Առողջություն 10:52 11/06/2013
Կարմրուկ հիվանդության գաղտնի շրջանը 21 օր է: Հայաստանում գրանցված երեք դեպքերից երկուսի պարագայում հիվանդության հայտնաբերման օրվանից արդեն 21 օր անցել է, նրանց հետ շփված մարդկանցից որևէ մեկի մոտ հիվանդությունը չի հայտնաբերվել: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց առողջապահության նախարարության իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում կարմրուկի բերովի 3 դեպք էր գրանցվել, երկուսը` Վրաստանից, մեկը` Ուկրաինայից:
«Վրաստանից եկած քաղաքացիներին նայում ենք, կոնտակտավորների ուժեղացված հսկողությունը շարունակվում է»,-ասաց ծրագրի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, հայ-վրացական սահմանին Վրաստանից եկած քաղաքացիների զննումը կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Վրաստանում լարված համաճարակային իրավիճակ է:
Վրաստանում այս տարվա ընթացքում գրանցվել է կարմրուկի 4533 դեպք, որից 1357-ը հոսպիտալացվել են, հիվանդության հետևանքով մահվան երկու դեպք է գրանցվել ` 11 ամսական և 19 տարեկան չպատվաստված անձանց մոտ:
Հիշեցնենք. որ կարմրուկը սուր վիրուսային խիստ վարակիչ հիվանդություն է, որը բնորոշվում է ցիկլիկ ընթացքով, արտահայտված ինտոքսիկացիայով, կատառալ և ցանային համախտանիշով: Վարակի աղբյուրը միայն հիվանդ մարդն է` գաղտնի շրջանի վերջին օրերից, ողջ կատառալ և որոշ չափով ցանավորման շրջանում: Վարակը փոխանցվում է օդակաթիլային ճանապարհով: Վիրուսն արտաքին միջավայր է թափանցում հազալու, փռշտալու, խոսակցության ժամանակ:
Ընկալունակությունը կարմրուկի նկատմամբ չհիվանդացած և չպատվաստված անձանց մոտ համընդհանուր է՝ մոտենում է 100%-ի: Վարակվելուց 5-6 օր հետո հիվանդի ինքնազգացողությունը խանգարվում է՝ բարձրանում է ջերմությունը, սկսվում է հազ, աչքերը բորբոքվում են, լույսի նկատմամբ դառնում են ցավոտ: Մի քանի օր հետո մարմնի ջերմությունը նորից բարձրանում է մինչև 39-40 աստիճան: Հիվանդի վիճակը զգալիորեն վատանում է՝ դիտվում է ընդհանուր թուլություն, քնկոտություն, հրաժարում սննդից, ի հայտ է գալիս ցանը՝ սկզբում դեմքին, ապա տարածվելով ամբողջ մարմնի վրա: Կարմրուկից մահացությունը պայմանավորված է բարդություններով՝ վաղ հասակում հիմնականում թոքաբորբեր, կարմրուկային կրուպ՝ շնչառության կանգով, իսկ դեռահասների մոտ` Էնցեֆալիտ, մենինգիտ, էնցեֆալոպաթիա:

Общество 12:45 11/06/2013
Представитель Минздрава Армении: Медицинское обследование граждан на армяно-грузинской границе продолжится
На армяно-грузинской границе медицинское обследование граждан, прибывающих в Армению из Грузии, продолжится до тех пор, пока в Грузии сохраняется напряженная эпидемиологическая ситуация по кори. Об этом сообщила в интервью Panorama.am руководитель национальной программы иммунного предотвращения Минздрава Армении Гаяне Саакян.
Отметим, ранее, 4 июня, Минздрав Армении сообщил, что в Грузии в течение 2013 года было зафиксировано 4533 случая заболевания корью, 1357 человек были госпитализировано. Кроме того, было зафиксировано 2 случая со смертельным исходом. К данному моменту, в Армении зарегистрировано 3 случая заболевания корью, все 3 случая – завезенные.
По словам Гаяне Саакян, при такой болезни как корь инкубационный период может продлиться до 21 дня. В первых двух случаях с момента обнаружения заболевания в Армении прошел 21 день, и ни у кого из контактировавших с заболевшими корь не обнаружена. «Лица, контактировавшие с заболевшими корью, по-прежнему находятся под усиленным наблюдением медиков», – сказала она.
Как известно, корь – широко распространенное острое инфекционное заболевание, встречающееся главным образом у детей и характеризующееся повышением температуры, катаральным воспалением слизистых оболочек носа, глаз и горла и появлением на коже пятен сыпи. Корь остается одной из основных причин смерти среди детей раннего возраста во всем мире. Путь передачи инфекции – воздушно-капельный, вирус выделяется во внешнюю среду в большом количестве больным человеком со слизью во время кашля, чихания и т. д. Источник инфекции – больной корью в любой форме, который заразен для окружающих с последних дней инкубационного периода (последние 2 дня) до 4-го дня высыпаний. С 5-го дня высыпаний больной считается незаразным.