Քաղաքական 12:27 03/06/2013
«Եվրանեսթում քննարկված որոշ զեկույցներում տեղ էին գտել Ադրբեջանի, Վրաստանի և մի շարք եվրոպացի պատգամավորների առաջարկներ, որոնք հակասում էին մեր շահերին: Եվրանեսթից առաջ ԵԺԿ խմբակցության նիստի ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց , ըստ որի այդ կողմերը հետ են կանչել իրենց առաջարկները, որոնք հակասում են Հայաստանի շահերին »,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Եվրանեսթում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը` ներկայացնելով մայիսի 27-29-ը Բրյուսելում կայացած Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքների մանրամասները:
Վերջին պահին, նրա խոսքով, ադրբեջանցիները օրակարգ մտցրեցին նաև Հայաստանում ջրային ռեսուրսների սահմանափակման մասին բանաձևի մի նախագիծ, որը անակնկալ է եղել մեր պատվիրակության համար: Ա.Զաքարյանը նշեց, որ այն ամբողջությամբ հագեցած է եղել «օկուպանտ», «օկուպացիա» թերմիններով. «Մենք դեմ էինք այս հարցի քննարկմանը, որովհետև ադրբեջանցիները Եվրանեսթի հարթակը ևս փորձում են դարձնել հակահայ քարոզչության համար: Եվ մեզ հաջողվեց բանաձևը դուրս բերել քննարկման օրակարգից»,- տեղեկացրեց նա:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Եվրանեսթի հաջորդ լիագումար նիստը կգումարվի Հայաստանում 2014թ-ի աշնանը:
«Բնականաբար Ադրբեջանը ցանկացած հանձնաժողովի քննարկում, ցանկացած բանաձև փորձում է ներկայացնել իրենց խեղաթյուրված պատկերացումներով Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ»,- Եվրանեսթ քաղաքական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը` ավելացնելով, որ Եվրանեսթում դեռևս հակադրում են Ադրբեջանի փորձերին խեղաթյուրել իրականությունը.
«Ի պատիվ մեր պատվիրակության աշխատանքի և եվրոպառլամենտի մի շարք պատգամավորների, որոնք քաջ գիտակցում են իրականությունը, մենք բավականին լավ արդյունքներ գրանցեցինք»,- հավելեց պատգամավորը:
Ադրբեջանը փորձ է արել իր առաջարկները ներառել նաև սոցիալական հարցերի հանձնաժողովում բանաձևի քննարկման ժամանակ, որը վերաբերում էր աղքատության խնդրին:
Պատվիրակության անդամ Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ ադրբեջանցիները իսկապես ամեն հարթակ ու քննարկվող հարց ուզում են հարմարեցնել իրենց, անգամ եթե քննարկվող հարցը որևէ կապ չունի տարածքների, հակամարտության հետ.
«Ադրբեջանցիները անգամ այդ դեպքում փորձում են կապ գտնել ու խոսել խեղաթյուրված փաստերից»,- նշեց Է.Վարդանյանը:

Comments 17:03 03/06/2013
“Some reports discussed at Euronest session included proposals by Azerbaijani, Georgian and a number of European parliamentarians that ran counter to our interests. At the meeting of the EPP faction held before the Euronest session, an agreement was reached between the sides on withdrawing their proposals that ran counter to Armenia’s interests,” head of the Armenian delegation to Euronest Artak Zakaryan told reporters in Yerevan when presenting the details of the Euronest Parliamentary Assembly session held in Brussels on May 27-29.
According to him, at the last moment, Azerbaijani delegates placed on the agenda a draft resolution on the limitation of Armenia’s water resources, which was unexpected to the Armenian delegation. Artak Zakaryan added that the resolution included terms like “occupant” and “occupation.”
“We spoke against the discussion of that issue because Azerbaijan uses Euronest PA as a platform of anti-Armenian propaganda. We managed to withdraw it from the agenda,” said the parliamentarian.
An agreement was reached to hold the next plenary session of Euronest in Armenia next autumn.
“Azerbaijan tries to represent any discussion in committees and any resolution on Karabakh conflict in a distorted way,” said chairperson of the Euronest Committee on Political Affairs Naira Zohrabyan, adding that for the present, Euronest opposes Azerbaijan’s attempts to misrepresent the reality.
“To the credit of our delegation and a number of members of the European Parliament, we achieved positive results,” Ms Zohrabyan concluded.