Ծառայակցի կողմից սպանված կուրսանտի ընտանիքը ապրում է տնակում, սոցիալապես ծանր պայմաններում
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աշխատակիցներն այսօր առավոտյան այցելել են Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում նախօրեին սպանված Սիփան Մովսիսյանի հարազատներին: «Շատ ծանր վիճակ էր, շատ: Ծնողները ինստիտուտից ստացված հեռախոսազանգով են տեղեկացել դեպքի մասին: Սիփանի մորեղբայրը նույնիսկ չէր հիշում, թե կոնկրետ ժամը քանիսին են տեղեկացվել դեպքի մասին: Հարազատները տեղեկություններ չհայտնեցին միջադեպի պատճառների մասին: Միայն մորեղբայրը հայտնել է, որ դիակը բերել են հունիսի 2-ի երեկոյան», Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում փոխանցեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աշխատակից Արմինե Սադիկյանը:
Սիփան Մովսիսյանի ընտանիքն ապրում է Վանաձորի ծայրամասային 3-րդ մաս կոչվող թաղամասում, տնակում (դոմիկ): Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ, Սիփանի ծնողներն ամուսնալուծված են եղել, երեք տղաներն ապրել են մայրիկի ու տատիկի հետ: Սիփանի մյուս եղբայրը ծառայել է Հայաստանի զինված ուժերում և եղբոր մահվան կապակցությամբ, արձակուրդ է եկել` ազատվելով ծառայությունից:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում հունիսի 1-ին դժբախտ դեպք է տեղի ունեցել. ժամը 21:40-ի սահմաններում հեռախոսագիր է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը, ժամը 21:05-ի սահմաններում պահակակետի հերթափոխի ժամանակ, 3-րդ կուրսի կուրսանտ, պահակային Արմեն Վլադիկի Մելքումյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով կրակոց է արձակել պահակադիր, նույն կուրսի կուրսանտ Սիփան Գագիկի Մովսիսյանի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով հրազենային վիրավորում:
Նույն օրը «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն «հեմոռագիկ տրավմատիկ շոկ, կրծքավանդակի աջ կեսի թափանցող միջանցիկ հրազենային վիրավորում, հեմոթորոքս» ախտորոշմամբ ընդունված Ս. Մովսիսյանը ժամը 22:20-ի սահմաններում մահացել է:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ. 1-ին մասով (Սպանություն) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ, նշանակվել Ս.Մովսիսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Ըստ աղբյուրի, քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հերթափոխի ժամանակ Ա.Մելքումյանի և Ս.Մովսիսյանի միջև առաջացած վիճաբանության ընթացքում հնչել են փոխադարձ հայհոյանքներ, իսկ Ս.Մովսիսյանի կողմից չկրակողի հասցեին հնչեցված հայհոյանքից անմիջապես հետո, Ա.Մելքումյանը մենահատ կրակոց է արձակել նրա ուղղությամբ և պատճառել հրազենային մարմնական վնասվածք: Արմեն Վլադիկի Մելքումյանը ձերբակալված է, քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Կատարվածի կապակցությամբ Պնախարար Սեյրան Օհանյանը օպերատիվ խորհրդակցություն էր հրավիրել ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ, որի ժամանակ հայտարարել էր, որ նման ոչ մի դեպք չպետք է անպատիժ մնա:

Правозащитники посетили семью убитого курсанта Военного института им. В. Саркисяна С. Мовсисяна
Сотрудники Ванадзорского офиса Хельсинкской Гражданской Ассамблеи сегодня посетили родителей убитого 1 июня курсанта Военного института им. В. Саркисяна Минобороны Армении Сипана Мовсисяна.
«Они находились в тяжелой ситуации. Родителям о гибели сына сообщили по телефону. Родители не сообщили подробности инцидента. Только тетя убитого сказала, что тело привезли вечером 2 числа», – заявила в интервью корреспонденту Panorama.am сотрудник Ванадзорского офиса Хельсинкской Гражданской Ассамблеи Армине Садикян.
Родители Сипана Мовсисяна живут в домике, на так называемом 3-м участке Ванадзора, окраина города. Как рассказала Panorama.am сотрудница офиса ХГА Армине Садикян, родители С. Мовсисяна разведены, сам он жил вместе с матерью и бабушкой. Брат Сипана на момент инцидента проходил обязательную воинскую службу. В связи с гибелью брата он получил увольнение и освобожден от службы.
Отметим, инцидент в Военном институте имени Вазгена Саркисяна в Ереване произошел 1 июня. Примерно в 21:40 поступило сообщение о том, что в тот же день, около 21:05 по местному времени, во время смены караула, курсант 3-го курса, часовой Армен Владикович Мелкумян произвел выстрел из автомата в направлении разводящего, курсанта того же курса Сипана Гагиковича Мовсисяна, причинив ему огнестрельное ранение.
Пострадавший А. Мовсисян, доставленный в тот же день в медицинский центр «Св. Григория Просветителя» с проникающим, сквозным пулевым ранением правой части грудной клетки, а также диагнозом «геморрагический травматический шок, гемоторакс», скончался в районе 22:20.
По данному факту в следственной службе Министерства обороны Армении возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 104 (убийство) УК РА, проведены неотложные следственные мероприятия, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Согласно данным, полученным в ходе предварительного следствия, во время ссоры, вспыхнувшей при смене караула, курсанты обменялись оскорблениями, а выстрел прозвучал в ответ на одно из таких оскорбительных высказываний.
Армен Мелкумян задержан. Предварительное следствие в рамках уголовного дела продолжается. В связи с произошедшим министр обороны РА Сейран Оганян созвал оперативное совещание с участием высокопоставленных должностных лиц Минобороны Армении, в ходе которого заявил, что ни одно из подобных инцидентов не должно оставаться безнаказанным. А начальник Военного института имени Вазгена Саркисяна, генерал-лейтенант Мартин Карапетян сразу после инцидента подал министру обороны РА Сейрану Оганяну заявление об отставке.