Հասարակություն 14:36 22/05/2013
Իրանցի վերլուծաբան Ֆարզադ Ռամազանի Բունաշը, փոքրիկ պատմական ակնարկ կատարելով, նշում է, որ 1924թ. փետրվարի 9-ին Նախիջևանը հռչակվում է ինքնավար հանրապետություն և ընդգրկվում Ադրբեջանի կազմում, որի ցամաքային կապն իրականացվում է Իրանի միջոցով:
Շարունակելով թեման՝ հոդվածագիրը գրում է. «Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Նախիջևանը հայտնվել էր հումանիտար աղետի շեմին: Իրանը, Նախիջևանի հետ ունենալով շուրջ 143 կիլոմետրանոց սահման, ռազմավարական կարևոր դեր է ունեցել Նախիջևանի քաղաքական և տնտեսական ոլորտում՝ պատերազմի ընթացքում ապահովելով վառելիքի, սննդի և այլ անհրաժեշտ ապրանքների առաքումն այդ շրջան»:
«Սակայն, հակառակ դրան, վերջին տարիներին, Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը միտված է նրան, որպեսզի Նախիջևանի կախվածությունը հնարավորինս նվազեվի Իրանից: Այդ նպատակով է, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան միմյանց հետ իրականացնում են խոշորամասշտաբ էներգետիկ և տնտեսական ծրագրեր, իսկ վերջերս, Ադրբեջանի Մեջլիսը չեղյալ հայտարարեց Իրանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված հեշտացրած կարգով քաղաքացիների տեղաշարժի մասին համաձայնագիրը»,-եզրափակում է իրանցի վերլուծաբանը:

Analysis 15:34 22/05/2013
During the years of the Karabakh war, Nakhichevan was on the brink of a humanitarian catastrophe, says an article published on IRAS news website.
Iranian analyst Farzad Ramazani Bunash reminds that on February 9, 1924, Nakhichevan was declared an Autonomous Republic within Azerbaijan, which communicated with Nakhichevan through the territory of Iran.
“During the years of the Karabakh war, Nakhichevan was on the brink of a humanitarian catastrophe. Iran, which has about 143-km-long border with Nakhichevan, had an important strategic role in Nakhichevan’s political and economic life, ensuring the transportation of fuel, food and other necessary goods to that region,” the analyst says.
“However, despite that, in recent years, Azerbaijan’s policy has been aimed at reducing Nakhichevan’s dependence on Iran. This is why Azerbaijan implements large-scale energy and economic projects with Turkey and the Azerbaijani Majlis has recently passed a decision to revoke the law that eased travel restrictions for Iranians,” the Iranian analyst concludes.