Տ.Սարգսյանը ներկայացրեց հաշվետվությունը. 2012թ-ին գյուղատնտեսական աճը կազմել է 9.3 տոկոս
Ազգային Ժողովում այսօրվանից մեկնարկում են 2012թ-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկումները, ըստ ոլորտների, ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովներում: Ավանդույթի համաձայն քննարկումների մեկնարկը տվեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով իր ելույթում ուրվագծեց անցած տարված պետբյուջեի կատարման հիմնական մեխերը:
Այդպես, 2012 -ն գրանցվել է 7.2 տոկոս տնտեսական աճ: Արձանագրվել է նաև 7.4 տոկոս բյուջեի եկամուտների անվանական աճ, իսկ ծախսերի գծով անվանական աճը կազմել է 2 տոկոս: Իսկ ահա 12 ամսյա գնաճը կազմել է 3.2 տոկոս:
Վարչապետի խոսքով` տնտեսության չորս հիմնական ճյուղերում գրանցվել են աճի ցուցանիշներ`արդյունաբերության իրական աճը կազմել է 5.7 տոկոս, գյուղատնտեսական աճը՝ 9.3 տոկոս, շինարարության աճը միայն 0.5 տոկոս և ծառայությունները աճել են 8 տոկոսով:
2012թ-ը աչքի է ընկել մի շար բարեփոխումներով.
«Հարկերի ստացման գործընթացի պարզեցում, ներդրողների պաշտպանվածություն, կազմակերպությունների լուծարման , իսկ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառումից հանելու գործընթացի պարզեցում և այլն: 2012թ-ին սկսվել է Կառավարությանն առընթեր Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում էլեկտրոնային կառավարման «մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» ծրագրի ներդրում և այսօր կադաստրի համակարգում գործարքը գրանցվում է առավելագույնը մեկ օրում` նախկինում նվազագույնը յոթ օրվա փոխարեն»,- թվարկեց վարչապետը:
Տ.Սարգսյանը ներկայացրեց նաև պետական բյուջեի պակասուրդը: 2012թ-ի պետբյուջեն կատարվել է 59.9 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ շեղումը հիմնականում պայմանավորված է ծախսերի կատարողականով:

Экономика 11:39 29/05/2013
С сегодняшнего дня в Национальном Собрании начинается обсуждение годового отчета об исполнении государственного бюджета на 2012 год. Согласно традиции, старт обсуждениям был дан после выступления премьер-министра Тиграна Саркисяна, который в своей речи обозначил основные аспекты исполнения госбюджета.
Так, в 2012 году был зафиксирован 7.2-процентный экономический рост, 7.4-процентный номинальный рост доходов бюджета и 2-процентный номинальный рост по линии расходов. Годовая инфляция составила 3.2%.
По словам главы правительства, в четырех основных отраслях экономики были зафиксированы показатели роста: реальный рост промышленности составил 5.7%, рост сельского хозяйства – 9.3%, рост объемов строительства – 0.5%, рост в сфере услуг – 8%.
Тигран Саркисян добавил, что минувший 2012 год примечателен и рядом реформ: упрощение процесса получения налогов, защита инвесторов, упрощение процесса расформирования организаций, снятие частных предпринимателей с государственного учета и др.
Тигран Саркисян также представил дефицит государственного бюджета. Госбюджет на 2012 год был исполнен с дефицитом на сумму 59.9 млрд драмов, отклонение в основном обусловлено исполнением расходов.
По состоянию на 31 декабря 2012 года внешний государственный долг Армении составил 1 трлн 508 млрд драмов или 3 млрд 738 млн долларов, что составляет 37.7% ВВП.