Օրվա մամուլ 09:15 07/06/2013
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցությունում լուրջ սկանդալ է հասունանում։ ԱԺ պատգամավորներից Նիկոլ Փաշինյանը, թեև ֆորմալ առումով շարունակում է մնալ ՀԱԿ խմբակցության կազմում, սակայն ըստ էության խզել է կապերը, ավելին՝ վերջին օրերին քննադատական հոդվածների շարք է սկսել մասնավորապես ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի դեմ: Գրում է «Ժողովորդը»-ը:
Թերթը երեկ փորձեց ճշտել՝ հնարավոր է՝ առաջիկայում ՀԱԿ-ը որոշի «պատժամիջոցներ» կիրառել նրա նկատմամբ։ Մանավանդ, որ ԱԺ կանոնակարգը «պատժի» մեխանիզմներ ունի, օրինակ՝ ՀԱԿ խմբակցությունը կարող է որոշել միջազգային պատվիրակություններում փոխել իրենց ներկայացուցչին, և Փաշինյանի փոխարեն ներկայացնել մյուս պատգամավորներին՝ զրկելով գործուղումների մեկնելու հնարավորությունից։ Ի դեպ, այս վերջին քայլին գնաց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցությունն այն բանից հետո, երբ ժառանգականները գժտվեցին իրենց ցուցակով պատգամավոր դարձած Խ. Քոքոբելյանի և Ա. Արզումանյանի հետ:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներից Լյուդմիլա Սարգսյանը թերթի հետ զրույցում դժվարացել է հստակ ասել՝ իրենք կգնան նման քայլի, թե ոչ:

«Жоховурд»: В парламентской фракции АНК назревает скандал
В парламентской фракции «Армянского национального конгресса» назревает серьезный скандал. Депутат парламента Никол Пашинян, хотя и продолжает оставаться формально в составе фракции АНК, однако, по сути, прервал связи, более того, в последние дни начал цикл критических статей в частности против главы фракции Левона Зурабяна. Об этом пишет газета «Жоховурд».
Корреспондент издания попытался накануне уточнить, может ли в ближайшее время в АНК быть принято решение о применении «санкций» против Пашиняна. В особенности, с учетом того, что регламент Национального Собрания предполагает механизмы «наказания». К примеру, фракция АНК может решить изменить своего представителя в международных делегациях и представить вместо Никола Пашиняна других депутатов, лишив его возможности ездить в командировки.
Депутат парламентской фракции АНК Людмила Саркисян в беседе с корреспондентом газеты «Жоховурд» затруднилась ответить на этот вопрос, заявив, что не знает, пойдут ли они на подобный шаг.