Արցախը դեմոկրատական երկիր է: Panorama.am-ին նման կարծիք հայտնեց սլովակ լրագրող Լիբոր Սպիմռ Ինգը (Libor Spimr Ing), ով մայիսյան տոները նշում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Panorama.am-ի նկարահանող խումբը եվրոպացի լրագրողին հանդիպեց առաջին գծի մոտ: Նա պատրաստվում է Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանել, իսկ մինչ այդ բարձրաձայնում է զգացածը, տեսածն ու ֆիլմի ասելիքը:
«Արցախում առաջին անգամ եղել եմ այս տարվա հունվարին, երեք շաբաթ եմ այստեղ անցկացրել: Այստեղ չկա այն կյանքը, որ մենք տեսնում ենք Եվրոպայում: Իմ ֆիլմի միջոցով, որը կոչվելու է «Ժամանակ», ես ցանկանում եմ ասել, որ Արցախը ազատ հանրապետություն է, այստեղ չկա խնդիր: Այստեղ կյանքն այնպիսին չէ, ինչպես Եվրոպայում և Սլովակիայում: Հարցազրույցներիցս մեկում ասել եմ, որ Սլովակիայում ապրում ենք 100% նյութական կյանքով, սակայն այստեղ ապրում են 50% նյութական և 50% հոգևոր կյանքով: Այստեղ կան եկեղեցիներ, որ չկան ողջ Եվրոպայում, 5-րդ դարի, 6-րդ դարի…: Ցանկանում եմ ասել և ցույց տալ, որ այստեղ ապրող արցախցիները մեր ընկերներն են և Արցախը ոչ Կովկասի, ոչ էլ ամբողջ աշխարհի թշնամին չէ, ինչպես ասում է Ալիևը:
Այստեղ կրիմինալ չկա, ինչպես մեզ մոտ, չգիտեմ, թե ինչու:
Ժողովրդավարությունը, որ կա մեզ մոտ, դա ժողովրդավարություն չէ, ժողովրդավարությունն այստեղ է: Ինչո՞ւ: Որովհետև մեզ մոտ բյուրոկրատիա է, չափազանց շատ բյուրոկրատիա: Մեր երկրում չես կարող գնալ ու զրուցել նախարարի հետ: Այստեղ ես կարող եմ գնալ և նախարարի հետ զրուցել, ոչ մի խնդիր: Շատ քիչ մարդիկ մեզ մոտ գիտեն, թե որտեղ է Արցախը և ինձ համար դա ուղղակի աղետ է, քանի որ այստեղ մարդիկ և եկեղեցիներ կան, այստեղ կյանք կա»:

Interviews 18:42 22/05/2013
He was visiting Artsakh to participate in the celebrations of the May 9 triple holiday. Panorama’s camera crew met the European journalist near the front line, where he is shooting a film on Artsakh. In an interview with Panorama.am, Libor Spimr Ing spoke about his impressions of Artsakh and about his film.
“I made my first visit to Artsakh this January. I stayed here for three weeks. Life is here different from that in Europe and Slovakia. My film, to be titled “Time,” aims to show that Artsakh is a free country and that there is no problem here.
"I have said in an interview that in Slovakia, we live a 100 percent material life, while here in Artsakh people live 50 percent material life and 50 percent spiritual life. There are 5th and 6th century churches here – something you cannot find in Europe. I want to show that the people that live in Artsakh are our friends and that contrary to Aliyev’s allegations, Artsakh is not the enemy of the Caucasus or the world.
"Unlike my country, no crimes are committed here.
"The democracy that exists in our country is not a real democracy. The real democracy is here. Why? Because there is a lot of bureaucracy in our country. In our country, you cannot just go and talk to a minister. But here there is no problem with talking to a minister. In my country, very few people know of Artsakh and I think it is a catastrophe because there are people and churches here, and there is life here.”