Հասարակություն 18:46 28/06/2013
Արմավիրի մարզում գտնվող «Նոյան»-ն բնական հյութերի գործարանը լրագրողների այցից հետո սկսել է երեք տասնյակից ավել հերթ կանգնած գյուղացիների ծիրանի մթերումը: Այդ մասին տեղեկացրեց հերթի մեջ կանգնած Արտավազդ Օհանյանը, ով Արմավիրի մարզի Նոր Ամասիա գյուղից է: Նրա խոսքով, այժմ ավելի արագ է իրականացվում մթերման գործընթացը` յուրաքանչյուր մեքենան տևում է 10-15 րոպե, Արմավիրից փոխանցում է Panorama.am-ի թղթակիցը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ դեպի «Նոյան» գործարան ձգվող մեքենաների հերթը հասնում էր 5 կմ-ի. Գյուղացիները ծիրանով բեռնված մեքենաներով սպասում էին, որ իրենց հերթը մոտենար: Կային մարդիկ, ովքեր արդեն երեք օր գիշերել էին այնտեղ, իսկ բերքը գրեթե փչացել էր և ծիրանի հյութը ծորում էր մեքենաներից: Գյուղացիները շատ հուսահատված էին, ու ասում էին, որ պատրաստ են անցնել սահմանը և հանձնվել Թուրքիային:
Մարդիկ մի քանի գիշեր մնացել են «Նոյան»-ի առաջ, բերքը փչանում է, ընդունող չկա (Լուսանկարներ, տեսանյութը` շուտով)

Экономика 20:31 28/06/2013
Завод «Ноян» в Армавирской области Армении после посещения сегодня журналистов и публикаций в СМИ начал процесс закупки урожая абрикоса, причем на разгрузку каждой машины уходило по 10-15 минут. Об этом с места сообщает корреспондент Panorama.am.
Напомним, сегодня двери завода «Ноян» были закрыты, а перед зданием предприятия выстроилась колонна легковых и грузовых машин, загруженных абрикосом из Ервандашата, Бамбакашата, Аракса и других сел Армении. Очередь протянулась приблизительно на 5 километров.
По словам собравшихся, многие стояли перед заводом уже третьи сутки, надеясь сдать урожай хотя бы за 50 драмов. Некоторые спали в машинах, а остальные под тенью грузовиков. Они пожаловались также на отсутствие конкретной информации касательно закупки урожая и отметили, что абрикос уже начинает портиться.