Տնտեսություն 11:12 12/06/2013
Հունիսի 13-16-ին Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը կմասնակցի Հոնգ Կոնգում կայանալիք «ITE & MICE» միջազգային զբոսաշրջային էքսպոյին:
Հիմնադրամի հանրային կապերի գրասենյակի հաղորդմամբ, այս էքսպոն Ասիայում զբոսաշրջության ոլորտի ամենամեծ միջոցառումներից է, որին մասնակցում են 50 երկրների շուրջ 600 զբոսաշրջային կազմակերպություններ և կառավարության ներկայացուցիչներ:
Խոշորագույն այս ցուցահանդեսին ՀԱՄՀ մասնակցությունը նպատակ ունի՝ շարունակելու ասիական շուկայում Հայաստանի ներկայացվածության խթանմանն ուղղված ջանքերը, հայկական զբոսաշրջային արդյունքների իրացման համար գործընկերային նոր կապեր հաստատել և նպաստել ներգնա զբոսաշրջության աճին:
ՀԱՄՀ պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա Հոնգ Կոնգի զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու երկկողմանի զբոսաշրջային շփումները որակապես նոր մակարդակի բարձրացման հնարավորությունները:

Armenia will participate at international travel expo in Hong Kong
On June 13-16, the National Competitiveness Foundation of Armenia will participate at the ITE & MICE international travel expo in Hong Kong.
According to Public Affairs Office of National Competitiveness Foundation of Armenia, the expo is one of the biggest events put on by the Asian travel industry. ITE is attended by over 600 tourism organizations and government representatives from 50 countries.
NCFA's participation in this major exhibition aims at continuing the promotion of Armenia as a tourism destination in the Asian market; while also establishing new tourism partnerships to promote tour packages and contribute to the growth of inbound tourism.
NCFA delegation will conduct meetings with representatives of tourism sector of Hong Kong to discuss the possibilities for bringing the mutual tourism communications to a higher level.