ԼՂՀ ԱԳ նախարար. Դեպի անցյալ վերադառնալու մասին խոսք լինել չի կարող
- Պարոն նախարար, նախօրեին արված Ձեր հայտարարության մեջ Դուք նշել էիք, որ «կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի հասնելու համար պարտադիր պայման է հանդիսանում բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը` նրա բոլոր փուլերին ԼՂՀ անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ, որին Ադրբեջանն ամեն կերպ խոչընդոտում է»: Կարելի՞ է ասել, որ Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը նվազեցնում է ԼՂՀ ապագա կարգավիճակի շուրջ փոխզիջման հասնելու հնարավորությունը:
- ԼՂՀ կարգավիճակը վաղուց որոշվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ՝ 1991 թ.-ին կայացած անկախության հանրաքվեի ընթացքում` ազատ և օրինական կամարտահայտման միջոցով: Դեպի անցյալ վերադառնալու մասին խոսք լինել չի կարող: ԼՂՀ անկախությունն ու անվտանգությունը չեն կարող առևտրի առարկա լինել, և այդ մասին մենք բազմիցս հայտարարել ենք:
Սրանից ելնելով, մենք գտնում ենք, որ բոլոր ջանքերը պետք է կենտրոնացվեն ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում ձևավորված երկու անկախ պետությունների ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների և պայմանների մշակման վրա:
Հենց այս պատճառով մենք գտնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ներկա իրողությունների արագ ճանաչումը և ԼՂՀ վերադարձը բանակցությունների սեղանին թույլ կտան առաջընթաց ապահովել կարգավորման գործընթացում:
- Ադրբեջանը մշտապես բարձրացնում է այսպես կոչված «օկուպացված» տարածքների հարցը: Ինչպե՞ս եք տեսնում այս հարցի լուծումը:
- Եթե խոսքը գնում է Արցախին պարտադրված պատերազմի արդյունքում ազատագրված տարածքների մասին, ապա դրանք Լեռնային Ղարաբաղի անբաժանելի մասն են կազմում, և տվյալ փաստն ամրագրված է ԼՂՀ Սահմանադրության մեջ:
Պետք չէ մոռանալ նաև ԼՂՀ այն տարածքների մասին, որոնք մարտական գործողությունների ընթացքում բռնազավթվել են Ադրբեջանի կողմից և մինչև օրս գտնվում են ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ:
Խնդիրը պետք է դիտարկել հաշվի առնելով վերոնշյալը, ինչպես նաև պատմական արդարության վերականգման և ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգության համակողմանի ապահովման համատեքստում:

Region 19:01 20/06/2013
- Mr. Minister, you noted in your yesterday’s statement that "the restoration of full-fledged negotiations with the immediate and direct participation of the Nagorno Karabakh Republic in all its stages is a mandatory condition for achieving real progress in the settlement process." Can we say the Azerbaijan’s position reduces the chances of reaching a compromise in determining the future NKR status?
- The NKR status has long been determined by the Nagorno Karabakh people through free and legitimate expression of will at the independence referendum in 1991. There can be no return to the past. The NKR’s independence and security can’t be bargained and we have repeatedly stated about it.
Thus, we suppose all the efforts should be focused on working out mechanisms and conditions for peaceful co-existence of two independent states - Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijan - formed as a result of the USSR collapse.
That’s why we think Azerbaijan’s earliest recognition of the current realities and NKR’s return to the negotiations table will allow ensuring progress in the settlement process.
- Azerbaijan constantly raises the issue of the so-called “occupied” territories. What is your vision of the solution to the problem?
- If we talk about territories liberated during the war imposed on the Artsakh people, they make inseparable part of the Nagorno Karabakh and the fact is fixed in the NKR Constitution.
We shouldn’t also forget about the NKR territories which were captured by Azerbaijan during the military actions and are still under its control.
The issue should be considered taking into account the above mentioned and in the context of restoring the historical justice and ensuring the NKR security in all its aspects.