Համացանց 15:27 25/06/2013
ԻԻՀ նորընտիր նախագահ Հասան Ռոուհանին նախընտրական քարոզչության ժամանակ, անդրադառնալով արտաքին մարտահրավերներին, նշել էր. «Առանց չափազանցության կարելի է ասել, որ Ադրբեջանը ներկայում Իրանի համար վերածվել է անվտանգության սպառնալիքի: Ադրբեջանցի որոշ պաշտոնյաներ այնպիսի քայլեր են կատարում, որոնք սպառնում են Իրանի տարածքային ամբողջականությանը: Ուստի Իրանի պատասխանատու պաշտոնյաները չպետք է Ադրբեջանի սպառնալիքների նկատմամբ անտարբերություն ցուցաբերեն»:
Եվ ահա Հասան Ռոուհանիի՝ վերոնշյալ հայատարարության ֆոնին Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ համապատասխան զեկույցով է հանդես եկել Իրանի Մեջլիսի Հետազոտությունների կենտրոնը:
ԻԻՀ Մեջլիսի պաշտոնական կայքում թողարկված զեկույցում մասնավորապես նշվում է. «Ադրբեջանում Ալիևների իշխանության գալուց հետո սկիզբ է առել հակակրոնական քաղաքականություն. վերջիններս ոչ մի ջանք չեն խնայել, որպեսզի Ադրբեջանի բնակչությանը հեռու պահեն իսլամական-շիական ինքնագիտակցությունից և շարժվեն քաղաքական և մշակութային սեկուլյարիզմի ճանապարհով»:
Ըստ զեկույցի հեղինակների՝ անցնող տարիների ընթացքում Ադրբեջանում հիմք է դրվել պանազարիական գաղափարախոսությունը, որի հիմքում ընկած է թյուրք-ազարի ազգության գաղափարը և դա ներկայացվում է որպես Ադրբեջանի ազգային ինքնության միավոր: Ազգային միասնություն ձևավորելու նպատակով հիմք է դրվել Մեծ Ադրբեջան ստեղծելու գաղափարը, որի մեջ ընդգրկված են Իրանի ազարիախոս տարածքները:
«Վերջին տարիներին սառել են Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները: Անցնող տարիների ընթացքում ամրապնդվել են Ադրբեջան-Արևմուտք և Արդբեջան-Իսրայել քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կապերը: Այդ փաստը լուրջ նախազգուշացում է Իրանի համար: Ըստ այդմ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության պետական բոլոր կառույցները պետք է ընկալեն Ադրբեջանում տեղի ունեցող գործընթացները և կանխատեսեն բոլոր տարբերակները, որպեսզի որևէ սցենարի ի կատար ածման պարագայում Իրանի ազգային շահերը արդարացիորեն պաշտպանելու համար պատրաստ լինեն համարժեք գործողություններ իրականացնել»:
Վելուծելով Հասան Ռոուհանիի հայտարարությունը և ԻԻՀ Մեջլիսի Հետազոտությունների կենտրոնի զեկույցը՝ կարող ենք փաստել, որ վերոնշյալում խտացրած կերպով ներկայացված են բոլոր այն խնդիրները, որոնք վերջին տարիներին առկա են երկկողմ հարաբերություններում և գնալով ավելի են խորանում:
Թե ինչպիսի դիրքորոշում կունենա Հասան Ռոուհանին ԻԻՀ նախագահի պաշտոնը պաշտոնապես ստանձնելուց հետո, ցույց կտա ժամանակը, սակայն, քանի դեռ առկա է Իսրայել-Ադրբեջան ռազմավարական հարաբերությունները, Բաքվի կողմից իսլամական շարժումները ճնշելու քաղաքականությունը, Իրանի հյուսիսային նահանգների և իրանական մշակույթի նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումները, Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի հարցը, սահմանային միջադեպերը և բազում այլ խնդիրներ, առաջիկա տարիներին դժվար թե Թեհրանի և Բաքվի հարաբերություններում փոխվստահության մթնոլորտ ձևավորվի:
Հեղինակ՝ Արմեն Իսրայելյան՝ իրանագետ
Նախորդող վերլուծություններ՝
Կասպից ծովում Իրանի և Ադրբեջանի միջև կա՞ արդյոք ռազմական բախման հավանականություն. Իրանագետի մեկնաբանությունը
Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների ժամանակագրությունը 2012թ-ին. Փոխադարձ անվստահությունը պահպանվել է

Region 17:31 25/06/2013
During the election campaign, newly elected Iranian President Hassan Rohani, speaking of Iran’s foreign policy problems and challenges of relations with some neighboring countries, said, “It is not an exaggeration to say that Azerbaijan has become a threat to Iran’s security. The actions taken by some Azerbaijani officials pose threat to Iran’s territorial integrity. Therefore, Iran’s responsible officials should not show indifference to Azerbaijan’s threats.”
On this backdrop, the Iranian Majlis Research Center made a report on Iran-Azerbaijan relations.
The report, published on the official website of the Iranian Majlis, says, in part, “Since the Aliyevs came to power, anti-religious policy was formed in Azerbaijan: they spared no effort to keep the Azerbaijani population away from Islamic and Shiite self-consciousness and to take the path of political and cultural secularism.”
According to the report, pan-Azeri ideology was formed in Azerbaijan over the past years, which is based on the idea of the Turkish-Azeri nation, and represents it as unit of Azerbaijan’s national identity. To form national unity, the idea of creating “Great Azerbaijan” was put forward, which also includes Azeri-speaking areas of Iran.
“Iran-Azerbaijan relations have cooled over the past years. Azerbaijan strengthened political, economic and cultural ties with the West and Israel during the past years.
This is a serious warning for Iran. All state structures of Iran should realize the processes taking place in Azerbaijan and predict all ways so that they are ready to carry out adequate actions for the fair protection of the national interests of Iran should any of the scenarios be carried out.”
Analyzing the statement of Hassan Rohani and the report of the Iranian Majlis Research Center, we can establish that this is the summary of the past years’ challenges of the bilateral relations which are becoming even greater.
Time will show what kind of position Hassan Rohani will have on Azerbaijan, but in consideration of strategic partnership between Israel and Azerbaijan, Baku’s policy of oppressing Islamic movements, Azerbaijan’s pretensions to Iran’s northern provinces and Iranian culture, the issue of the Caspian Sea status, border incidents and many other issues, an atmosphere of mutual confidence is unlikely to form between Tehran and Baku in the years to come.
Related: Iranian studies expert: Azerbaijan carries out double foreign policy towards both West and Islamic counties
Is there a possibility of armed conflict between Iran and Azerbaijan in Caspian Sea?
Iranian studies expert: Azerbaijan, Turkey jointly implement program of splitting Iran
What kind of foreign policy will Iran’s new President pursue? Interview with Iranian studies expert Armen Israyelyan