Orange-ի աջակցությամբ Շիրակի մարզի Ջրառատ և Սպանդարյան գյուղերում բացվել են համակարգչային կենտրոններ
Orange-ը շարունակում է Հայաստանի համայնքային զարգացման և գյուղական բնակավայրերի տեխնոլոգիական հագեցմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը: Շիրակի մարզի Ջրառատ և Սպանդարյան գյուղերում այսօր բացվեցին գերարագ ինտերնետով ապահովված համակարգչային արդիական կենտրոններ, որոնք ստեղծվել են Orange-ի և «Շեն» բարեգործական կազմակերության համատեղ ջանքերով:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Ջրառատ այսօր ունի 1000, իսկ Սպանդարյանը` 1,400 բնակիչ: Երկու գյուղերի բնակիչներն էլ առաջին անգամ հնարավորություն են ստանում, առանց տանը համակարգիչ ունենալու անհրաժեշտության, ձեռք բերել համակարգչային հմտություններ ու օգտվել ինտերնետից: Երկու համակարգչային սրահներն էլ համալրված են 7 համակարգչով, տպիչով, Orange-ի MyFi երթուղիչով, որը տալիս է ներբեռնման մինչև 21.6Մբ/վ արագության հնարավորություն, և հարմարավետ կահավորանքով, որոնք բնակիչներին հնարավորություն են տալու ոչ միայն կապի մեջ լինել աշխարհի հետ, այլ նաև մասնակցել համակարգչային դասընթացների: Նախագծի համար Orange-ն ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 4,700,000 դրամ:
«Ժամանակակից տեխնոլոգիաները զարգանում են անհավատալի արագությամբ, և դրանց կիրառումն ամենօրյա կյանքում հեշտացնում է մարդկանց կյանքը, կրճատում հեռավորությունները մտերիմների միջև: Այսպիսի համակարգչային սրահների առկայությունն իրական փոփոխություններ կարող է բերել գյուղական համայնքներում, որտեղ հատկապես երիտասարդությունն ունի հասարակական, մշակութային շփումների ու աղբյուրների, ինչու ոչ՝ նաև ժամանցի հնարավորությունների պակաս», ասել է Orange Հիմնարդամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:
Orange-ի այս նախաձեռնությունն իրականացվել է հեռավոր և խոցելի համայնքների աջակցության և կայուն զարգացման ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է խթանել և աջակցել այդ համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և վերջիններիս հնարավորություն տալ օգտվել բարձր տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորություններից:

Education 15:19 11/06/2013
Computer centers opened in Jrarat and Spandarian villages of Shirak region with the support of Orange
Orange continues implementation of projects aimed at community development, by providing modern technologies the Armenian villages. Today two modern computer centers furnished with Orange broadband Internet were opened in two villages of Shirak region – Jrarat and Spandarian - with joint efforts of Orange and “Shen” charity organization.
Jrarat has around 1000 inhabitants, while Spandarian is the home of 1,400 people. Inhabitants of both villages have the possibility, for the first time, to acquire computer skills and use internet without the necessity of having a computer at home. Each of the newly opened computer centers are equipped with 7 computers, a printer, Orange MyFi 3G router allowing up to 21.6Mbps download speed and comfortable furniture which will provide possibility to the residents of both villages to not only be connected with the world, but also participate in computer courses. For the implementation of this project Orange has allotted total AMD 4,700,000.
Nazareth Seferian, Orange Foundation General Secretary, said: “Modern technologies are developing with incredible speed, and their usage on an everyday basis makes easy people’s life easier and shortens distances. Such computer rooms can bring real changes in the rural communities, where especially the youth needs more social and cultural sources and exchanges, as well as more opportunities of leisure”.
This initiative of Orange was implemented in the frames of the strategic program of support to sustainable development of remote and vulnerable communities, which aims to boost and support social and economic development of these communities and make them fully benefit from the high technologies.