Քաղաքական 12:27 03/06/2013
«Եվրանեսթում քննարկված որոշ զեկույցներում տեղ էին գտել Ադրբեջանի, Վրաստանի և մի շարք եվրոպացի պատգամավորների առաջարկներ, որոնք հակասում էին մեր շահերին: Եվրանեսթից առաջ ԵԺԿ խմբակցության նիստի ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց , ըստ որի այդ կողմերը հետ են կանչել իրենց առաջարկները, որոնք հակասում են Հայաստանի շահերին »,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Եվրանեսթում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը` ներկայացնելով մայիսի 27-29-ը Բրյուսելում կայացած Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքների մանրամասները:
Վերջին պահին, նրա խոսքով, ադրբեջանցիները օրակարգ մտցրեցին նաև Հայաստանում ջրային ռեսուրսների սահմանափակման մասին բանաձևի մի նախագիծ, որը անակնկալ է եղել մեր պատվիրակության համար: Ա.Զաքարյանը նշեց, որ այն ամբողջությամբ հագեցած է եղել «օկուպանտ», «օկուպացիա» թերմիններով. «Մենք դեմ էինք այս հարցի քննարկմանը, որովհետև ադրբեջանցիները Եվրանեսթի հարթակը ևս փորձում են դարձնել հակահայ քարոզչության համար: Եվ մեզ հաջողվեց բանաձևը դուրս բերել քննարկման օրակարգից»,- տեղեկացրեց նա:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Եվրանեսթի հաջորդ լիագումար նիստը կգումարվի Հայաստանում 2014թ-ի աշնանը:
«Բնականաբար Ադրբեջանը ցանկացած հանձնաժողովի քննարկում, ցանկացած բանաձև փորձում է ներկայացնել իրենց խեղաթյուրված պատկերացումներով Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ»,- Եվրանեսթ քաղաքական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը` ավելացնելով, որ Եվրանեսթում դեռևս հակադրում են Ադրբեջանի փորձերին խեղաթյուրել իրականությունը.
«Ի պատիվ մեր պատվիրակության աշխատանքի և եվրոպառլամենտի մի շարք պատգամավորների, որոնք քաջ գիտակցում են իրականությունը, մենք բավականին լավ արդյունքներ գրանցեցինք»,- հավելեց պատգամավորը:
Ադրբեջանը փորձ է արել իր առաջարկները ներառել նաև սոցիալական հարցերի հանձնաժողովում բանաձևի քննարկման ժամանակ, որը վերաբերում էր աղքատության խնդրին:
Պատվիրակության անդամ Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ ադրբեջանցիները իսկապես ամեն հարթակ ու քննարկվող հարց ուզում են հարմարեցնել իրենց, անգամ եթե քննարկվող հարցը որևէ կապ չունի տարածքների, հակամարտության հետ.
«Ադրբեջանցիները անգամ այդ դեպքում փորձում են կապ գտնել ու խոսել խեղաթյուրված փաստերից»,- նշեց Է.Վարդանյանը:

Комментарии 13:13 03/06/2013
«В некоторых докладах, обсужденных на заседании „Евронест”, содержались предложения азербайджанских, грузинских и ряда европейских депутатов, противоречащие нашим интересам. До заседания „Евронест”, на заседании фракции Европейской народной партии, была достигнута договоренность об отзыве сторонами своих предложений, противоречащих интересам Армении»,– об этом на встрече с журналистами заявил руководитель армянской делегации в ПА „Евронест” Артак Закарян, представляя подробности деятельности Парламентской ассамблеи «Евронест» в Брюсселе за 27-29 мая.
В последний момент, по его словам, представители Азербайджана внесли также в повестку проект резолюции об ограничении водных ресурсов в Армении, что было неожиданностью для армянской делегации. Артак Закарян добавил, что проект главным образом содержал такие термины, как «оккупант», «оккупация».«Мы выступили против обсуждения данного вопроса, поскольку азербайджанцы используют арену ПА „Евронест” для антиармянской пропаганды. И нам удалось снять проект резолюции с повестки обсуждения»,– сообщил парламентарий.
Была достигнута договоренность о созыве следующего пленарного заседания «Евронест» осенью 2014 года в Армении.
«Естественно, Азербайджан пытается преподносить любое обсуждение в комиссиях и любую резолюцию относительно карабахской проблемы в искаженной им же форме»,– заявила председатель политической комиссии „Евронест" Наирой Зограбян, подчеркнув, что в „Евронест" пока противостоят попыткам Азербайджана по искажению действительности.
«К чести работы нашей делегации и ряда депутатов Европарламента, прекрасно осознающих действительность, мы зафиксировали довольно положительные результаты»,– добавила депутат.
Азербайджан предпринял попытку включить свои предложения и в повестку обсуждения проекта резолюции, касающегося проблемы бедности, в рамках комиссии по социальным вопросам.
Член делегации Элинар Варданян, в свою очередь, отметила, что азербайджанские делегаты, действительно, используют любую арену и пытаются адаптировать любой обсуждаемый вопрос себе, даже если обсуждаемый вопрос никоим образом не связан с территориями и конфликтом.
«Азербайджанцы даже в этом случае пытаются находить связь и говорить об искаженных фактах», – резюмировала Элинар Варданян.