Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան անցակետերի արդիականացման ծրագրի իրականացումը մտնում է վճռորոշ փուլ
Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան անցումային կետերի արդիականացման ծրագրի իրականացումը մտնում է վճռորոշ փուլ: Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ մամուլի ծառայությունից` վկայակոչելով ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի խոսքը` ՀՀ պետական սահմանի «Բագրատաշեն», «Բավրա» և «Գոգավան» անցման կետերի արդիականցում» ծրագրի ղեկավար խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ:
«Արդեն որոշակիանում են շինարարական աշխատանքների մեկնարկի և ընթացքի հետ կապված հարցերը: Ծրագրի իրականացումը որոշակիորեն շեղվել է սկզբնապես նախատեսված ժամանակացույցից` կապված շինարարական ընկերության ընտրության ուշացման հետ: Ծրագրի մյուս բոլոր բաղադրիչների ուղղությամբ աշխատանքներն ընթանում են բնականոն հունով` առանց ժամկետային լուրջ շեղումների»,-ասել է կոմիտեի նախագահ Խաչատրյանը:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ սահմանային անցակետերի համալիր զարգացումն ապահովելու համար ՄԱԶԾ-ն և ԵՄ-ը պատրաստակամ են շարունակել աջակցությունը Հայաստանին, ընդգծել են միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները:
«ԵՄ պատվիրակությունը գոհունակությամբ է նշում, որ այս հավակնոտ ծրագիրը, որն ուղղված է հայ-վրացական սահմանի արդիականացմանը, որոշակի առաջընթաց է արձանագրել, ինչի համար շնորհավորում եմ Հայաստանին` այդպիսի պատրաստակամություն դրսևորելու և ներդրումներ իրականացնելու համար: Եմ-ը կշարունակի տեխնիկական օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանին սահմանային անցակետերի արդիականացման և ենթակառուցվածքների զարգացման գործընթացում»,-շեշտել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար-դեսպան Տրայան Հրիստեան:

Реализация программы модернизации КПП Баграташен, Бавра и Гогаван входит в завершающую стадию
Реализация программы модернизации контрольно-пропускных пунктов Баграташен, Бавра и Гогаван входит в завершающую стадию. Об этом сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов Армении, цитируя заявление председателя КГД Гагика Хачатряна на заседании руководящего совета программы по модернизации КПП Баграташен, Бавра и Гогаван.
«Уже определяются связанные с началом и ходом строительных работ вопросы. Реализация программы определенным образом уклонилась от первоначального регламента, что было связано с затяжками по части выбора строительной компании. Работы по всем остальным направлениям программы идут в естественном режиме, без серьезных изменений сроков», – сказал Г. Хачатрян.
Пресс-служба Комитета Государственных доходов также сообщает, что для обеспечения комплексного развития вышеуказанных КПП Программа развития ООН (ПРООН) и ЕС готовы продолжить содействие Армении.
«Делегация ЕС с удовлетворением отмечает, что эта целостная программа, которая направлена на модернизацию армяно-грузинской границы, зафиксировала определенный прогресс, в связи с чем я благодарю Армению за проявление такой готовности и новых инвестиций. ЕС продолжит оказывать техническое содействие Армении в вопросе модернизации приграничных КПП и развития инфраструктуры», – сказал глава делегации ЕС в Армении Траян Христеа.