Իրականացվող բոլոր ծրագրերի առանցքը մարդն է, նրա իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորումը. Սերժ Սարգսյան
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ողջույնի խոսք էր հղել Ազգային ժողովում ընթացող «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» համաեվրոպական խորհրդաժողովի մասնակիցներին, որը ներկայացրեց Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքում ասվում է հետևյալը.
«Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում մենք նախաձեռնեցինք այս խորհրդաժողովի հրավիրումը` հատկապես կարևորելով հիմնախնդիրը, որն այս օրերին բոլոր մասնակիցների կողմից դառնալու է շահագրգիռ քննարկումների առարկա:
Մեր երկրի ու իշխանությունների համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է նախագահել Եվրոպայի խորհրդում: Այս վեցամսյա ժամանակահատվածը մենք ձգտելու ենք արժևորել այնպիսի նախաձեռնություններով, որոնք նոր խթան կդառնան եվրոպական արժեքային համակարգի հետագա զարգացման ու ամրապնդման, իրավունքի գերակայության սկզբունքի անշեղ իրագործման համար:
Ժողովրդավարական զարգացումների անխուսափելի տրամաբանությունն էր, որ եվրոպական իրավական համակարգում իրավունքի գերակայության երաշխավորումը դարձավ անկյունաքարային արժեք: Եվրոպայի խորհրդի` 1949 թվականի մայիսի 5-ին Լոնդոնում ստորագրված կանոնադրության 3-րդ հոդվածում միանշանակ սահմանվեց, որ Եվրոպայի խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ պետք է ընդունի իրավունքի գերակայության սկզբունքը: Նման մոտեցումը նոր որակ հաղորդեց նաև միջազգային հարաբերությունների հետագա ծավալմանը` դրանց հիմքում դնելով արժեքային հստակ կողմնորոշիչ, որի համաձայն՝ մարդը, նրա արժանապատվությունը, հիմնական իրավունքները և ազատությունները բարձրագույն արժեք են: Իր հերթին՝ պետությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով և ազատություններով` որպես անմիջականորեն գործող իրավունք: Սրանք նաև մեր երկրի Սահմանադրության սահմանադրական կարգի հիմունքներում ամրագրված դրույթներ են, որոնք կանխորոշում են անհատի ու պետական իշխանության վարքագիծն իրավական պետության ու քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում:
Համոզված եմ, որ ժողովրդավարական բոլոր երկրներում սահմանադրական մակարդակում այս կամ այլ կերպ ամրագրված է իրավունքի գերակայության սկզբունքի էությունը: Սակայն գլխավոր խնդիրն այն կյանքի կոչելն է, իրավունքով իշխանության սահմանափակումը կյանքի կանոն դարձնելը:
Հատկապես նոր ժողովրդավարության երկրների համար դա պահանջում է համակարգված ու հետևողական աշխատանք: Պահանջում է անկախ դատական համակարգի առկայություն և անաչառ արդարադատության իրականացում:
Մեր երկիրն այս ոլորտներում համակարգային բարեփոխումների նոր փուլ է թևակոխել և հետևողականորեն իրականացնում է մեծ հեռանկարների միտված ծրագրեր: Դրանց բոլորի առանցքը մարդն է, նրա իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորումը, երկրում այնպիսի մթնոլորտի ձևավորումը, որտեղ կգերակայեն հանդուրժողականությունը, բազմակարծությունը, անխտրականությունը, արդարությունն ու փոխադարձ վստահությունը:
Համոզված եմ նաև, որ իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչներին ու իշխանությունների հայեցողության սահմանների հիմնախնդիրներին նվիրված համաեվրոպական այս բացառիկ խորհրդաժողովը մնայուն ավանդ կբերի ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ Եվրախորհրդի անդամ մյուս երկրներում առկա մարտահրավերների հաղթահարման, մարդկանց իրավունքների առավել արդյունավետ երաշխավորման, ապահովման ու պաշտպանության գործում:

Law 15:00 03/07/2013
Welcoming Statement of President Serzh Sargsyan Addressed to the Participants of the Pan-European Conference on the European Standards of Rule of Law and the Scope of Discretion of Powers in the Member-States of the Council of Europe held in Yerevan
Distinguished Chairman of the European Court of Human Rights,
Distinguished Chairman of the Venice Commission of the Council of Europe,
Dear Participants of the Conference,
Dear Guests,
We have initiated this conference in the framework of Armenia’s presidency at the Council of Europe, particularly recognizing the importance of the problems which these days will become the topic of interested discussions by all participants of the Conference.
It is a great honor and responsibility for our country and authorities to assume presidency of the Council of Europe. We will strive to fill these six months with the initiatives which will give a new impetus to the further development and strengthening of the European system of values, infallible adherence to the principle of rule of law.
It was the inevitable logic of democratic developments that securing rule of law in the European legal system should become a keystone value. Article 3 of the Statute of the European Council signed on May 5, 1949 in London stipulates explicitly that every member of the Council of Europe must accept the principle of supremacy of law. This approach had also given a new quality to the future progression of international relations, placing in the foundation of these relations a clear-cut guideline according to which a human being, his dignity, basic rights and freedoms are supreme values. State, in its turn, is constrained by the individuals’ and citizens’ basic rights and freedoms which have become acting laws. These are provisions which are secured in the Constitution of our country as the constitutional base; they define the conduct of the individuals and state authorities in building legal state and civil society.
I am confident that in all democratic countries, on the constitutional level the principle of rule of law is secured in some way. However, the main task is to bring it to life, to make limitation of power through the law a rule of life.
Particularly in case of the newly democratic states, it requires a coordinated and persistent work. It requires the existence of an independent judicial system and execution of impartial justice.
In this area, our country has entered a new stage of reforms and has been implementing persistently programs which have great prospects for future. In the center of all these programs is the individual, guarantee of his rights and freedoms, creation in the country of the atmosphere where tolerance, pluralism, non-discrimination, and mutual trust are paramount.
I am also confident that this exceptional Conference, dedicated to the European standards of rule of law and the scope of discretion of powers will make a lasting contribution to mastering challenges existing in our country and other countries of the EC member states, for a more efficient guarantee, ensuring and protection of human rights.