Գ.Ավագյան. 45 հազար ծննդի դիմաց տարեկան գրանցվում է շուրջ 7 հազար աբորտ
Տարեկան Հայաստանում գրանցվում է շուրջ 45 հազար ծնունդ, պաշտոնական տվյալների համաձայն ` շուրջ 7 հազար էլ աբորտ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Առողջապահության նախարարության մայրական և վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը` նշելով, որ սխալ աբորտի դեպքում, այսինքն բուժհաստատությունից դուրս կատարվող աբորտները վտանգում են կնոջ առողջությունը:
Նա բերեց նաև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալները, որոնց համաձայն` աշխարհում տարեկան շուրջ 80 հազար կին մահանում է աբորտի հետևանքով, ևս 300 հազարը հաշմանդամություն ձեռք բերում և այլ տիպի բարդացումներ աբորտների հետևանքով:
Պաշտոնական թվից զատ հետաքրքրվեցինք նաև, թե որքա՞ն թիվ են կազմում աբորտները բուժհաստատություններից դուրս` տան պայմաններում, դեղորայքի և այլ միջոցներով կատարված: Գ.Ավագյանը նշեց, որ տարեկան շուրջ 4 հազար, այսպես կոչված ինքնաբեր վիժումների դեպք է արձանագրվում, այդ թվում և ոչ ճիշտ դեղորայքի միջոցով, ինչը շատ վտանգավոր է:
Panorama.am-ի դիտարկմանն ի պատասխան, թե շատ է խոսվում, որ հայտնի դեղորայքը, որի միջոցով կանայք հենց տանը աբորտի են դիմում առանց բժշկական միջամտության բավականին հեշտ է ձեռք բերել դեղատներից, բայց նախարարության կողմից ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվում, որպեսզի բարդացվի դրա գնման գործընթացը, Գ.Ավագյանը համաձայնեց դիտարկման հետ և նշեց, որ առողջապահության նախարարությունն այժմ քննարկում է, թե ինչպես գալ դրան, քանի որ այդ դեղը նախատեսված է ստամոքսի հիվանդությունների բուժման համար. «Այո, կանայք դիմում են այդ միջոցին, ինչը մեզ մտահոգում է: Մենք քննարկում ենք այդ հարցը և լուծում անպայման կգտնենք»,- տեղեկացրեց պաշտոնյան:
Ամենակարևորը, որ լրագրողներին խնդրեց գրել Գ.Ավագյանը, դա այն է, որ կանայք հետևեն իրենց առողջությանը.
«Ցավոք սրտի հայ կանայք բավականին անբարյացկամ են իրենց առողջությանն ու սեփական անձին: Սա անպայման գրեք` կինը պետք է հետևի իրեն, որովհետև որքան էլ կարևոր գործերով լի է նրա առօրյան` երեխաներ, ամուսին, ընտանիք, բայց նա պետք է հիշի, որ ինքն է այդ ընտանիքի հենասյունը և եթե իր հետ մի բան լինի, ապա այդ ընտանիքը` ամուսինն ու երեխաները, առաջինն են դրանից տուժելու: Տարին առնվազն մեկ անգամ անհրաժեշտ է հետազոտվել` կանխարգելելն ավելի հեշտ է, քան բուժելը»,- հորդորեց նա:

Минздрав предупреждает: В Армении на 45 тысяч родов приходится 7 тысяч абортов
В Армении количество родов за год составляет 45 тыс., а количество абортов, по официальным данным, порядка 7 тысяч. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявила глава отдела защиты материнства и репродуктивного здоровья Минздрава Армении Гаяне Авагян, предупредив, что проведенные вне медицинских учреждений аборты ставят под угрозу женское здоровье.
Она представила также данные Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), согласно которым из-за последствий абортов ежегодно в мире умирают порядка 80 тысяч женщин, еще 300 тыс. получают инвалидность или другие осложнения.
В ответ на вопрос, какова статистика абортов, проведенных вне медицинских учреждений, т.е. в домашних условиях, посредством лекарственных и др. средств, Гаяне Авагян отметила, что ежегодно число подобных абортов составляет порядка 4 тыс..
Гаяне Авагян согласилась с замечанием Panorama.am о том, что известное средство, с помощью которого многие женщины прерывают беременность в домашних условиях без хирургического вмешательства, достаточно доступно, однако никаких шагов в направлении его запрета не предпринимается. Но при этом она отметила, что министерство здравоохранения Армении в настоящее время обсуждает данный вопрос: «Да, женщины прибегают к этому средству, что вызывает у нас беспокойство. Мы в настоящее время обсуждаем данный вопрос, и обязательно найдем решение».
«К сожалению, армянские женщины довольно небрежны в вопросах, касающихся собственного здоровья. Женщина должна следить за собой: сколько бы дел у нее ни было по дому, женщина должна помнить, что именно она является опорой семьи, и если с ней что-то случится, в первую очередь из-за этого пострадает семья. Нужно обследоваться хотя бы раз в год, болезнь легче предотвратить, чем лечить», – резюмировала она.