Իրավունք 11:06 05/06/2013
Պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում 3-րդ կուրսի կուրսանտ Սիփան Մովսիսյանի սպանությունը կատարելու համար մեղադրվող մյուս կուրսանտ Արմեն Մելքումյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՊՆ քննչական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Դատարանը բավարարել է կալանքի մասին միջնորդությունը հունիսի 4-ի ուշ երեկոյան: Կուրսանտի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «Սպանությունը` ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը»: Այս արարքի համար քրեական օրենսգիրքը սահմանում է պատիժ 8-15 տարի ազատազրկում:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում հունիսի 1-ին դժբախտ դեպք է տեղի ունեցել. ժամը 21:40-ի սահմաններում հեռախոսագիր է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը, ժամը 21:05-ի սահմաններում պահակակետի հերթափոխի ժամանակ, 3-րդ կուրսի կուրսանտ, պահակային Արմեն Վլադիկի Մելքումյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով կրակոց է արձակել պահակադիր, նույն կուրսի կուրսանտ Սիփան Գագիկի Մովսիսյանի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով հրազենային վիրավորում:
Նույն օրը «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն «հեմոռագիկ տրավմատիկ շոկ, կրծքավանդակի աջ կեսի թափանցող միջանցիկ հրազենային վիրավորում, հեմոթորոքս» ախտորոշմամբ ընդունված Ս. Մովսիսյանը ժամը 22:20-ի սահմաններում մահացել է:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ. 1-ին մասով (Սպանություն) հարուցվել էր քրեական գործ, կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ, նշանակվել Ս.Մովսիսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն, հերթափոխի ժամանակ Ա. Մելքումյանի և Ս. Մովսիսյանի միջև առաջացած վիճաբանության ընթացքում հնչել են փոխադարձ հայհոյանքներ, իսկ Ս.Մովսիսյանի կողմից չկրակողի հասցեին հնչեցված հայհոյանքից անմիջապես հետո, Ա.Մելքումյանը մենահատ կրակոց է արձակել նրա ուղղությամբ և պատճառել հրազենային մարմնական վնասվածք:
Դեպքից հետո Պնախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ շտապ խորհրդակցություն էր տեղի ունեցել, որի ժամանակ նա հանձնարարել էր իրականացնել ծառայողական մանրազնին քննություն և պատժել բոլոր մեղավորներին: Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի ղեկավար Մարտին Կարապետյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել, որն ընդունելու կամ չընդունելու մասին հարցը կորոշվի ծառայողական քննության արդյունքներից հետո:
Նախորդող հրապարակումներ. Ռազմական ինստիտուտում սպանություն է տեղի ունեցել. Պնախարարը շտապ խորհրդակցություն է հրավիրել

Право 11:23 05/06/2013
Курсант Военного института имени Вазгена Саркисяна, застреливший своего однокурсника, взят под стражу
В качестве меры пресечения в отношении курсанта Армена Мелкумяна, обвиняемого в совершении убийства курсанта 3-го курса Военного института МО РА имени Вазгена Саркисяна Сипана Мовсисяна, избрано заключение под стражу. Об этом в беседе с Panorama.am старший офицер отдела по связям с общественностью следственного управления МО РА Мери Саркисян.
Суд удовлетворил ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу 4 июня поздно вечером. Курсанту предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч.1 ст. 104 УК Армении (Убийство, то есть противоправное умышленное лишение жизни другого человека, - наказывается лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет).
Отметим, инцидент в Военном институте имени Вазгена Саркисяна в Ереване произошел 1 июня. Примерно в 21:40 поступило сообщение о том, что в тот же день, около 21:05 по местному времени, во время смены караула, курсант 3-го курса, часовой Армен Владикович Мелкумян произвел выстрел из автомата в направлении разводящего, курсанта того же курса Сипана Гагиковича Мовсисяна, причинив ему огнестрельное ранение.
Пострадавший С. Мовсисян, доставленный в тот же день в медицинский центр «Св. Григория Просветителя» с проникающим, сквозным пулевым ранением правой части грудной клетки, а также диагнозом «геморрагический травматический шок, гемоторакс», скончался в районе 22:20.
По данному факту в следственной службе Министерства обороны Армении возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 104 (убийство) УК РА, проведены неотложные следственные мероприятия, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Согласно данным, полученным в ходе предварительного следствия, во время ссоры, вспыхнувшей при смене караула, курсанты обменялись оскорблениями, а выстрел прозвучал в ответ на одно из таких оскорбительных высказываний.
Армен Мелкумян ранее был задержан. Предварительное следствие в рамках уголовного дела продолжается. В связи с произошедшим министр обороны РА Сейран Оганян созвал оперативное совещание с участием высокопоставленных должностных лиц Минобороны Армении, в ходе которого заявил, что ни одно из подобных инцидентов не должно оставаться безнаказанным. А начальник Военного института имени Вазгена Саркисяна, генерал-лейтенант Мартин Карапетян сразу после инцидента подал министру обороны РА Сейрану Оганяну заявление об отставке.
В связи с инцидентом в Военном институте им. Вазгена Саркисяна начальник заведения подал в отставку. Ведется расследование