Տնտեսություն 11:30 24/05/2013
Այսօր Ազգային ժողովի 334 սրահում տեղի կունենան կարկտահարության հետևանքների վերացմանն ուղղված քայլերին վերաբերող խորհրդարանական լսումներ: Այս մասին հայտնեցին ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հիշեցնենք, որ երեկ կառավարության նիստում հաստատվեց Արմավիրի մարզում տեղի ունեցած կարկտահարության հետևանքները վերացնելու միջոցառումների ծրագիրը:
«Շուրջ 17 հազար հեկտար հողատարածությունների վնաս է հասցված, ընդ որում` 46-ից 23 համայնքներում 100 տոկոսով բերքին վնաս է հասցված: Խնդիրը բաժանվում է երեք մասի` խաղողի այգիներ, պտղատու այգիներ և բանջարաբոստանային տնտեսություն:
Խաղողի այգիների առումով շուրջ երեք տարվա օժանդակության կարիք են ունենալու գյուղացիական տնտեսությունները»,-հայտարարել է վարչապետը:

Экономика 12:12 24/05/2013
Сегодня в парламенте Армении состоятся парламентские слушания относительно мер, направленных на устранение последствий града. Об этом сообщает пресс-служба Национального Собрания Армении.
Напомним, накануне на заседании правительства Армении была утверждена программа мероприятий по устранению последствий сильного града 12 мая, причинившего ущерб 46 общинам Армавирской области республики.
По словам премьер-министра Тиграна Саркисяна, ущерб был причинен земельным участкам площадью порядка 17 тыс. га, при этом в 23 из 46 общин урожаю причинен 100% ущерб. Что же касается виноградников, по словам главы правительства, фермеры будут получать содействие в течение предстоящих 3 лет, по части садов – 1-2 лет, а посевы сельскохозяйственных культур удастся восстановить гораздо раньше.
Правительство Армении утвердило программу мероприятий по устранению последствий сильного града в Армавирской области