են ընթանում մեր ռուս գործընկերների հետ, թե ինչ ժամանակահատվածում է հարմար նոր ատոմակայանը հանձնել շահագործման: Երբ կավարտվի ուզսումնասիրությունները և պարզ կլինի, թե հին ատոմակայանը մինչև երբ է հնարավոր շահագործել, դրանից կախված էլ պարզ կլինի նորի կառուցման ժամանակացույցը»:

Экономика 16:47 20/05/2013
«Во-первых, мы нуждаемся во внедрении наилучших систем безопасности продуктов питания. Внедрение этой системы является одним из важнейших элементов этой системы. Вторым является сфера таможенного администрирования, где должны стандарты ЕС»,– немногим ранее в ходе заседания заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, отвечая на вопросы депутатов.
Затем касаясь роли и деятельности армянских общественных организаций, Тигран Саркисян отметил: «Наши общественные организации сильны настолько, насколько сильны государство и общество. Мы обязаны обеспечивать вовлечение общественных организаций в дело построения государственности. Здесь мы видим приоритетную задачу нашего правительства. Мы сделаем все для того, чтобы вовлечь общественные организации в дело принятия решений».
Комментируя по просьбе депутата фракции «Процветающая Армения» Микаела Мелкумяна налоговую политику, премьер подчеркнул: «Было бы справедливее не взимать НДС на границе, Но для того, чтобы это сделать, нам нужны буферные финансовые средства на сумму 150 млн долларов. Если мы не сможем найти такие средства, мы должны делать это плавно».
Что касается зарплат, то, как отметил Тигран Саркисян, в течение ближайших пяти лет намечается резкое увеличение заработной платы.
По убеждению премьера, для осуществления реформ нужна политическая воля, решимость.
«Промышленная политика пока не носит массовый характер. Когда мы уточняли сферы, обладающие потенциалом, мы выделили лишь 12 отраслей. Это те отрасли, в которых частный сектор готов сотрудничать с нами»,- добавил он.
Отвечая на вопрос депутата фракции Республиканской партии Армении Наиры Карапетян о строительстве новой атомной станции, Тигран Саркисян заявил: «Правительство Армении не отказалось от идеи строительства новой атомной станции. Мы построим этот новый блок и в этом направлении уже проделана масштабная работа. Сейчас ведутся обсуждения с нашими российскими партнерами относительно срока сдачи новой АЭС в эксплуатацию. Срок строительства новой АЭС зависит от того, когда завершатся исследования, и станет ясно, до каких пор можно эксплуатировать старую».