Տնտեսություն 18:15 05/06/2013
Երկրի տնտեսական զարգացման միտումները խոստումնալից են: Այսօր ԱԱԽ նիստում ունեցած բացման խոսում նման կարծիք է հնչեցրել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` վկայակոչելով վերջին տարիների տնտեսական աճի ցուցանիշները: Միաժամանակ հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ սա բավարարված և գոհ լինելու առիթ չէ ու ընդհակառակը` պետք է պետությունը խրախուսի արտադրական նախագծերը:
«Հարգելի գործընկերներ, այսօրվա նիստում մենք քննարկելու ենք մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցեր: Կարևոր հարցեր: Մենք շարունակելու ենք ոլորտ առ ոլորտ այնպիսի լուծումներ գտնել, որոնք խթանելու են պետական շինարարության ողջ գործընթացը և նպաստելու են սահուն գործող միասնական համակարգի ստեղծմանը»,-ւմ նշել է երկրի ղեկավարը:
Խոսելով տնտեսական խնդիրների մասին` Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Այսօր դժվարությունները շատ են Հայաստանում: Ոչ ոք դա չի վիճարկում: Բայց ճշմարտություն է նաև այն, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացման միտումները խոստումնալից են: 2012 թվականին մեր երկրում տնտեսական աճը կազմեց 7.2 տոկոս: Տնտեսական ակտիվության նման բարձր մակարդակը պահպանվում է նաև 2013 թվականին: Եվ սա տեղի ունի գնաճի ոչ բարձր և կառավարելի մակարդակի պայմաններում: Այո՛, Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը 2012-ին գերազանցել են հարևան բոլոր երկրներին: Ի համեմատություն բնական պաշարներով հարուստ մի շարք երկրների, այդ թվում նաև մեր հարևանների, Հայաստանում տնտեսական փոխակերպումը և տնտեսության դիվերսիֆիկացիան իրական պտուղներ են տալիս: Արդյունքում՝ Հայաստանը 2012թ. աշխարհի 188 երկրների մեջ ամենամեծ տնտեսական աճ ապահոված 23-րդ երկիրն էր: Սա թույլ տվեց ի վերջո վերականգնել նախաճգնաժամային վիճակը: Ընդ որում` տնտեսության բոլոր հիմնական ճյուղերի աճի հաշվին: Նախաճգնաժամային թողարկման և եկամուտների մակարդակը հնարավոր է եղել ապահովել նախկինում գերիշխող շինարարության ճյուղի՝ մոտ կիսով չափ ցածր թողարկման պայմաններում: Այսինքն` այս ընթացքում տնտեսության մյուս ճյուղերի աճը և զարգացումը փոխհատուցել և գերազանցել են շինարարության ոլորտի կրճատումը` առաջ բերելով արտադրության և ծառայությունների նոր ոլորտներ և տեսակներ, հանգեցնելով տնտեսության առավել առողջ կառուցվածքի: Եվ սա այն պայմաններում, երբ գրեթե կրկնակի աճել են նաև պետության եկամուտները: Այս փաստերն անհերքելի են և արձանագրվում են ոչ միայն մեր կողմից: Այսուհանդերձ, սա բոլորովին չի նշանակում, որ մենք պետք է բավարարված լինենք կամ անգամ գոհ: Իհարկե, ոչ»:
Անդրադառնալով անելիքներին` հանրապետության ղեկավարը նշել է. «Մենք պետք է ոլորտ առ ոլորտ մեր տնտեսությունը վերափոխենք թե՛ ձևի, թե՛ բովանդակության առումով: Մենք նոր տնտեսություն ենք կառուցում: Աստիճանաբար կարկուտների հետևանքների դեմ պայքարելու փոխարեն մենք պետք է սկսենք հակակարկտային ցանցեր արտադրել հենց տեղում, ոռոգում սուբսիդավորելու փոխարեն հենց տեղում կաթիլային ոռոգման համակարգեր արտադրել, սկսել իրենց հետևից ամբողջական ոլորտներ առաջ տանող նախագծեր՝ արագ և էժան ջերմոցներ հավաքելու համար, օրինակ, անհրաժեշտ սարքավորումների արտադրությունից մինչև, ասենք, արևային մարտկոցների հավաքում: Եվ այդպես շարունակ: Այսպիսի նախագծեր պիտի կարողանանք խրախուսել, ինչին և մենք ձեռնամուխ ենք եղել»:

Экономика 19:13 05/06/2013
Тенденции экономического развития Армении многообещающи. Президент С. Саргсян обозначил ряд новых подходов
Темпы экономического роста Армении в 2012г. превзошли показатели всех соседних стран, и в целом тенденции экономического развития республики многообещающи. Об этом заявил сегодня президент Армении, председатель Совета национальной безопасности РА Серж Саргсян на заседании СНБ.
Как передает пресс-служба президента РА, в повестке заседания были вопросы энергетической безопасности и институционального укрепления органов местного самоуправления. На заседании присутствовали премьер-министр РА Тигран Саркисян, председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян, вице-премьер РА Армен Геворкян, секретарь Совета нацбезопасности РА Артур Багдасарян, руководитель Аппарата президента РА Виген Саркисян, глава Службы национальной безопасности РА Горик Акопян, начальник Полиции РА Владимир Гаспарян, начальник Генштаба ВС РА Юрий Хачатуров.
В своем выступлении президент С. Саргсян отметил важность вынесенных на обсуждение вопросов и заявил о намерении продолжить последовательный – сфера за сферой – поиск решений с целью стимулировать весь процесс построения государства и способствовать созданию беспрепятственно действующей единой системы.
«На сегодня в Армении много проблем, никто с этим не спорит. Однако верно и то, что тенденции экономического развития Армении многообещающи. В 2012г. экономический рост в нашей стране составил 7,2%. Столь же высокий уровень экономической активности сохраняется и в 2013г. И это происходит в условиях невысокого, находящегося на уровне управляемого роста цен. Да, темпы экономического роста Армении в 2012г. превзошли показатели всех соседних стран. В отличие от некоторых богатых природными ресурсами стран, в том числе и соседних, в Армении экономическая трансформация и диверсификация экономики дают реальные результаты. В итоге Армения в 2012г. среди 188 государств стала 23-й по счету страной, обеспечившей самый высокий уровень экономического роста», – сказал глава государства.
По его словам, все это позволило наконец вернуться к докризисному уровню, причем, за счет роста во всех основных отраслях экономики. Как сообщил президент, обеспечить предкризисный уровень производства и доходов стало возможным в условиях почти наполовину меньшей выработки в ранее доминировавшей сфере строительства, то есть за этот период рост и развитие других отраслей экономики возместили и покрыли сокращения в области строительства, выдвинули на первый план новые сферы и виды производства и услуг, обеспечили путь к более здоровой структуре экономики.
«И это в условиях, когда практически вдвое выросли доходы государства. Эти факты неопровержимы и фиксируются не только нами. Тем не менее, это вовсе не означает, что мы должны быть удовлетворены и даже довольствоваться достигнутым. Безусловно, нет. Мы должны сфера за сферой менять нашу экономику как в плане формы, так и содержания. Мы строим новую экономику», – подчеркнул С. Саргсян.
Президент отметил, что, например, вместо прежней борьбы с последствиями града необходимо начать на месте производство антиградовых сеток, вместо субсидирования процесса орошения – на месте производить системы капельного орошения, необходимо начать реализацию проектов, способных повести за собой целые отрасли, – от запуска производства необходимого для сбора дешевых теплиц оборудования до сбора солнечных батарей, и т.д. «Эти проекты нам нужно суметь поощрить, за что мы уже и взялись», – добавил С. Саргсян.
Как заявил глава государства, все это особенно важно, поскольку через 3-4 года картина в регионе полностью изменится.
«Мы должны быть готовы к этому. Эксперты ожидают неизбежного азербайджанского фиаско уже через 2-3 года… Мы должны продолжать модернизацию и диверсификацию нашей экономики для получения более благоприятных условий при ожидаемом через несколько лет в регионе новом раскладе. И мы на пути, где нельзя останавливаться ни на секунду. Промедление недопустимо», – заявил президент Армении.
С. Саргсян: Азербайджанское фиаско неизбежно уже через 2-3 года, и Армения должна быть готова к новому раскладу в регионе