Հասարակություն 11:06 23/05/2013
Կառավարությունը հաստատեց Արմավիրի մարզում տեղի ունեցած կարկտահարության հետևանքները վերացնելու միջոցառումների ծրագիրը
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց Արմավիրի մարզում տեղի ունեցած կարկտահարության հետևանքները վերացնելու միջոցառումների ծրագիրը: Ինչպես կառավարության նիստում տեղեկացրեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, երեկ ուշ երեկոյան փոխվարչապետի, գյուղատնտեսության նախարարի, կենտրոնական բանկի նախագահի գտնվել են Արմավիրի մարզում, որտեղ ամփոփել են վերջին 10 օրվա ընթացքում կատարված աշխատանքները:
«Իսկապես աննախադեպ կարկուտ է տեղի ունեցել մայիսի 12-ին, և բազմաթիվ տնտեսությունների համար դրանք ցավալի հետևանքեր են ունեցել»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքերով` շուրջ 17 հազար հա հողատարածություններին վնաս է հասցվել, ընդորում` 46 համայնքից 23-ում 100%-ով բերքին վնաս է հասցվել:
Տ.Սարգսյանը նշեց, որ խաղողի այգիների առումով գյուղացիները շուրջ երեք տարվա օժանդակություն են ստանալու, պտղատու այգիների մասով` 1-2 տարվա, իսկ բանջարանաբոստանային կուլտուրաները, ըստ վարչապետի, կարող են ավելի արագ վերականգնել:
«Հասկանալի է, որ մեր գյուղացիական տնտեսությունները ունենալու են ֆինանսական խնդիրներ իրենց պարտավորությունները կատարելու առումով` առևտրային բանկերի, վարկային կազմակերպությունների , հարկային պարտավորությունների և ջրի վճարումների»,- ասաց Տ.Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով` ծրագրով  22 համայնքերում, որոնցում կարկուտի հետևանքով 100%-ով վնաս է հասցվել, նախատեսվում է ամբողջությամբ հատուցել հողի գույքահարկի վճարումները, իսկ մնացած համայնքերում, որտեղ կորուստը կազմում է 30-50%, համայնքների ղեկավարների հետ պայմանավորվել են, որ ներկայացնեն ցուցակներ, և եթե այդ համայնքներում կորուստները 100 տոկոս են , ապա նրանց գույքահարկն էլ ամբողջությամբ կհատուցեն, իսկ 50%-ի դեպքում` կեսը: Ըստ վարչապետի` այս ամենի համար անհրաժեշտ է մոտ 200 մլն դրամ:
Տ.Սարգսյանը նշեց, որ գյուղացիները կազատվեն նաև ջրի վճարից: «Այստեղ ևս նույն սկզբունքն է. 100 տոկոս վնաս կրած գյուղացիական տնտեսությունները մեր կողմից հարյուր տոկոսանոց աջակցություն կստանան»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է հարկակարկտային կայաններին, ապա Տ.Սարգսյանը նշեց, որ կհատկացնեն 350 մլն դրամ` մարզում 50 նոր կայաններ ներդնելու համար, որը կլինի երկրորդ պաշտպանողական շերտը: Նրա խոսքերով` բոլոր հակակարկտային կայանները, այդ թվում` նրանք, որոնք համայնքային սեփականություն են, կփոխանցվեն ԱԻՆ-ի կողմից կառավարվող միասնական ցանցին:
«Հարկակարկտային կայանները իհարկե 100%-ով չեն երաշխավորում ռիսկերը, բայց 60%-ով արդյունավետ են: Եթե մենք գյուղացիներին օգնում ենք, որպեսզի նրանք ոտքի կանգնեն, ապա անհրաժեշտ է, որպեսզի նրանք վստահ լինեն, որ ապագայում պաշտպանված կլինեն կարկտահարությունից»,- ասաց վարչապետը:
Հաջորդ հարցը վերաբերում է վարկային պարտավորություններին: Տ.Սարգսյանը նշեց, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ տոկոսադրույքներն ու դոլարային վարկերը դառնալու են դրամային վարկեր, տոկոսադրույքների հետ կապված ամեն մեկի հետ առանձին աշխատանք է տարվելու, որպեսզի մեխանիզմներ մշակվեն դրանց նվազեցման և մարման հետաձգման կարգի վերաբերյալ: «Բոլոր տնտեսությունների հետ լինելու է անհատական մոտեցում»,- ասաց նա:
Տ.Սարգսյանը նաև հայտնեց,, որ Արմավիրի մարզից ընտրված պատգամավորների նախաձեռնությամբ կբացվի հիմնադրամ և մասնավոր անձինք գումարներ կփոխանցեն, որպեսզի առավել անապահով տնտեսություններին նաև ֆինանսական օգնություն ցուցաբերեն: Կառավարության անդամները ևս իրենց մասնակցությունը կունենան հիմնադրամի հավաքագրումներին:
Ինչ վերաբերում է սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, որոնց վիճակը աղետալի կարկուտից հետո վատացել է, ապա նրանց ֆինանսական օժանդակություն կցուցաբերվի: «Այն ընտանիքները, որոնք համապատասխանում են օրենսդրությամբ սահմանված չափանիշներին, պետք է ստանան սոցիալական օժանդակություն»,- ասաց Տ.Սարգսյանը:

Экономика 12:07 23/05/2013
Правительство Армении утвердило программу мероприятий по устранению последствий сильного града в Армавирской области
В ходе сегодняшнего заседания правительства Армении была утверждена программа мероприятий по устранению последствий сильного града 12 мая, причинившего ущерб 46 общинам Армавирской области республики.
Как сообщил в ходе заседания правительства премьер-министр Армении Тигран Саркисян, поздно вечером в среду, 22 мая, он вместе с вице-премьером РА, министром территориального управления Арменом Геворкяном, главой Минсельхоза Серго Карапетяном и главой Центрального банка Артуром Джавадяном посетил Армавирскую область, где были подведены итоги работы, проделанной в течение последних 10 дней.
«Действительно 12 мая выпал беспрецедентно сильный град, который привел к достаточно болезненным последствиям для многочисленных хозяйств», – сказал премьер Саркисян.
По его словам, ущерб был причинен земельным участкам площадью порядка 17 тыс. га, при этом в 23 из 46 общин урожаю причинен 100% ущерб.
Что же касается виноградников, по словам главы правительства, фермеры будут получать содействие в течение предстоящих 3 лет, по части садов – 1-2 лет, а посевы сельскохозяйственных культур удастся восстановить гораздо раньше.
«Понятно, что у фермеров возникнут финансовые трудности в плане выполнения своих обязательств перед коммерческими банками, организациями по предоставлению кредитов и налоговых обязательств и платежей за воду», – сказал Тигран Саркисян.
Премьер отметил также, что, согласно программе, в 22 общинах, в которых град нанес 100% ущерб урожаю, планируется полностью возместить налог на землю. А с главами общин, в которых размер причиненного ущерба составляет 30-50%, достигнута договоренность, согласно которой они должны представить списки фермеров с размерами нанесенного ущерба их хозяйствам. В соответствии с этими списками и будет решен размер компенсации. По словам Тиграна Саркисяна, для всего этого понадобятся порядка 200 млн. драмов.
Тигран Саркисян указал, что фермеры будут освобождены от уплаты начислений по водоснабжению. «Здесь действует тот же принцип: тем фермерам, которые понесли ущерб на 100%, будет оказана 100-процентная поддержка со стороны правительства», – отметил он.
Что касается противоградовых станций, то, как подчеркнул премьер, правительство выделит 350 млн. драмов на внедрение 50 новых станций. Все станции будут подключены к единой сети, управляемой МЧС.
«Противоградовые станции, конечно, не на 100% гарантируют риски, но на 60% являются эффективными. Если мы помогаем фермерам встать на ноги, то они должны быть уверены в том, что в будущем будут защищены от града», – заявил Т. Саркисян.
Касаясь кредитных обязательств, премьер-министр отметил, что достигнута договоренность, согласно которой процентные ставки и долларовые кредиты станут драмовыми, а что касается процентных ставок, то правительство будет вести отдельную работу с каждым, чтобы разработать механизмы их сокращения и продления срока погашения.
Тигран Саркисян добавил, что по инициативе избранных от Армавирской области депутатов откроется фонд и частные лица смогут перечислять сумму, чтобы оказывать финансовую помощь наименее обеспеченным хозяйствам, Члены правительства также будут участвовать в этом процессе.
Что касается социально необеспеченных семей, состояние которых после града еще более усугубилось, то им будет оказано финансовое содействие. «Семьи, которые соответствуют установленным законодательством критериям, должны получить социальную поддержку», – резюмировал премьер.
Напомним, 12 мая сильный град нанес крупный ущерб сельхозугодиям в 46 общинах Армавирской области Армении. Фермеры требуют от правительства возмещения причиненного стихией ущерба, замораживания банковских кредитов.
Пока в Армавирской области Армении уточняли причиненный градом ущерб, стихия вновь обрушилась на Арагацотнскую область