Վարչապետը` նախարարներին. «Դուք պարտավոր եք պատասխանել ՎՊ-ի մեղադրանքներին. կամ հերքեք, կամ կրեք պատասխանատվություն»
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդես եկավ քաղաքական հայտարարությամբ: Նախ ասաց, որ ինքն անձամբ խիստ շահագրգռած է, որպեսզի բոլոր այն բացահայտումները, ինչի մասին խոսում է Վերահսկիչ պալատը, անհապաղ ներկայացվեն իրավապահ մարմիններին և տրվեն պատասխաններ:
«Ես ամեն ինչ անելու եմ, որ հրապարակային հնչած մեղադրանքները ստանան պատասխան: Ես ամբողջությամբ կիսում եմ ԱԺ նախագահի տեսակետը այն մասին, որ պետական բյուջեի միջոցները երբևիցե մսխած պաշտոնական անձինք պետք է կրեն խիստ պատիժ»,- ասաց վարչապետը:
Տ.Սարգսյանը նշեց նաև, որ Վերահսկիչ պալատը խիստ մասնագիտացած կառույց է, և ինքը կիսում է պատգամավորների այն տեսակետը, որ անհրաժեշտ է օրենսդրությամբ հստակ նկարագրել այն պրոցեդուրաները, թե ինչպես են ներկայացվում ՎՊ-ի հաշվետվությունները ԱԺ-ում:
«Վերահսիչ պալատը իրավունք չունի հանդես գալու քաղաքական հայտարարություններով, այն պարտավոր է ներկայացնել միայն ու միայն մասնագիտական եզրակացություններ, իսկ քաղաքական գնահատականներ տալը ԱԺ-ի և գործադիր իշխանության ֆունկցիաներն են»,- հայտարարեց Տ.Սարգսյանը:
Ըստ նրա` կառավարության նիստերի դահլիճում նախարարները ներկայացրել են իրենց ղեկավարած կառույցների հաշվետվությունները ՎՊ-ի կողմից ներկայացված նյութերի վերաբերյալ, և շնորհակալություն են հայտնել ՎՊ-ին համատեղ աշխատանքի համար, մինչդեռ այն ինչ տեղի ունեցավ ԱԺ-ում, ըստ վարչապետի, ոչ մի կապ չուներ այն նյութերի հետ, որոնք գտնվում էին կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Այն հայտարարությունը, որ պետական բյուջեի 70%-ը խիստ ռիսկային է և կոռումպացված ձևով է ծախսվում` վերաբերում է այս դահլիճում նստած յուրաքանչյուրիդ: Այն, որ պետական բյուջեի 70%-ը` 700 մլրդ դրամը, բոլոր ոլորտներում համատարած մսխվում է, չի կարող համապատասխանել իրականությանը»,- ընդգծեց վարչապետը:
Այնուհետև վարչապետը բոլոր նախարարներին հանձնարարեց և պահանջեց, որ վերջիններիս հասցեին հնչած որևէ մեղադրանք անպատասխան չմնա: «Դուք պարտավոր եք պատասխանել այդ մեղադրանքներին կամ հերքել: Պատրաստեք նյութեր և ներկայացրեք դատախազություն կամ պատասխանեք, որ այդ մեղադրանքերը ճիշտ են և կրեք պատասխանատվություն»,- հայտարարեց Տ.Սարգսյանը:

Политика 12:44 20/06/2013
Премьер Армении потребовал от министров либо ответить на озвученные КП обвинения, либо признать все и понести наказание
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе сегодняшнего заседания правительства республики выступил с заявлением по поводу отчета Контрольной палаты РА о выявленных за 2012 год нарушениях.
По словам главы правительства, он лично крайне заинтересован в том, чтобы все нарушения, о которых говорится в отчете КП, были немедленно представлены правоохранительным органам.
«Я сделаю все, чтобы публично озвученные обвинения получили отклик. Я полностью разделяю точку зрения председателя Национального Собрания Армении Овика Абраамяна по поводу того, что должностные лица, когда-либо растратившие средства государственного бюджета, должны понести строгое наказание», – сказал премьер-министр.
Тигран Саркисян отметил также, что Контрольная палата – строго специализированная структура, добавив, что он согласен с мнением депутатов по поводу того, что необходимо законодательно прописать процедуры представления отчетов КП в Национальном Собрании Армении.
«Контрольная палата не имеет права выступать с политическими заявлениями, она обязана представлять только и только заключения экспертов, а давать политические оценки входит в функции НС РА и исполнительной власти», – заявил Тигран Саркисян.
По мнению премьера, в зале заседаний правительства министры представили отчеты руководимых ими ведомств касательно представленных КП материалов и выразили благодарность Контрольной палате за совместную работу. Между тем, как отметил Тигран Саркисян, то, что произошло в Национальном Собрании Армении, не имело ничего общего с теми материалами, которые находились в центре внимания правительства.
«Заявление о том, что 70% госбюджета является очень рисковым и расходуется коррумпировано, касается каждого из сидящих в этом зале. То, что 70% госбюджета – 700 млрд. драмов – во всех сферах растрачивается, не может соответствовать действительности», – подчеркнул Тигран Саркисян.
Затем премьер-министр Армении Тигран Саркисян поручил министрам отреагировать на все озвученные обвинения. «Вы обязаны либо ответить на озвученные в ваш адрес обвинения, либо опровергнуть их. Подготовьте материалы и передайте их в прокуратуру, либо признайте правоту этих обвинений и несите ответственность».