Հասարակություն 14:36 22/05/2013
Իրանցի վերլուծաբան Ֆարզադ Ռամազանի Բունաշը, փոքրիկ պատմական ակնարկ կատարելով, նշում է, որ 1924թ. փետրվարի 9-ին Նախիջևանը հռչակվում է ինքնավար հանրապետություն և ընդգրկվում Ադրբեջանի կազմում, որի ցամաքային կապն իրականացվում է Իրանի միջոցով:
Շարունակելով թեման՝ հոդվածագիրը գրում է. «Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Նախիջևանը հայտնվել էր հումանիտար աղետի շեմին: Իրանը, Նախիջևանի հետ ունենալով շուրջ 143 կիլոմետրանոց սահման, ռազմավարական կարևոր դեր է ունեցել Նախիջևանի քաղաքական և տնտեսական ոլորտում՝ պատերազմի ընթացքում ապահովելով վառելիքի, սննդի և այլ անհրաժեշտ ապրանքների առաքումն այդ շրջան»:
«Սակայն, հակառակ դրան, վերջին տարիներին, Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը միտված է նրան, որպեսզի Նախիջևանի կախվածությունը հնարավորինս նվազեվի Իրանից: Այդ նպատակով է, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան միմյանց հետ իրականացնում են խոշորամասշտաբ էներգետիկ և տնտեսական ծրագրեր, իսկ վերջերս, Ադրբեջանի Մեջլիսը չեղյալ հայտարարեց Իրանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված հեշտացրած կարգով քաղաքացիների տեղաշարժի մասին համաձայնագիրը»,-եզրափակում է իրանցի վերլուծաբանը:

Общество 16:32 22/05/2013
В годы Карабахской войны Нахичеван оказался на пороге гуманитарной катастрофы. Об этом говорится в аналитической статье, опубликованной на иранском информационном сайте «ИРАС».
Иранский аналитик Фарзад Рамазани Бунаш, делая небольшой исторический экскурс, отмечает, что 9 февраля 1924 года Нахичеван был провозглашен автономной республикой и включен в состав Азербайджана, сухопутная связь которого проходит через Иран.
Продолжая тему, автор статьи пишет: «В годы Карабахской войны Нахичеван оказался на пороге гуманитарной катастрофы. Иран, имея с Нахичеваном границу протяженностью около 143 км, сыграл важную стратегическую роль в политической и экономической жизни Нахичевана, в годы войны обеспечив поставку топлива, продуктов питания и необходимых товаров в эту область».
«Однако, вопреки этому, в последние годы политика, которую ведет Азербайджан, нацелена на то, чтобы  как можно больше свести к минимуму зависимость Нахичевана от Ирана. С этой целью Азербайджан и Турция осуществляют друг с другом крупномасштабные энергетические и экономические программы, а недавно парламент Азербайджана признал недействительным соглашение о передвижении граждан по упрощенному порядку между Азербайджаном и Ираном»,– резюмировал иранский аналитик.