Արցախը դեմոկրատական երկիր է: Panorama.am-ին նման կարծիք հայտնեց սլովակ լրագրող Լիբոր Սպիմռ Ինգը (Libor Spimr Ing), ով մայիսյան տոները նշում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Panorama.am-ի նկարահանող խումբը եվրոպացի լրագրողին հանդիպեց առաջին գծի մոտ: Նա պատրաստվում է Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանել, իսկ մինչ այդ բարձրաձայնում է զգացածը, տեսածն ու ֆիլմի ասելիքը:
«Արցախում առաջին անգամ եղել եմ այս տարվա հունվարին, երեք շաբաթ եմ այստեղ անցկացրել: Այստեղ չկա այն կյանքը, որ մենք տեսնում ենք Եվրոպայում: Իմ ֆիլմի միջոցով, որը կոչվելու է «Ժամանակ», ես ցանկանում եմ ասել, որ Արցախը ազատ հանրապետություն է, այստեղ չկա խնդիր: Այստեղ կյանքն այնպիսին չէ, ինչպես Եվրոպայում և Սլովակիայում: Հարցազրույցներիցս մեկում ասել եմ, որ Սլովակիայում ապրում ենք 100% նյութական կյանքով, սակայն այստեղ ապրում են 50% նյութական և 50% հոգևոր կյանքով: Այստեղ կան եկեղեցիներ, որ չկան ողջ Եվրոպայում, 5-րդ դարի, 6-րդ դարի…: Ցանկանում եմ ասել և ցույց տալ, որ այստեղ ապրող արցախցիները մեր ընկերներն են և Արցախը ոչ Կովկասի, ոչ էլ ամբողջ աշխարհի թշնամին չէ, ինչպես ասում է Ալիևը:
Այստեղ կրիմինալ չկա, ինչպես մեզ մոտ, չգիտեմ, թե ինչու:
Ժողովրդավարությունը, որ կա մեզ մոտ, դա ժողովրդավարություն չէ, ժողովրդավարությունն այստեղ է: Ինչո՞ւ: Որովհետև մեզ մոտ բյուրոկրատիա է, չափազանց շատ բյուրոկրատիա: Մեր երկրում չես կարող գնալ ու զրուցել նախարարի հետ: Այստեղ ես կարող եմ գնալ և նախարարի հետ զրուցել, ոչ մի խնդիր: Շատ քիչ մարդիկ մեզ մոտ գիտեն, թե որտեղ է Արցախը և ինձ համար դա ուղղակի աղետ է, քանի որ այստեղ մարդիկ և եկեղեցիներ կան, այստեղ կյանք կա»:

Политика 17:55 22/05/2013
Арцах является демократической страной. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил словацкий журналист Либор Спимр Инг (Libor Spimr Ing), который присутствовал на праздничных мероприятиях, посвященных Дню победы в Нагорно-Карабахской Республике. Съемочная группа Panorama.am встретилась с журналистом на передовой линии. Он собирался снимать фильм про Нагорный Карабах, а до этого поделился впечатлениями и увиденным, а также рассказал об основной идее фильма.
«Впервые я посетил Арцах в январе этого года, и провел там три недели. Здесь нет той жизни, которую мы видим в Европе. С помощью этого фильма, который будет называться «Время», я хочу сказать, что Арцах является свободной республикой, здесь нет проблем. Здесь жизнь не та, что в Европе и Словакии. В одном из своих интервью я сказал, что в Словакии на все 100% живут материальной жизнью, между тем как здесь живут на 50% материальной, а на 50% – духовной жизнью. Здесь находятся церкви, датируемые 5-6 вв., которых нет в Европе. Мне хотелось бы сказать и показать, что проживающие здесь люди являются нашими друзьями, а Арцах не является врагом и Кавказа и всего мира, как об этом заявляет Алиев. Здесь нет криминала, который непонятно почему есть у нас.
Та демократия, которая есть у нас– это не та демократия. Истинная демократию можно встретить тут. Почему? Потому что у нас царит бюрократия. В нашей стране не можешь пойти и поговорить с министром. Здесь я могу пойти и поговорить с министром, без всяких проблем. Мало кто у нас знает, где находится Арцах, и для меня это просто катастрофа, поскольку здесь есть люди и церкви, здесь есть жизнь», - отметил журналист.