Տնտեսություն 13:48 21/05/2013
Ոչ Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը, ոչ «Զվարթնոց» օդանավակայանը մեկնաբանություններ չեն տալիս «Արմավիա» ավիաընկերության` Հանրային խորհրդին ներկայացրած առողջացման ծրագրի վերաբերյալ:
«Ծրագիրը մեզ չէ ներկայացված, ըստ այդմ ծրագրի վերաբերյալ մենք որևէ մեկնաբանություն չունենք»,-նման պատասխան Panorama.am-ը ստացավ թե վարչության, թե ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ մարտի 29-ին իրեն սնանկ հայտարարած ազգային փոխադրող համարվող ավիաընկերությունը Հանրային խորհրդի առաջարկով ներկայացրել է առողջացման ծրագիր: Մասնավորապես ընկերությունն առաջարկում է ավիատոմսերի գնից հանել 10 հազար դրամի՝ օդի պետական տուրքը, ինքնուրույն ավիացիոն վառելիք ձեռք բերելու հնարավորություն տալ, վերակազմավորել պետբյուջեի նկատմամբ պարտքերը, զեղչել օդանավակայանի ծառայությունների 30%-ով օտարերկրյա ավիաընկերությունների համար գործող գների համեմատ և այլն:
Հանրային խորհուրդը ծրագիրը ներկայացրել է կառավարությանը, սակայն արձագանք դեռ չկա:
«Մի քանի օրից մեզ մոտ ասուլիս է լինելու, այդ ժամանակ ղեկավարությունը հարցերին կպատասխանի»,-ասաց «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը:
ՔԱԳՎ-ն ավիացիոն ոլորտում նոր փոխադրողի մասին որևէ առաջարկ կառավարությանը չի ներկայացրել: Այստեղ սպասում են մի ընկերության, որը ավիափոխադրող դառնալու հայտ կներկայացնի:
«Դրանից հետո նոր մենք ասելիք կունենանք»,-ասաց ՔԱԳՎ մամուլի խոսնակ Նելի Չերչինյանը:
«Արմավիա» ավիաընկերությունից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե ինչու ծրագիրը չի ներկայացվել նաև ոլորտը կարգավորող մարմնին ու օդանավակայանի ղեկավարությանը:
«Հանրային Խորհուրդը խնդրել է, մենք ներկայացրել ենք»,-ասացին ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Ինչ վերաբերում է սնանկ ճանաչվելու հայցով դատարան դիմելուն, ապա ընկերությունից հիշեցնում են, որ օրենքը դատարան դիմելու հստակ ժամկետներ չի նշում, իրենք էլ փաստաթղթերն են պատրաստում:

ГУГА Армении и руководство аэропорта «Звартноц» не комментируют программу по оздоровлению, представленную компанией «Армавиа»
Ни Главное управление гражданской авиации (ГУГА) Армении, ни ЗАО «Армения - Международные аэропорты» не комментируют программу по оздоровлению, представленную компанией «Армавиа» Общественному совету Армении.
«Программа была представлена не нам, поэтому никаких комментариев относительно этого у нас нет»,– заявили Panorama.am в ГУГА Армении и в компании.
Отметим, объявившая 29 марта о банкротстве авиакомпания «Армавиа» по предложению Общественного совета представила программу по оздоровлению. В частности, компания предлагает упразднить плату «за воздух», которая составляет 10 тыс. драмов и входит в стоимость авиабилета, установить скидку на уровне не менее 30% за услуги, оказываемые в аэропортах, действующих на территории Армении, позволить авиакомпании самостоятельно завозить авиационное топливо, реструктуризировать долги компании по отношению к государству и др.
Общественный совет представил программу правительству, однако пока никакого отклика не поступало. «Через несколько дней мы созовем пресс-конференцию, тогда руководство ответит на все вопросы»,– заявил пресс-секретарь ЗАО «Армения - Международные аэропорты» Геворг Абраамян.
ГУГА не представила правительству каких-либо предложений о вступлении на рынок нового авиаперевозчика и ждет заявок от компаний.«После этого нам будет что сказать»,– заявила пресс-секретарь ГУГА Армении Нелли Черчинян.
Что касается обращения компании в суд для оформления банкротства, то в компании напоминают, что закон не предусматривает какого-либо срока обращения в суд, а они заняты подготовкой документов.