Տարածաշրջանային կայունությունը հակասում է Ադրբեջանի շահերին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ադրբեջանական բանակը պետք է պատրաստ լինի «օկուպացված տարածքների ազատագրմանը». «Ադրբեջանն ապրում է պատերազմական պայմաններում: Պատերազմը չի ավարտվել, ավարտվել է միայն դրա առաջին փուլը»:
Առաջին հայացքից, Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը հերթական բնույթ է կրում, սակայն հաշվի առնելով հատկապես վերջին 2-3 տարին Ադրբեջանի ինտենսիվ ռազմականացումն ու հասարակությանը պաշտոնական մակարդակով պատերազմի պատրաստելու քարոզչությունը, իրավիճակը սկսում է առավել սուր բնույթ կրել:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարությունից ընդամենը մեկ շաբաթ անց կրկին կոնֆլիկտը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին խոսում է:
Միջազգային հանրությունը ևս, կարծես թե, սկսել է առավել լրջորեն մոտենալ Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարությունններին, ինչին կարելի է համոզվել համանախագահ երկրների ղեկավարների վերջին հայտարարությունից, որտեղ վճռականորեն կոչ էր արվում կողմերին՝ մեկ անգամ ևս հաստատել իրենց հավատարմությունը հելսինկյան սկզբունքներին, մասնավորապես ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ:
Ընդ որում՝ միջնորդ երկրները իրենց հայտարարությունում ոչ միայն շեշտում էին, որ ռազմական ուժի կիրառմամբ հակամարտությունը լուծում չի ստանա, այլ նշում դրա հնարավոր աղետալի հետևանքների մասին:
Ստեղծված իրավիճակում առաջին հարցը, որ առաջ է գալիս հետևյալն է. արդյո՞ք հնարավոր է կանխել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով կարգավորելու Ադրբեջանի պլանները ու արդյո՞ք հայկական կողմերը պատրաստ են հնարավոր պատերազմին:
Միջնորդների մասով. այն, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին միջազգային հանրությունը սկսել է այլ կերպ՝ առավել զգուշորեն մոտենալ, արդեն իսկ տեսանելի է, սակայն իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ բացի տարբեր բանաձևերում կամ հայտարարություններում տեղ գտած կոշտ շեշտադրումներից Ադրբեջանի նկատմամբ այլ էական ճնշումներ չեն գործադրվում:
Երկրորդ, պաշտոնական Բաքուն շարունակում է մերժել է ոչ միայն խնդրի կարգավորմանն ուղղված Հիմնարար սկզբունքների առաջարկները, այլ նաև Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված վստահության ամրապնդման միջոցները, մասնավորապես, զինադադարի ամրապնդում, շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերում, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում: Սրանք քայլեր են, որոնք ոչ միայն էապես կթուլացնեն սահմանագծին առկա լարվածությունը, այլ կողմերի միջև վստահություն կհաստատեն: Սակայն Ադրբեջանը ոչ միայն մերժում է այս քայլերի իրագործումը, այլ նույնիսկ ակնարկում, որ իրեն ձեռնտու չէ իրավիճակի կայունությունը:
Ադրբեջանի կողմից, մեծաքանակ սպառազինության ձեռք բերման ու տարածաշրջանի ռազմականացման պայմաններում, միջազգային հանրությունը, կտրուկ քայլեր իրականացնելու հարցում շտապողականություն չի դրսևորում: Ավելին, համանախագահ երկրներից մեկը 1 միլիարդի հասնող ռազմական գործարք է կնքում բացահայտորեն պատերազմի սպառնալիքի դիմող Ադրբեջանի հետ:
Այն, որ պրոցեսները Հարավային Կովկասում ինչ-որ մի պահից սկսած կարող են անկանխատեսելի ուղղություն վերցնեն, դժվար է բացառել, ինչը նշանակում է, որ վաղուց ժամանակն է իրենց ակտուալությունը կորցրած համարել «Ադրբեջանը ամենից շատ գումարներ է «լվանում» ռազմական գործարքների ժամանակ», «Ադրբեջանցիներն այդքան «դուխ» չունեն նման արկածախնդրության գնալու համար», «ադրբեջանցի զինվորները վախկոտ են կամ չեն տիրապետում ռազմարվեստի նրբություններին» թեզերը: Այս թեզերն իհարկե ռացիոնալության էլեմենտներ պարունակում են, սակայն ստեղծված իրավիճակից բխող առաջնայնությունների սահմանումը շատ ավելի կարևոր են:
Պատերազմը կանխարգելելու կամ հնարավոր պատերազմի դեպքում մեզ համար հաջող ելք ապահովելու հիմնական նախապայմանները մարտունակ բանակ առկայությունից բացի, տնտեսության հզորացումն է, արտագաղթի էական նվազեցումը, երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացումը, կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարը, ժողովրդավարության ամրապնդումը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապի ամրապնդումը:

Политика 16:50 29/06/2013
Региональная стабильность противоречит интересам Азербайджана. Политолог Т. Абрамян назвал неактуальные для Армении тезисы
Политолог Тигран Абрамян в комментарии для Panorama.am обратился к последним региональным развитиям, российско-азербайджанской военной сделке и позиции международного сообщества.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что азербайджанская армия должна быть готова «к освобождению оккупированных территорий». «Азербайджан живет в условиях войны. Война еще не закончилась. Завершился первый этап войны», – сказал он. На первый взгляд, данное заявление И.Алиева ничем не отличается от предыдущих, но учитывая интенсивную милитаризацию Азербайджана, в частности в течение последних 2-3 лет, и пропаганду на официальном уровне по подготовке общества к войне, ситуация становится все более острой.
Примечательно, что Азербайджан вновь говорит о решении конфликта военным путем спустя всего лишь неделю после принятого 18 июня в североирландском городе Эннискиллин в рамках саммита G8 совместного заявления лидеров стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
Международное сообщество также, кажется, начало более серьезно подходить к воинственным заявлениям президента Азербайджана, в чем можно убедиться из последнего заявления лидеров стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, в котором они решительно призывают руководителей всех сторон еще раз подтвердить приверженность хельсинкским принципам, в частности, принципам неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение.
К тому же страны-посредники в своем заявлении не только подчеркивали, что конфликт не может быть решен военным путем, но и отмечали возможные катастрофические последствия данного шага.
В сложившейся ситуации первый вопрос, который возникает, – это возможно ли пресечь планы Азербайджана по решению конфликта военным путем и готова ли армянская сторона к возможной войне.
По части посредников отмечу: то, что к заявлениям президента Азербайджана мировое сообщество начало относиться по-другому, более настороженно, уже заметно, однако анализ ситуации показывает, что за исключением проставленных в ряде резолюций и заявлений жестких акцентов иного, более существенного давления на Азербайджан не оказывается.
Во-вторых, официальный Баку продолжает отклонять не только направленные на урегулирование проблемы Базовые принципы, но и представленные сопредседателями Минской группой ОБСЕ средства по укреплению доверия, в частности, укрепление режима прекращения огня, отвод снайперов с линии соприкосновения, создание механизмов по расследованию случаев нарушения режима перемирия. Это те шаги, которые не только значительно ослабят существующую напряженность на границе, но и установят доверие между сторонами. Однако Азербайджан не только отказывается от реализации данных шагов, но и дает понять, что Баку не выгодна стабильная ситуации.
В условиях масштабной закупки Азербайджаном вооружений и милитаризации в регионе международное сообщество не спешит идти на резкие шаги. Более того, одна из стран-сопредседателей заключает военную сделку на 1 млрд. с открыто угрожающим войной Азербайджаном.
Сложно исключить то, что в какой-то момент процессы на Южном Кавказе могут стать непредсказуемыми, а это значит, что давно настала пора считать неактуальными тезисы, дескать: «Больше всего денег Азербайджан отмывает при заключении военных сделок», «У Азербайджана не хватит духа пойти на такую авантюру», «Азербайджанские солдаты трусливы и не владеют тонкостями военного искусства». Хотя эти тезисы и содержат рациональные зерна, тем не менее, гораздо важнее утверждение исходящих из сложившейся ситуации приоритетов.
Основными предпосылками предотвращения войны или обеспечения успеха армянской стороны в случае возможных военных действий, помимо наличия боеспособной армии, являются усиление экономики, значительное снижение уровня миграции, реализация институциональных реформ, успешная борьба с коррупцией, укрепление демократии и связи Армения – НКР – Диаспора.