ՏՏ ոլորտում Հայաստանն աչքի է ընկնում կանանց բարձր մասնակցությամբ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն աչքի է ընկնում կանանց բարձր մասնակցությամբ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զույցում ասաց «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի» տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը: Նրա խոսքերով` եթե զարգացած երկրներում կանանց ներգրավվածությունը ՏՏ ոլորտում չի գերազանցում 10%-ը, ապա Հայաստանում գերազանցում է 40%-ը:
Ըստ Բ.Ենգիբարյանի` վերջին շրջանում ՏՏ ոլորտի հանդեպ հետաքրքրությունը գնալով մեծանում է, և բազմաթիվ աղջիկներ ընտրում են ծրագրավորողի մասնագիտությունը: Եւ պատահական չէ, որ այսօր ՏՏ ոլորտում գործող որոշ ընկերություններում կանայք կազմում են 60 տոկոս, որը աշխարհի կտրվածքով բարձր ցուցանիշ է: Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում վերջին տարիներին ստեղծված ՏՏ ոլորտի բոլոր կենտրոնների ղեկավարները ևս կանայք են:
Բ.Ենգիբարյանը չժխտեց, որ ՏՏ ոլորտ կանանց բերում է նաև բարձր աշխատավարձը, սակայն դա նաև ցույց է տալիս, որ կանայք մրցունակ են, ոչնչով չեն զիջում տղամարդկանց և կարող են ազատ մրցակցել նրանց հետ:
Նշենք նաև, որ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի» կողմից իրականացվող ամենամյա հետազոտությունների համաձայն` ՏՏ ոլորտում տղամարդիկ հիմնականում զբաղվում են ծրագրավորմամբ, ստեղծագործ աշխատանքով, իսկ կանայք իրականացնում են ծրագրերի ղեկավարման աշխատանքներ:

Society 13:23 22/06/2013
A large number of Armenian women work in the Information Technologies (IT) sector, Bagrat Yengibaryan, Director of Enterprise Incubator Foundation, has told Panorama.am.
According to him, in developed countries, women’s involvement in IT sector does not exceed 10 percent, while in Armenia it exceeds 40 percent.
Mr Yengibaryan noted that interest in IT sector has been growing in recent years, with a large number of girls choosing programmer’s profession, and it is not by accident that in some IT companies, 60 percent of employees are women. It is a high figure. Recently established Armenian IT companies are also run by women, he said.
The official did not deny that the IT sector is also attractive to women due to high salaries, adding that it also shows that women are competitive, that they are not inferior to men and are able to easily compete with them.