ԱՆ. Դավթաշենում համաճարակաբանական վիճակը հանգիստ է
Հուլիսի 27-ից Արագածոտնի մարզի Դավթաշեն գյուղում (Թալինի տարածաշրջան) արձանագրվել են աղիքային խանագրման երևույթներով դեպքեր, որի կապակցությամբ իրականացվել են համաճարակաբանական հետազոտություններ և ձեռնարկվել համապատասխան կանխարգելիչ միջոցառումներ: Բակային համայցերի արդյունքում հայտնաբերվել է մկանային ցավերի, փսխման և սռտխառնոցի գանգատներով 75 անձ:
Առողջության նախարարության հաղորդմամբ, նրանց մոտ այդ երևույթները հիմնականում տևել են մի քանի ժամ և առանց բուժական որևէ միջամտության անցել: Մեկ հիվանդ հոսպիտալացվել է «Թալինի» ԲԿ: Ներկայումս վիճակը բավարար է և մոտ ժամանակներս դուրս կգրվի:
Հուլիսի 1-ի դրությամբ իրականացված բակային համայցի արդյունքում առկա է երեք հիվանդ: Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ թունավորման հավանական պատճառը խմելու ջրի գործոնն է:
Իրականացվում են ջրի, ինչպես նաև հիվանդների կենսաբանական նյութի լաբորատոր հետազոտություններ, որոնց արդյունքների վերաբերյալ լրացուցիչ կտեղեկացնենք:

Здоровье 19:29 01/07/2013
В селе Давташен Арагацотнской области Армении эпидемиологическая ситуация в норме. Идут проверки питьевой воды
В селе Давташен Арагацотнской области Армении с 27 июня фиксировались случаи отравления граждан с признаками кишечного нарушения, в связи с чем были проведены эпидемиологические исследования и предприняты соответствующие профилактические мероприятия.
Как сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении, в результате обхода было обнаружено 75 человек с жалобами на мышечную боль, вздутие и тошноту. Данные симптомы, согласно информации, у людей наблюдались несколько часов и прошли без врачебного вмешательства. Один больной был госпитализирован в медицинский центр «Талин».
По состоянию на 1 июля в результате обхода зарегистрированы 3 больных. В результате эпидемиологического исследования выяснилось, что возможной причиной отравления стала питьевая вода.
Проводятся лабораторные исследования воды, о результатах которого пресс-служба Минздрава РА известит дополнительно.