ՏՏ ոլորտում Հայաստանն աչքի է ընկնում կանանց բարձր մասնակցությամբ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն աչքի է ընկնում կանանց բարձր մասնակցությամբ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զույցում ասաց «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի» տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը: Նրա խոսքերով` եթե զարգացած երկրներում կանանց ներգրավվածությունը ՏՏ ոլորտում չի գերազանցում 10%-ը, ապա Հայաստանում գերազանցում է 40%-ը:
Ըստ Բ.Ենգիբարյանի` վերջին շրջանում ՏՏ ոլորտի հանդեպ հետաքրքրությունը գնալով մեծանում է, և բազմաթիվ աղջիկներ ընտրում են ծրագրավորողի մասնագիտությունը: Եւ պատահական չէ, որ այսօր ՏՏ ոլորտում գործող որոշ ընկերություններում կանայք կազմում են 60 տոկոս, որը աշխարհի կտրվածքով բարձր ցուցանիշ է: Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում վերջին տարիներին ստեղծված ՏՏ ոլորտի բոլոր կենտրոնների ղեկավարները ևս կանայք են:
Բ.Ենգիբարյանը չժխտեց, որ ՏՏ ոլորտ կանանց բերում է նաև բարձր աշխատավարձը, սակայն դա նաև ցույց է տալիս, որ կանայք մրցունակ են, ոչնչով չեն զիջում տղամարդկանց և կարող են ազատ մրցակցել նրանց հետ:
Նշենք նաև, որ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի» կողմից իրականացվող ամենամյա հետազոտությունների համաձայն` ՏՏ ոլորտում տղամարդիկ հիմնականում զբաղվում են ծրագրավորմամբ, ստեղծագործ աշխատանքով, իսկ կանայք իրականացնում են ծրագրերի ղեկավարման աշխատանքներ:

Экономика 11:19 22/06/2013
Армения выделяется высоким уровнем занятости женщин в сфере информационных технологий (ИТ, IT). Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян.
По его словам, если в развитых странах уровень занятости женщин в сфере информационных технологий не превышает 10%, то в Армении он превышает 40%.
Баграт Енгибарян отметил, что в последнее время интерес к ИТ-сфере растет, и многочисленные девушки выбирают именно профессию программиста, и не случайно, что в некоторых ИТ-компаниях сегодня женщины составляют 60%. Последнее является высоким показателем. Как сообщил Баграт Енгибарян, руководителями созданных за последние годы в Армении ИТ-компаний также являются женщины.
При этом директор Фонда «Инкубатор предприятий» не стал отрицать, что ИТ-сфера привлекает женщин и из-за высоких зарплат. Однако, по его словам, это также демонстрирует, что женщины конкурентоспособны, ничем не уступают мужчинам и могут свободно с ними конкурировать.
Следует сказать также, что, согласно проведенным Фондом «Инкубатор предприятий» исследованиям, мужчины в ИТ-сфере заняты в основном программированием, творческой работой, а женщины руководят программами.