Տարածաշրջան 19:50 30/05/2013
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մայա Փանջիկիձեն, այսօր մեկնաբանելով ռուս սահմանապահների կողմից Ցխինվալիի շրջանում փշոտ մետաղալարերի անցկացումը, հայտարարել է , որ Թբիլիսին ավելի դրական քայլեր էր ակնկալում Մոսկվայից,: Այս մասին է հաղորդում «Նովոստի Գռուզիա» լրատվական գործակալությունը:
Նշենք, որ Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության տվյալների համաձայն՝ ռուս սահմանապահները Գորիի շրջանի Դիցի գյուղի շրջակայքում՝ Ցխինվալիի շրջանի հարևանությամբ, փշալարեր են տեղադրել:
«Մենք, Ռուսաստանից ավելի դրական քայլեր էինք ակնկալում: Տեսնենք, թե ինչ կլինի ապագայում։ Մենք հանդիպումներով ծանրաբեռնված ամիս ունենք. հունիսի 5-ին Պրահայում հանդիպում է սպասվում ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի և Վրաստանի վարչապետի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի միջև, իսկ հունիսի 26-ին՝ Ժնևյան բանակցություններ։ Հանդիպումներից հետո ավելի պարզ պատկեր կունենանք»,- նշել է Փանջիկիձեն։
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Ցխինվալիի շրջանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Փանջիկիձեն այսօր հանդիպելու է Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ։

М. Панджикидзе: Грузия ждала от Москвы более позитивных шагов
Министр иностранных дел Грузии Майя Панджикидзе сегодня, комментируя протягивание колючих проволок в Цхинвальском регионе, заявила, что Тбилиси ждал более позитивных шагов от Москвы. Об этом сообщает Новости-Грузия.
Как передает источник, по данным МИД на этой неделе российские пограничники протянули колючую проволоку у села Дици Горийского района и села Двани Карельского района, которые граничат с Цхинвальским регионом Грузии. Внешнеполитическое ведомство выразило возмущение в связи с данным фактом, отметив, что это является нарушением принципа территориальной целостности страны.
«Мы ждали более позитивных шагов со стороны России. Посмотрим, что будет дальше. У нас очень загруженный встречами месяц: 5 июня в Праге - встреча замминистра иностранных дел РФ Григория Карасина и спецпредставителя премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зурабом Абашидзе, а 26 июня - Женевские переговоры. После этого картина станет яснее», - заявила Панджикидзе до начала заседания правительства.
«Грузинская сторона собирается использовать дипломатические рычаги. Мы призываем международное сообщество, чтобы оно, в свою очередь, призвало Россию прекратить незаконные действия. Международная поддержка - единственная возможность, чтобы Россия прекратила эти мероприятия», - отметила министр.