Նորաստեղծ ընդդիմադիր կառույցը ոչնչացնելու համար Ադրբեջանի իշխանությունը մոբիլիզացրել է ողջ ռեսուրսը
Ադրբեջանում նորաստեղծ ընդդիմադիր կառույցի՝ Ազգային խորհրդի ստեղծումը խիստ անհանգստացրել է այդ երկրի իշխանություններին: Ինչպես նշում է ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթը, Ադրբեջանի իշխանությունները ամենայն լրջությամբ հետևում են Ազգային խորհրդի ստեղծման գործընթացին:
Մայիսի 27-ին, երբ Ազգային խորհրդի ստեղծման հետ կապված ընդդիմության կողմից քննարկումներ էին անցկացվում, դրան զուգահեռ իշխանության առաջնորդներն էլ հավաքվել էին նախագահի աշխատակազմում: Ըստ տեղեկությունների, Ադրբեջանի իշխանության ներկայացուցիչները Ազգային խորհրդի հետ կապված տարբեր ծրագրեր են քննարկել և եկել են որոշման մոբիլիզացնել իշխանության ողջ ռեսուրսը՝ Ազգային խորհուրդը կարճ ժամանակում ոչնչացնելու և ցրելու նպատակով: Արդեն մայիսի 28-ին իշխանամետ ԶԼՄ-երը Ազգային խորհրդի դեմ արշավ են սկսել:
Թերթը նշում է, որ Ազգային խորհրդի կազմավորումից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները շփոթմունքի մեջ են հայտնվել: Նրանք չէին հավատում նման լայն ֆորմատով կառույցի ստեղծվելուն, այդ պատճառով էլ նրանց դեմ արշավն ավելի կատաղի բնույթ է ստացել: Իշխանության վերահսկողության տակ գտնվող կուսակցությունների ղեկավարներին, հասարակական կառույցներին հանձնարարվել է հանդես գալ Ազգային խորհրդի դեմ ելույթներով: «Իշխանությունը նույնիսկ սկսել է պայթեցնել ընդդիմության ներսում եղած «ականները»»,- գրում է «Ազադլիգ»-ը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 28-ին ուշ երեկոյան Ադրբեջանի հիմնական ընդդիմադիր ուժերը Ազգային խորհուրդ ստեղծելու նպատակով համաձայնության են եկել: Ադրբեջանի ժողովրդավարական ուժերի Ազգային խորհրդին են անդամակցել ավելի քան 100 քաղաքական գործիչներ, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներ և մտավորականության ներկայացուցիչներ:

Общество 12:00 03/06/2013
«Азадлыг»: Власти Азербайджана мобилизировали все ресурсы на то, чтобы в кратчайшие сроки распустить Национальный совет
В Азербайджане создание новой оппозиционной структуры - Национального совета демократических сил Азербайджана – серьезно обеспокоило власти страны. Как отмечает азербайджанская газета «Азадлыг», ссылаясь на источники в правительственные, власти Азербайджана со всей серьезностью следят за процессом создания Национального совета.
В материале отмечается, что 27 мая, когда велись интенсивные дискуссии по созданию Национального совета, параллельно власти Азербайджана собрались в администрации президента. По сведениям, во время собрания в связи с Национальным советом обсуждались различные проекты, и было принято решение мобилизовать все ресурсы власти на роспуск Национального совета в кратчайшие сроки.
Уже 28-ого мая проправительственные СМИ начали кампанию против Национального совета. После объявления о создании Национального совета власти Азербайджана были в замешательстве. Они не верили, что создание структуры в таком обширном формате возможно, и поэтому кампания травли стала еще жестче. Как отмечается в материале, лидерам проправительственных партий и НПО было поручено выступить против Национального совета. «Власти начали даже взрывать “мины” внутри оппозиции»,- пишет «Азадлыг».
Напомним, что 28 мая поздно вечером между ведущими оппозиционными силами Азербайджана была достигнута договоренность о создании новой структуры - Национального совета. На встрече приняли участие представители партий «Открытое общество», Либеральной партии, Народного фронта, «Классического» народного фронта, движения «EL» и партии «Мусават». Заочно к обсуждениям подключились также известный кинодраматург Рустам Ибрагимбеков, экс-спикер парламента Азербайджана Расул Гулиев, Мирмахмуд Миралиоглу и Лала Шовкет.
В Национальный совет демократических сил Азербайджана вошли свыше 100 политиков, активистов гражданского общества и представителей интеллигенции. По словам Рустама Ибрагимбекова, «создание Национального совета демократических сил - важное свидетельство объединения влиятельных сил страны, противостоящих режиму коррупции и авторитаризма».