Տնտեսություն 14:33 20/06/2013
ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստանի կառավարության և Գազպրոմի միջև այս օրերին ընթացող բանակցություներին, ասաց, որ ինքը համաձայն չէ այն տեսակետին, որ «Հայռուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերը 100 %-ով Գազպրոմին տալը ՌԴ-ի հետ ռազմավարական գործարք է: Ավելին, պետական չինովնիկն այն համարում է ընդամենը տնտեսական գործարք մասնավորի հետ նկատի ունենալով Գազպրոմին:
Մինչդեռ անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտն ավարտած պաշտոնյան մոռանում է մի շատ կարևոր հանգամանք ՝ Գազպրոմն իր մեջ ներառում է պետական խոշոր բաժնեմաս ևս, ուստի տրամաբականան է, որ Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր գերտերության հետ ակնկալվող գործարքը չի կարող բացառապես տնտեսական բնույթ կրել:
Հիշեցնենք, այս օրերին ընթանում են բանակցություններ` Հայաստանի կառավարության «ՀայՌուսգազարդ»-ում ունեցած վերջին 20 % բաժնեմասը ռուսական «Գազպրոմ»-ին հանձնելու շուրջ:
Վարդան Այվազյանը դրական է վերաբերվում սպասվող գարծարքում մեր կողմից դրսևորած շահագրգռվածությունը, միայն այն պատճառով, որ ըստ իր վերլուծության՝ հայկական կողմին համենայն դպես պարտավորությունից զատ այդ 20 % բաժնեմասը ոչինչ չէր տալիս, ասում է՝ տալիս էր շահույթից որոշակի գումար՝ դրա դիմաց երկկողմ ներդրումների համար «խլելով» պետբյուջեից ասենք շուրջ 70 մլն դոլար:
Վարդան Այվազյանը կրկնում է նաև Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հնչեցրած այն միտքը, թե «Հայռուսգազարդն» իր վերջին 20 % բաժնեմասը կորցնելով չի կորցնում հետագայում հնարավոր թանկացումների պարագայում քննարկուներ, սակարկումներ ծավալելու, ֆինանսական հոսքերի ու ներդրումների մասով որոշակի վերահսկողություն իրականացնելու հայկական կողմի վերջին ռեսուրսը. «Կա կազմակերպություն, որն աշխատում է ՀՀ-ում առավել ևս, որ տվյալ կազմակերպության գործառույթները վերահսկվում են մի շարք օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերի շրջանակներում՝ լիազոր մարմինների գործառույթներով: Այդ ծառայությունը վերջապես բնական մենաշնորհ է և իրականցվում է կարգավորող մարմնի կողմից, հետևապես մեր երկրի օրենքներով հստակորեն կարգավորվում է և նրա ֆինանսական հոսքերը, և ներդրումները և ստացվող շահույթը: Այնպես որ այս դեպքում մենք վերահսկողական ֆունկցիան կորցնելուև որևէ խնդիր չունենք»:
Ինչ կտա այս գործարքը մեզ և բանակցող մյուս կողմին հարցին Վարդան Այվազյանը պատասխանեց այսպես. «20 % ը իրենց կողմից վերցնելը եղած հնարավորություններին որևէ բան չի ավելացնում: Ուրեմն ինչու ենք դրանք բաշխում հարցին, հետևեց կարճ պատասխան՝ դիվիդենտներ ստանալու համար:
Հեղինակ` Սյուզի Բադոյան
Ուշագրավ դեպք Երևանում. ծննդաբերությունից հետո կինը «ծննդաբերել է» երեխայի գլխի չափ միամատոզ հանգույց
Ուշագրավ դեպք է տեղի ունեցել «Աստղիկ» ԲԿ-ում։  5-6 ժամ ծննդաբերելուց հետո կնոջ մոտ  ծննդաբերական ցավերը վերսկսվել են:...

Экономика 17:08 20/06/2013
Сделка по передаче 20% акций правительства Армении «Газпрому» не является стратегической. «Выгоду» представил В. Айвазян
Председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального Собрания Армении Вардан Айвазян в интервью Panorama.am прокомментировал тему ведущихся в настоящее время переговоров по поводу передачи российскому ОАО «Газпром» 20% акций ЗАО «АрмРосгазпром», принадлежащих правительству РА. В. Айвазян заявил о своем несогласии с мнением, согласно которому данная сделка является стратегической. Более того, парламентарий считает эта сделка всего лишь экономическая.
Напомним, 19 июня министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян в ходе брифинга в Национальном Собрании (НС) РА подтвердил факт ведения переговоров. «Каких-либо сделок не заключено, на данный момент ведутся переговоры, на стол переговоров поставлен вопрос передачи 20% акций. Но стоят и другие вопросы», – сказал министр, добавив, что переговоры завершатся до конца текущего месяца. В ответ на вопрос о том, какой смысл передавать 20% акций российскому концерну «Газпром», ведь в таком случае российская сторона сможет диктовать любую цену, Армен Мовсисян сказал: «Вопрос не стоит так, чтобы российская сторона поступала как вздумается. Переговоры ведутся не для этого, а с целью обеспечения газоснабжения на длительное время».
Вардан Айвазян положительно относится к проявленной армянской стороной заинтересованности касательно ожидаемой сделки хотя бы по той причине, что армянская сторона ничего иного, кроме обязательств, от этих 20% акций не получала.
Глава постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам также сказал, что 20% акции давали определенный доход, однако в рамках двусторонних инвестиций могла возникнуть необходимость выделения из госбюджета, к примеру, 70 млн. долларов.
Вардан Айвазян также повторил озвученную министром энергетики и природных ресурсов Армении мысль о том, что с продажей 20% акций «АрмРосгазпрома» правительство не теряет возможности организовывать в дальнейшем обсуждения и переговоры в случае подорожания цены на газ, возможность определенного контроля финансовых потоков и инвестиций.
«Есть организация, которая работает в РА и деятельность которой контролируется рядом законодательных и подзаконных актов, функциями уполномоченных структур. Данная услуга, в конце концов, является естественной монополией и реализуется координирующей структурой, следовательно, законы нашей страны четко регулируют и ее финансовые потоки, и инвестиции, и получаемый доход. Так что, в этом случае у нас нет проблемы потери функции контроля», – заверил В. Айвазян.
На вопрос, что получит от этой сделки другая сторона переговоров, Вардан Айвазян ответил: «Эти 20% никак не способствуют расширению круга уже имеющихся у нее возможностей». На уточняющий вопрос, зачем же тогда передать эти акции, последовал краткий ответ: «Для получения дивидендов».
В.Хачатрян: Переговоры о передаче «Газпрому» 20% акций ЗАО «АрмРосгазпром» не стали для меня неожиданностью