«Բեկում չի լինի». Մարկեդոնովը՝ «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովներում ձևավորված «ղարաբաղյան ավանդույթ»-ի ու սպասելիքների մասին
«Էխո Կավկաս»-ը տպագրել է քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովի` «Դիվանագետների խնդիրը` ԼՂ խաղաղ գործընթացը պահպանելն է» վերնագրով հոդվածը: Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածը՝ որոշ կրճատումներով.
«Հունիսի 17-18-ը, Հյուսիսային Իռլանդիայում տեղի կունենա «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովը: Այդ համաժողովի օրակարգում տեղ է հատկացվել նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երեք երկրների `ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի նախագահները ԼՂ հարցի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են պատրաստում: Ընդ որում՝ չի բացառվում, որ մոտ ժամանակներս տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: Այդ մասին վերջերս հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը, ինչը նշանակում է, որ այդ ուղղությամբ առնվազն աշխատանքներ են տարվում: Եվ հարց է առաջնում՝ ինչ է նշանակում ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ հետաքրքրության մեծացումը...
«Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովներում, կարծես «ղարաբաղյան ավանդույթ է» ձևավորվում. 2009թ-ի հուլիսի 10-ին, Իտալիայի Ակվիլա քաղաքում մեկնարկած հերթական գագաթաժողովի ավարտին ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի նախագահները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որում բացահայտվեցին կարգավորման հիմնական չափորոշիչները:
Այդ հայտարարությունում կարգավորման սկզբունքները սահմանվեցին որպես «հիմնարար»: Հետագայում, այսպես կոչված «մադրիդյան սկզբունքները» (այդպես են կոչվում 2007թ. Իսպանիայի մայրաքաղաքում կայացած ԵԱՀԿ-ի գագաթաժողովի պատվին) այդ փաստաթղթի հիման վրա «նորացվեցին» և 2009թ. դեկտեմբերին ներկայացվեցին կողմերին:
Վերոհիշյալ մոտեցումներին հավատարիմ լինելու մասին երեք երկրների ղեկավարները հայտարարեցին Կանադայի Մուսկոկա քաղաքում(2010թ. հունիս) և Ֆրանսիայի Դովիլ հանգստավայրում (2011 հունիս)՝ «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովների և Մեքսիկայի Լոս Կաբոս քաղաքում (2012թ.) «Մեծ քսանյակի» գագաթաժողովի ժամանակ:
Այդուհանդերձ, այդ ընթացքում խաղաղ կարգավորման գործընթացում բեկում այդպես էլ չարձանագրվեց: Եվ այսօր էլ առանձնապես հույս չկա, որ նոր հայտարարության ընդունմամբ բեկում կգրանցվի: Կողմերն առաջվա պես պատրաստ չեն փոխզիջումների գնալ, «նորացված սկզբունքներն էլ» Բաքվում և Երևանում տարբեր կերպ են մեկնաբանվում՝ յուրաքանչյուրն իր ազգային շահերին համապատասխան:
Ամեն դեպքում, ևս մեկ կարևոր մանրուք կա, որը, ճիշտ է, հակամարտության շրջանակից դուրս է, բայց կարգավորման գործընթացում կարևոր դեր է խաղում: Եթե Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններով ավարտվեց ընտրական փուլը, ապա Ադրբեջանում աշնանը նախագահական ընտրություններ են անցկացվելու՝ երկրում ընդունված սահմանադրական փոփոխություններից հետո առաջին անգամ, որոնք երկրի նախագահին իրավունք են վերապահում առաջադրել իր թեկնածությունը երրորդ անգամ: Եվ չնայած նախագահական ընտրարշավի ակնհայտ ֆավորիտը Իլհամ Ալիևն է, քարոզարշավն, այդուհանդերձ, հեշտ չի լինելու նրա և նրա կողմնակիցների համար: Ամեն դեպքում Ադրբեջանի ղեկավարությունը լրջորեն ուսումնասիրում է արաբական և թուրքական փորձը: Չէ որ բարեկամական երկիր Թուրքիայում սովորում են բավական մեծ թվով ուսանողներ, որոնք սեփական աչքերով են տեսնում են հասարակական բողոքի ակցիաների ծավալները և ոգեշնչվում են դրանցից: Բացի այդ՝ բավական երկար ժամանակ Թուրքիայի Հանրապետությունը Ադրբեջանում դիտվել է որպես օրինակ:
Թաքսիմ հրապարակում տեղի ունեցած իրադարձություններն իշխանություններին ստիպում է մոբիլիզացնել հայրենասիրական հռետորաբանությունը, որն օգնում է շեղել ժողովրդի ուշադրությունը սոցիալական և տնտեսական խնդիրներից դեպի այլ թեմաներ: Այդ հարթակում նախագահի թիմը, ինչպես որ հետխորհրդային մյուս երկրների իշխող վերնախավերը, իրեն ավելի վստահ է զգում: Հետևաբար, դժվար չէ կանխատեսել, որ կբարձրանա ղարաբաղյան թեմատիկայով քարոզչական ելույթների մակարդակ: Եվ դա դժվար թե խաղաղ կարգավորման գործընթացը շարժի այն կետից, որում որ այն այսօր գտնվում է:
Այդուհանդերձ, համանախագահող երկրները շարունակում են ընդլայնել դիվանագիտական ջանքերը: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին վերջերս հանդիպում անցկացրեց Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Եվ ահա Վլադիմիր Պուտինի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարեց, որ 100 տոկոս վստահ է, որ «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովի ժամանակ եռանախագահները հայտարարություն են ընդունելու: Այս առնչությամբ հարց է առաջանում՝ ինչի համար է խաղաղարար գործունեության ակտիվացումը, արդյոք դրանում տրամաբանական պատճառներ կան:
Դժվար է հավատալ, որ ամերիկացի, ռուս և ֆրանսիացի դիվանագետները հանկարծակի դարձել են «վարդագույն ակնոցներով կյանքին նայող երազողներ» և իրոք հավատում են, որ բանակցություններում շուտափույթ առաջընթաց է հնարավոր: Նրանց առաջադրանքը, սակայն, այժմ հետևյալն է՝ գոնե պահպանել խաղաղ կարգավորման գործընթացը և թույլ չտալ, որ այն վերջնականապես փակուղի մտնի: Հակառակ դեպքում, հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել, քանի որ եթե ընտրությունների ժամանակ նոր խաղաղ նախաձեռնութուններով չհավասակշռեն անխուսափելի հայրենասիրական հռետորաբանությունը, ապա մեծ է վտանգը, որ դիվանագետների փոխարեն կսկսեն խոսել այլ մասնագետները: Եվ ԱՄՆ-ն, և Ռուսաստանը, և Ֆրանսիան հավասարակշռում են ինչպես որ կարողանում են:
Եվ նոր հայտարարության նպատակն է գոնե դանդաղ առաջընթացի պատրանք ստեղծել, այն ԶԼՄ-ներով շրջանառության մեջ դնել և առաջ տանել հետագա քննարկումների ժամանակ: Չպետք է մոռանալ նաև այն մասին, որ Մոսկվան և Վաշինգտոնն իրենց օրակարգն ունեն, որում կողմերը զգալի հակասություններ ունեն, բայց չեն ցանկանում դաժան առճակատման մեջ մտնել: Եվ ահա նման դեպքերում գտնվում են ընդհանուր թեմաներ, ինչպիսին որ Լեռնային Ղարաբաղն է, խաղաղ գործընթացը կամ Աֆղանստանը:
Այսպիսով տեսանելի բեկում ակնկալել պետք չէ: Բայց ներկա հանգամանքներում բանակցությունների պահպանումն ու շարունակելը վատ արդյունք չէ»:

Комментарии 18:54 17/06/2013
В канун саммита G8... С. Маркедонов прогнозирует И. Алиеву целый ряд проблем и усиление воинственной риторики Азербайджана
Издание «Эхо Кавказа» публикует статью политолога Сергея Маркедонова касательно перспективы обсуждения на предстоящем саммите G8 карабахского урегулировании. Материал приводим без изменений и сокращений.
«17-18 июня в Северной Ирландии состоится саммит "большой восьмерки". В повестке дня этого форума найдется место и для нагорно-карабахского урегулирования. Президенты трех стран, председательствующих в Минской группе ОБСЕ (США, Россия и Франция), готовят совместное заявление по этому вопросу. При этом не исключено, что в скором времени пройдет встреча президентов Армении и Азербайджана. Об этом недавно заявил посол США в Баку Ричард Морнингстар. Следовательно, как минимум работа в этом направлении ведется. Что означает новый всплеск интереса к нагорно-карабахскому урегулированию?
У саммитов "большой восьмерки", похоже, складывается своя собственная нагорно-карабахская традиция. Так, 10 июля 2009 года по завершении очередного форума в итальянском Аквиле президенты РФ, США и Франции выступили с совместным заявлением относительно урегулирования конфликта, в котором были раскрыты его основные параметры. В этом заявлении принципы урегулирования были обозначены как "базовые". Впоследствии на основе этого документа т.н. мадридские принципы (названные в честь саммита ОБСЕ в испанской столице в 2007 году) были "обновлены" и представлены сторонам в декабре 2009 года.
Приверженность этим подходам была подтверждена на двух саммитах "большой восьмерки" в канадской Мускоке (июнь 2010 года), во французском Довиле (май 2011 года) и на форуме "большой двадцатки" в мексиканском Лос-Кабосе (июнь 2012 года). Однако решающего прорыва в мирном процессе за это время так и не произошло. И на сегодняшний день особых надежд на то, что это случится с принятием нового заявления, нет. Стороны по-прежнему не готовы к компромиссам, а т.н. обновленные принципы трактуются Баку и Ереваном по-разному. Но в строгом соответствии с имеющимися представлениями о том, что лучше отражает армянские и азербайджанские национальные интересы.
Впрочем, есть и еще одна важная деталь, выходящая за рамки собственно конфликта, но играющая в процессе урегулирования важную роль. Если в Армении с окончанием выборов в столичный парламент избирательный цикл завершился, то в Азербайджане осенью предстоит выбирать президента. В первый раз после принятия конституционных поправок, дающих право главе государства избираться более двух раз. И хотя безусловным фаворитом президентской гонки является Ильхам Алиев, кампания, скорее всего, не будет легкой прогулкой для него и его сторонников. По крайней мере азербайджанский истеблишмент серьезно изучает арабский и турецкий опыт. В дружественной Турции ведь учится немало азербайджанских студентов, своими глазами увидевших масштабные общественные протесты и вдохновленных такой возможностью. К тому же долгое время Турецкая Республика рассматривалась в Азербайджане как пример. После событий на Таксиме появляется дополнительная возможность для их нового осмысления. Все это заставляет власти мобилизовать патриотическую риторику, которая помогает переключить внимание населения с социальных неурядиц и внутренних экономических проблем на другие темы. Естественно, на этой площадке президентская команда чувствует себя увереннее, как и властные элиты других постсоветских стран. Следовательно, не трудно прогнозировать повышение уровня пропагандистских выступлений по нагорно-карабахской проблематике. Вряд ли это существенно сдвинет мирный процесс с той точки, в которой он пребывает сегодня.
И тем не менее страны-сопредседатели продолжают наращивать дипломатические усилия. Госсекретарь США Джон Керри недавно провел встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Вот и помощник Владимира Путина Юрий Ушаков заявил, что стопроцентно уверен в принятии совместного заявление трех президентов на саммите "большой восьмерки". В этой связи возникает вопрос, а к чему тогда новый всплеск миротворческой активности? Есть ли в нем рациональные резоны?
С трудом верится, что американские, российские и французские дипломаты вдруг стали розовыми мечтателями и искренне поверили в скорый прогресс на переговорах. Однако их задача сегодня состоит в том, чтобы, по крайней мере, удержать сам мирный процесс, не дать ему окончательно стагнировать. Иначе последствия могут быть непредсказуемыми. Ведь если не уравновешивать почти что неизбежную патриотическую риторику на выборах новыми мирными инициативами (пусть и заведомо провальными), велик риск того, что вместо дипломатов начнут разговаривать другие специалисты. И США, РФ и Франция уравновешивают, как могут. И новое заявление нацелено на то, чтобы формировать хотя бы иллюзию медленного прогресса, вводить ее в информационный оборот и продвигать в ходе последующих дискуссий. Не стоит забывать и о том, что у Москвы и Вашингтона есть своя повестка дня. В ней масса противоречий, но с двух сторон нет желания скатиться к жесткой конфронтации. Вот и находятся общие темы, такие как нагорно-карабахский мирный процесс или Афганистан.
Таким образом, ожидать видимых прорывов не приходится. Но в нынешних обстоятельствах сохранение и продолжение переговоров уже является неплохим результатом. Ценным еще и тем, что достигается общими усилиями России и стран Запада».