Կոռուպցիան շարունակվում է գնումների ու շինարարության ոլորտներում. ՎՊ նախագահ
Այսօր Ազգային ժողովում Վերահսկիչ պալատի 2012 թվականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ ԱԺ Դաշնակցական պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը շարունակեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին ու հայտարարեց. «Ո՞ւր է մեզ տանելու այս աշխատաոճը: Լավ, այս ամենն ասում ենք, հետո ի՞նչ եք անելու, ո՞ւր ենք ուզում այսպես գնալ-հասնել»:
Ռուստամյանն ասաց, որ պետք չէ բավարարվել ՎՊ-ի արձանագրած խախտումների վերաբերյալ կառավարության կայքէջում բացահայտված խախտումների մասին ոլորտների պատասխանատուների պատասխաններով: «Մի հատ գնահատեք էլի այդ պատասխանները, դրանք Ձեզ գոհացնո՞ւմ են, թե՞ ոչ», -դիմելով Զաքարյանին, հայտարարեց Ռուստամյանը` ընդգծելով պետք է համագործակցել ու պայքարել բյուջեից գումարների մսխման դեմ:
ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանն ասաց, որ ուրախ է համագործակցության մասին առաջարկի վերաբերյալ և տեղեկացրեց, որ իրենց ստուգումների ընթացքում համոզվել են` ռիսկային շարունակում են մնալ շինարարության ու գնումների ոլորտները: «Ամբողջ տնտեսությունը մենք բացել ենք, գրեթե բնագավառ չկա, որ ստուգած չլինենք: Բոլոր նյութերը հավաքելով մենք 4-րդ տարվա վերջին հստակ ասել ենք, որ պետական բյուջեի ծախսային մասերի 70 տոկոսը այս պահին կրում է խիստ ռիսկային, կոռումպացված բնույթ: Օրինակ շարունակում են այդ ոլորտները մնալ կոռումպացված` 701 մլրդ գնում է շիանարարություն և գնումների բնագավառներին: Մնացած մասը` 300 մլրդ-ը թոշակներն են, որի հարցը համարում եմ փակված: Բոլոր խմբակցություններին ասել եմ` եկեք դուք էլ օգնեք: Եթե ասում ենք, որ սոցիալական ոլորտի կոռուպցիոն սիստեմը վերացրել ենք, սա էլ կարող ենք վերացնել»,- հայտարարեց Զաքարյանը:
ՎՊ նախագահի խոսքով, մտադիր են առաջարկել կառավարությանը փոխել բյուջեի կազմման տրամաբանությունը, քանի որ կառավարության մեջ նշվում են ծրագրեր, որոնք արդյունքներ չեն տալիս:
Արձագանքելով Զաքարյանին, Ռուստամյանն ասաց, որ ընդդիմադիր խմբակցությունները պատրաստ են «մենակ չթողել» Իշխան Զաքարյանին: «Դուք այն խողովակն եք, որ միջոցով կարող ենք աշխատել ու վերացնել այդ թերությունները», -ասաց Ռուստամյանը:
Փողերը բյուջեից լափում են որոշ մարդիկ, և մենք ոչ մի քայլ չենք անում. ԱԺ նախագահը` ՎՊ բացահայտումների մասին

Общество 19:55 13/06/2013
Глава Контрольной палаты Армении: В сферах закупок и строительства коррупция все еще не ликвидирована
Сегодня в Национальном Собрании (НС) Армении в ходе обсуждения отчета Контрольной палаты РА за 2012 год депутат парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян заявил: «Куда нас приведет этот стиль работы? Что мы будем делать после? К чему мы хотим таким путем прийти?»
Обратившись к зафиксированным Контрольной палатой Армении нарушениям, депутат отметил, что не нужно удовлетворяться ответами на официальном сайте правительства ответственных лиц той или иной сферы.
«Оцените эти ответы, они Вас удовлетворяют, или нет?» – обратился Армен Рустамян к председателю Контрольной палаты Армении Ишхану Закаряну. По его словам, нужно сотрудничать в борьбе против растраты бюджетных средств.
Ишхан Закарян отметил, что он рад предложениям о сотрудничестве, сообщив, что в ходе проверок они убедились: сферы закупок и строительства продолжают оставаться рисковыми. «Практически нет ни одной сферы экономики, в которой не было бы осуществлено проверок. Собрав все материалы за 4 года, мы четко заявили, что 70% госрасходов бюджета в настоящее время носят крайне рисковый, коррумпированный характер. Например, эти сферы (закупок и строительства. – Прим. ред.) продолжают оставаться коррумпированными: 701 млрд. уходит на эти сферы, а оставшиеся 300 млрд. – на пенсии. Я всем фракциям сказал: присоединяйтесь и помогайте. Если мы говорим, что нам удалось ликвидировать коррупцию в социальной системе, то мы сможем ликвидировать ее и здесь», – заявил председатель Контрольной палаты Армении.
По его словам, они намерены предложить правительству изменить логику формирования госбюджета, так как указываются программы, которые не дают результатов.
В ответ на это заявление Ишхана Закаряна, Рустамян сказал, что оппозиционные силы готовы оказать ему содействие: «Вы являетесь тем звеном, с помощью которого мы сможем ликвидировать эти упущения».