Քաղաքական 13:08 19/06/2013
«Ես որևէ բան ոչ իրավունք ունեմ համարելու, ոչ էլ այդ ինֆորմացիային եմ տիրապետում, ոչ էլ հավատում եմ այդ շոուներին, որոնք կազմակերպվում է: Դա ավելի շուտ պետք է համապատասխան մարմիններին դիմեք», -այսօր Ազգային ժողովում մի քանի լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` մեկնաբանելով գործարար Աշոտ Սուքիասյանի ու Տիգրան Սարգսյանի և Նավասարդ Արքեպիսկոպոս Կճոյանի անվան հետ կապված օֆշորային պատմության մասին լուրերը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե մասնավորապես, ի՞նչն է շոուն, Սահակյանը պատասխանեց. «Ես չեմ կարծում, որ վարչապետը պետք է խնդիր ունենար օֆշորային գոտիներում գումար պահելու հետ: Դրանք բոլորը դեմ են կառավարությանը, վարչապետին, քաղաքական թիմին: Իսկ ընդդիմությունը թիրախային է դարձնում դրանք: Իսկ մեր ժամանակներում ամեն ինչն էլ կարելի է շրջանառության մեջ դնել և որոշակի խնդիրներ լուծել: Նույնիսկ հետամուտ չեմ, թե ինչ խնդիրներ են լուծում»:
Խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցչի խոսքով այս ամենը բանկային համակարգի հետ կապված խնդիր է, իսկ ինքը դրանից ոչինչ չի հասկանում: «Իմ կարծիքով, դրանք անհեթեթ հերյուրանքներ են կապված վարչապետի անվան հետ ու քննարկվում են հասարակության մեջ` մեկը կհավատա, մյուսը չի հավատա», -հավելեց Սահակյանը` նկատելով, որ ինքը գործակալ չէ, որ հասկանա, թե ում ձեռքի գործն է այս ամենը:
Լրագրողը հետաքրքրվեց, որ ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, օֆշորային պատմությունը Հովիկ Աբրահամյանի և վարչապետի միջև տարաձայնությւոնների արդյունք է, և հենց Հովիկ Աբրահամյանն էլ փորձում վարկաբեկել Տիգրան Սարգսյանին: «Ես էն գործիչը չեմ, որ այստեղ կանգնեմ բամբասենք: Ռեալ հարցեր տվեք, դրանք պարզապես ուղղվածություն ունեցող շոու սարքելու կամ քաղաքական շրջանառության մեջ ինչ-որ որոնումների խնդիր կարող է լինել: Իրականում որևէ բան տեղի ունեցած չի կարող լինել, որը իշխանությանը կվերաբերի կամ մասնավորապես, վարչապետին: Հովիկ Աբրահամյանն ու վարչապետը պայքարում են ինչ անեն», -պատասխանեց Սահակյանը:

Политика 15:40 19/06/2013
«Я не имею права что-либо полагать и не владею такой информацией. Я также не верю в подобные шоу. Вы должны по данному поводу обратиться скорее к соответствующим органам», – заявил на сегодняшнем брифинге в Национальном Собрании (НС) РА руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян, комментируя муссируемые в СМИ слухи об регистрации премьер-министром Тиграном Саркисяном оффшорной компании на Кипре.
На уточняющий вопрос журналистов, что именно является шоу, Галуст Саакян сказал: «Я не считаю, что у премьер-министра была необходимость в хранении финансовых средств в оффшорных зонах. Все это направлено против правительства, премьер-министра, политической команды. А оппозиция превращает эти слухи в мишень. В наше время можно муссировать все и с помощью этого решать определенные задачи. Я даже не прослеживаю, какие задачи они решают».
По словам представителя правящей партии, речь идет о проблеме, связанной с банковской системой, и он ничего в этом не понимает. «Я полагаю, что все это является нелепым вымыслом, который связывается с именем премьера и обсуждается в обществе: кто-то поверит в это, кто-то нет», – отметил Г.Саакян, добавив, что он не является агентом, чтобы понимать, чьих рук это дело.
В ответ на замечание одного из журналистов, что, согласно муссируемым слухам, данная история является результатом разногласий между председателем Национального Собрания (НС) Армении Овиком Абраамяном и премьер-министром РА Тиграном Саркисяном, Галуст Саакян сказал: «Я не отношусь к числу тех политических деятелей, с которыми можно посплетничать. Задавайте реальные вопросы. На самом деле не могло произойти что-либо, касающееся властей или премьера. Зачем Тиграну Саркисяну и Овику Абраамяну бороться друг с другом?»
Отметим, ранее, 3 июня текущего года, глава правительства Армении Тигран Саркисян обратился в генпрокуратуру в связи с публикацией HETQ.am «Кто лишил Пайлака Айрапетяна имущества: оффшорная троица». «Премьер-министр обратился в прокуратуру, чтобы последняя изучила и расследовала информацию, о которой идет речь в публикации», – сказал пресс-секретарь премьера Арутюн Берберян.