Օրվա մամուլ 10:00 02/07/2013
«Эхо Москвы» ռադիոկայանի հետ զրույցում «Գազպրոմ» ընկերության նախագահի մամլո խոսնակ Սերգեյ Կուպրիյանովը հայտարարել էր, թե հիմա բանակցություններ են գնում հայկական կողմի հետ Հայաստանում գազի գների իջեցման կապակցությամբ, և գազի գները կարող են իջեցվել, եթե Գազպրոմը գնի «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի այն 20%-ը, որը ներկայումս պատկանում է ՀՀ կառավարությանը:
Այս կապակցությամբ «Голос Армении»-ն գրում է. «Ըստ էության, Երևանը հիմա բանակցում է Ռուսաստանի հետ գազի գների սուբսիդավորման վերաբերյալ, այսինքն` Երևանը ցանկանում է որոշակի գրանտ ստանալ Ռուսաստանից, որով էլ կվճարի այդ նույն Ռուսաստանին իր իսկ գազի դիմաց: Սակայն, առավել տարօրինակ է այն, որ Ռուսաստանն, ըստ էության, իր գրանտի դիմաց պահանջում է «ՀայՌուսգազարդ»-ի 20% բաժնետոմսերը, ինչը հայկական կողմի շահերի տեսանկյունից անընդունելի է»:
Թերթը նշում է, որ դառնալով մոնոպոլիստ գազի շուկայում «Գազպրոմը» որևէ կերպ շահագրգռված չի լինելու գազի գների ցածրացման հարցում, ՀՀ կառավարությանը պատկանող բաժնետոմսերը միակ լծակն են, որով հնարավոր է զսպել գազի գները և դրանց վաճառքն անթույլատրելի է:

«Голос Армении»: «Газпром» может снизить цену на газ для Армении
Увеличение доли "Газпрома" в ЗАО "АрмРосгазпром" создаст дополнительные возможности для снижения цены на газ в Армении. Об этом в эфире радиостанции "Эхо Москвы" заявил пресс-секретарь председателя правления ОАО "Газпром" Сергей Куприянов. Как он сообщил, сейчас ведутся переговоры с армянской стороной вокруг схемы, благодаря которой можно будет снизить цены на газ.
Газета «Голос Армении» пишет, что Ереван сейчас ведет переговоры с Москвой по субсидированию цены на газ. «То есть Ереван желает получить от Москвы грант с целью компенсировать рост цен на российский газ на внутреннем рынке. Проще говоря, российская сторона дарит нам деньги, чтобы мы смогли расплачиваться за ее же подорожавший товар. Выяснилось, что переговоры идут вокруг продажи российскому "Газпрому" 20% акций "АрмРосгазпрома", принадлежащих армянскому правительству. То есть российская сторона за "подарок" в виде гранта может получить такой же "подарок" с армянской стороны в виде акций "АрмРосгазпрома"», - пишет издание.
«Однако "АрмРосгазпром" - монополист, конкурировать ему не с кем, соответственно нет никакой мотивации снижать тарифы. При наличии 20% акций в руках армянского правительства такая мотивация еще может быть», - отмечает газета.