Իրանական կայքերի կողմից նախագահական ընտրապայքարի շրջանակներում անցկացված սոցհարցումների համաձայն՝ առաջին եռյակում են գտնվում Թեհրանի քաղաքապետ Ղալիբաֆը (26,1%), ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին (17,2%) և ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին (9,9%), իսկ չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցնում է բարեփոխական գործիչ՝ ԻԻՀ նախկին նախագահ Մոհամմադ Խաթամիի (1997-2005թթ.) առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը»: Մեկնաբանելով Իրանի նախագահական ընտրապայքարի ներկայիս իրավիճակը՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը:
«Նախկին նախագահ Հաշեմի Ռաֆսանջանիի և գործող նախագահի թիմակից Էսֆանդիար Ռահիմ Մաշայիի՝ խաղից դուրս գալուց հետո, ինչպես և սպասվում էր, քարոզարշավը ընթանալու էր հանդարտ, առանց լարված մթնոլորտի: Բոլոր թեկնածուները օրենքով նախատեսված հարթակներն օգտագործում են քարոզչություն իրականացնելու համար, թեկնածուների մասնակցությամբ արդեն տեղի է ունեցել մեկ բանավեճ-քննարկում»,-անդրադառնալով ընտրապայքարի ներկայիս փուլին, նշեց իրանագետը:
Այն հարցին, թե ո՞ր թեկնածուների միջև է ընթանում հիմնական ընտրապայքարը, մեր զրուցակիցը նշեց, որ հիմնական պայքարն ընթանում է պահպանողական և բարեփոխական ուժերը ներկայացնող թեկնածուների միջև:
«Կողմերից յուրաքանչյուրը քննադատում է հակադիր ուժին՝ շեշտելով վերջինիս կառավարման տարիներին տնտեսության, միջուկային ծարգրի, արտաքին և ներքին քաղաքականության ոլորտում արձանագրված բացթողումները: Իհարկե, նույն բարեփոխական և պահպանողական թեկնածուներն էլ իրենց հերթին պայքարում են միմյանց դեմ՝ այդ կերպ փորձելով իրենց տեղն ամրապնդել հետագա ընտրապայքարում: Թեև հարկ է նշել, որ Իրանի միջուկային ծրագրի կամ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ նախագահի թեկնածուների մոտեցումներում էական տարբերություններ չեն նկատվում, հիմնական տարբերությունը շեշտադրումների մեջ են»,-նշեց Իսրայելյանը:
Այն հարցին, թե ո՞ր թեկնածուն հաղթելու ամենամեծ շանսերն ունի, իրանագետը, չբացառելով երկրորդ փուլի հավանականությունը, նշեց. «Դատելով Իրանի ներքաղաքական դաշտի ներկայիս դասավորությունից և թեկնածուների հնարավորություններից՝ կարծում եմ, որ դեռևս ինքնաբացարկներ չեն լինի, և մինչև որոշակի ժամանակահատված պայքարը կընթանա պահանողականներ Վելայաթի-Ջալիլի-Ղալիբաֆ և բարեփոխականներ Ռոհանի-Արեֆ թեկնածուների միջև, իսկ քարոզարշավի վերջին օրերին, հավանաբար, երբ հոգևոր առաջնորդը իր կողմնորոշումը ևս կհայտնի այս կամ այն թեկնածուի հանդեպ, այդ ժամանակ էլ հստակ պարզ կլինի, թե ով կընտրվի նախագահ, չնայած, չի բացառվում նաև երկրորդ փուլի տարբերակը, որտեղ ըստ իս կպայքարեն մեկական բարեփոխական և պահպանողական գործիչ»:
Անդրադառնալով նախագահական ընտրություններից հետո հնարավոր ցնցումներին՝ իրանագետը նշեց, որ քիչ հավանական է, որ հետընտրական խռովություններ տեղի ունենան, քանի որ ներկայիս թեկնածուների մեջ նախ չկա այն խիստ մրցակցությունը, բացի այդ, Սահմանադրության պահապանների խորհուրդը, Ռաֆսանջանիին և Մաշայիին զրկելով լիազորությունից, կարծես թե երկիրն ապահովագրվեց հետընտրական զարգացումներից: «Իրանի իշխանությունները տիրապետում են ներքին իրավիճակին և անվտանգության ուժերը խիստ միջոցառումներ են ձեռնարկում երկիրը արտաքին միջամտությունից զերծ պահելու համար: Օրերս ԻԻՀ ՆԳ փոխնախարարը հայտարարեց, որ ընտրությունների օրերին հնարավոր է, որ երկրի որոշ սահմաններ փակվեն, իսկ ավելի վաղ անվտանգության ուժերի կողմից երկու քաղաքացիներ մահապատժի ենթարկեցին, որոնք մեղադրվում էին ԿՀՎ-ի և Մոսսադի հետ համագործակցելու մեջ: Ահա այդ երկու փաստերը հստակ «մեսիջ» էին ուղղված այն ուժերին, որոնք փորձելուն են ընտրություններից հետո ապակայունացնել երկիրը»,-եզրափակեց Ա. Իսրայելյանը:

Интервью 12:32 04/06/2013
Вероятность волнений после президентских выборов в Иране невелика. Прогнозирует востоковед Армен Исраелян
Согласно соцопросам, проведенным иранскими сайтами в рамках борьбы за пост президента Ирана, в первую тройку вошли мэр Тегерана Калибаф(26,1%), советник духовного лидера ИРИ Али Акбар Велаяти (17,2%) и секретарь Высшего совета национальной безопасности Сайид Джалили 9,9%). Четвертое место занимает реформатор, первый заместитель президента Ирана Мохаммада Хатами (1997-2005гг.) Мохаммад Реза Ареф. Об этом в интервью Panorama.am сообщил востоковед, специалист по Ирану Армен Исраелян, комментируя нынешнюю ситуацию в преддверии президентских выборов в ИРИ.
«Как и ожидалось, после того как из борьбы выбыли бывший президент Хашеми Рафсанджани и член команды действующего президента Махмуда Ахмадинежада Эсфандияр Рахим Машаи, агитационная кампания стала проходить в спокойной, ненапряженной атмосфере. Все кандидаты используют предусмотренные трибуны для осуществления агитации. Уже состоялись дебаты с участием кандидатов»,– заявил Армен Исраелян, касаясь нынешнего этапа борьбы за пост главы государства.
В ответ на вопрос о том, между какими кандидатами развернулась основная борьба, востоковед подчеркнул, что основная борьба ведется между кандидатами от консерватором и реформаторов.
«Каждая из сторон критикует противоположную, подчеркивая упущения, зафиксированные в годы ее правления в сфере экономики, ядерной программы, внутренней и внешней политики. Конечно, те же кандидаты, представляющие консерваторское и реформаторское крыло, в свою очередь борются друг против друга, таким образом пытаясь укрепить свои позиции в дальнейшей борьбе. Хотя, следует отметить, что в подходах кандидатов в президенты к ядерной программе или внешней политике существенных отличий не наблюдается, а основная разница – в акцентировках»,– продолжил он.
Отвечая на вопрос о том, кто из кандидатов имеет наибольшие шансы на победу, Армен Исраелян, не исключив вероятность второго тура выборов, отметил: «Судя по нынешнему раскладу сил во внутриполитической арене и возможностям кандидатов, думаю, пока самоотводов не будет и до определенного этапа борьба развернется между консерваторами Велаяти-Джалили-Калибафом и реформаторами Рохани-Арефом, а в последние дни агиткампании, по всей вероятности, когда духовный лидер выразит свою позицию в отношении того или иного кандидата, выяснится, кто будет избран президентом страны, хотя, не исключено, что состоится второй тур выборов, в которого, на мой взгляд, в борьбу вступят по одному представителю от реформаторов и консерваторов».
Что касается возможных волнений после президентских выборов, то специалист по Ирана назвал из маловероятными, поскольку в поведении нынешних кандидатов не заметна острая конкуренция. «Помимо этого, складывается впечатление, будто лишив Рафсанджани и Машаи полномочий участия в выборах, Совет стражей Конституции застраховал страну от поствыборных развитий. Власти Ирана владеют внутренней ситуацией, силы безопасности предпринимают строгие меры с целью удержать страну от внешнего вмешательства. На днях замминистра внутренних дел Ирана заявил, что в преддверии выборов, возможно, Иран закроет некоторые границы страны, а ранее силы безопасности страны подвергли смертной казни двух граждан, обвиняемых в сотрудничестве с ЦРУ и „Моссадом”. Эти два факта являются четкими мессиджами в адрес тех сил, которые попытаются дестабилизировать страну после выборов»,– резюмировал Армен Исраелян.