Տնտեսություն 11:48 29/05/2013
Այսօր Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահների մասնակցությամբ տեղի կունենա Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածության բարձրագույն մարմնի՝ Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը: Այս մասին հայտնում է «Իտար-Տասս» լրատվական գործակալությունը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի օգնական Յուրի Ուշակովի խոսքերով՝ Եվրազեսի նիստի ժամանակ քննարկվելու են ինտեգրացիոն համագործակցության հեռանկարները, 2015թ.-ի հունվարի 1-ին Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման նախագիծը, Մաքսային միության գործառնության հարցերն ու Միասնական տնտեսական տարածության հետագա զարգացումը:
Բացի այդ, քննարկվելու են նաև միջազգային իրավական փաստաթղթերի, այդ թվում Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի նախապատրաստման, ինչպես նաև գյուղարտադրության քաղաքականության հայեցակարգի, արտաքին և ներքին առևտրի ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ձևավորման վերաբերյալ հարցեր:
Նշվում է, որ նիստից հետո նախատեսված է Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահների հանդիպումը Ղրղզստանի և Ուկրաինայի նախագահների հետ:
«Ինտերֆաքս» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը հայտարարել է, որ Ուկրաինան մտադիր չէ սահմանափակվել Մաքսային միության կազմում դիտորդի կարգավիճակով և պատրաստ է միանալ Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածության հիմնարար իրավական փաստաթղթերին: Ուկրաինայի վարչապետը նշել է, որ առաջարկվելու է ստեղծել բանակցային խումբ՝ քննարկելու, թե կոնկրետ որ համաձայնագրերին կարող է միանալ Ուկրաինան:
Նշենք, որ Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության՝ Եվրազեսի անդամ պետություններն են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը: Կազմակերպությունում դիտորդի կարգավիճակ ունեն Հայաստանը, Ուկրաինան և Մոլդովան: Իսկ Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածության անդամներն են Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը: Մաքսային միությունն, ի տարբերություն Եվրազեսի, իրենից ներկայացնում է միասնական մաքսային և առևտրային տարածություն:

Политика 12:54 29/05/2013
Президент РФ Владимир Путин прилетел в Астану, где примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета, сообщает ИТАР-ТАСС.
Как сообщил накануне визита помощник президента Юрий Ушаков, "в ходе заседания ЕврАзЭС будут обсуждаться перспективы дальнейшего интеграционного взаимодействия, планы формирования к 1 января 2015 года Евразийского экономического союза, вопросы функционирования Таможенного союза, дальнейшего развития Единого экономического пространства".
Кроме того, речь пойдет о международной правовой документации, в том числе проекта договора по ЕЭС, о принятии концепции агропромышленной политики, о создании интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли.
Планируется также, что после встречи "тройки" ее лидеры встретятся с президентами Киргизии и Украины, сообщил Ушаков.
В 2013 году планируется провести три заседания Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств поочередно в столицах стран-участниц Таможенного союза и Единого экономического пространства - Астане, Москве и Минске.
Президент РФ прилетел в Астану из Бишкека, где проходил неформальный саммит ОДКБ. Также в Киргизии Путин провел двусторонние встречи с хозяином саммита Алмазбеком Атамбаевым и президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном.