Մշակույթ 12:33 27/06/2013
«Արս Լունգա» դուետի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության արդյունքում թողարկվել է խտասկավառակների նոր հավաքածու: Իրականացվել է հայ երաժշտության պատմության մեջ իր ձևով և բովանդակությամբ եզակի մի ծրագիր, որը կրում է «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» խորագիրը: Նախաձեռնության իրականացման գաղափարը «Արս լունգա» դուետինն է (Արամ Թալալյան և Ջուլիետա Վարդանյան):
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, այն կյանքի է կոչվել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր հովանավորությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Նախագծի շնորհանդեսն իրականացվել է Թալալյան եղբայրների անվան միջազգային ամենամյա 4-րդ փառատոնի բացման միջոցառման շրջանակում:
Ծրագիրը ներառում է 20-րդ դարի սկզբից մինչև մեր օրերը ներկայացնող հայ ակադեմիական երաժշտական մտքի լայն սպեկտր,այդ թվում` երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչների ստեղծագործություններ: «Արս լունգա» դուետը հավաքել է 20-21-րդ դդ. հայ 60 կոմպոզիտորների թավջութակի և դաշնամուրի համար գրված ստեղծագործությունները, դրանք կատարվել և ձայանգրվել են` ժամանակակից տեխնիկայի վերջին պահանջներին համապատասխան: Արդյունքում թողարկվել են ձայնագրությունների ժողովածուներ, որոնցից կազմված յուրաքանչյուր ավարտուն տուփն (12 ձայնասկավառակ) ամփոփում է այդ շարքում ընդգրկված հեղինակների կենսագրականները ներառող գրքույկով:
«Հոգևոր ժառանգությունը բաց մատյան չէ և հնարավոր չէ այն մեկ ակնթարթում ներկայացնել աշխարհին: Խելացի է այն ազգը, որին հաջողվում է դա անել իմաստուն ձևով և չփոշիացնել դարերի ձեռքբերումը: Այդ առումով չափազանց կարևոր են այսօրինակ նախաձեռնությունները: Դրանք մեկնաբանում են մեր անցյալը և ստեղծում են ապագան»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ձայնագրությունների ժողովածուները նախատեսված չեն վաճառքի համար: Դրանք տրամադրվելու են աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին, երաժշտական փառատոներին, երաժշտական քոլեջներին և ինստիտուտներին, կոմպոզիտորների միություններին, դասական երաժշտություն պրոպագանդող ռադիոկայաններին:
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագիրը բաղկացած է մի քանի մասից: «Արս լունգա» դուետը նախատեսում է շարունակել ձայնագրությունների շարքը` այն համալրելով հայ կոմպոզիտորների կամերային այլ ստեղծագործություններով. դաշնամուրային եռյակ, քառյակ, հնգյակ և այլն:
Շնորհանդեսի վերջում, «Արս լունգա» դուետը հանդես է եկել Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործության պրեմիերայով:

Culture 13:04 27/06/2013
The cooperation between the “Ars Lunga” duo and VivaCell-MTS helped the new Anthology of Armenian Chamber Music collection – a unique project in form and content – come to life. The initiative belonged to the “Ars Lunga” duo (Aram Talalyan and Julietta Vardanyan). The project was implemented with VivaCell-MTS general sponsorship and the support of the Ministry of Culture of Armenia. The collection was presented during the opening ceremony of the 4th annual international festival after the Talalyan brothers, the press service of VivaCell-MTS reported.
The collection includes pieces of the Armenian academic musical thought from the beginning of the 20th century to our days and works by the representatives of the younger generation of musicians. The “Ars Lunga” duo has gathered together pieces for piano and cello by 60 Armenian composers of the 20th-21st centuries. The recordings fully meet the modern day requirements for sound footage. The 12 compact discs in the collection are also provided with composers’ biographies complied in booklets.
“The spiritual heritage is not an open book and can’t be presented to the world’s attention in a short time. Clever is the nation, which manages to find wise ways for that and conserve the achievements of centuries. Therefore initiatives like this one are important. They tell us about our past and create our future,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The recordings are not for sale. They will be donated to the libraries of the largest universities of the world, music festivals, colleges and educational institutions of music, composers’ unions, and radio stations playing classical music.
The “Anthology of Armenian Chamber Music” project is comprised of several parts. The “Ars Lunga” duo plans to continue the series of recordings and to include chamber pieces for piano trios, quartets, quintets in the collection.
The ceremony concluded with the premiere of one of Aram Khachaturian’s pieces performed by the “Ars Lunga” duo.