Սպորտ 17:00 05/07/2013
«Միլանի» հարձակվող Մարիո Բալոտելլին պատմել է այն մասին, որ «Մանչեսթեր Սիթիի» իր թիմակից Կառլոս Տևեսին խորհուրդ է տվել տեղափոխվել միլանյան ակումբ, սակայն վերջինս գերադասել է «Յուվենթուսը»:
«Մենք ունենք ուժեղ թիմ, սակայն եվրագավաթներում պայքարելու համար հարկավոր է ամրապնդում: Կցանկանայի, որ մեզ մոտ տեղափոխվեր Զլատան Իբրահիմովիչը:
Բացի այդ, բազմաթիվ անգամներ Կառլոս Տևեսին խորհուրդ եմ տվել ընտրել «Միլանը», սակայն նա ինձ չլսեց և տեղափոխվեց «Յուվե»:
Ինչ վերաբերում է Էլ-Շաարավիին, ապա Ստեֆանն ինձ ասել է, որ կմնա: Ինչին ի պատասխան նշել եմ, որ նա ճիշտ որոշում է կայացրել: Այդ առիթով շատ երջանիկ եմ»,- հայտարարել է Բալոտելլին:

Sport 18:31 05/07/2013
AC Milan striker Mario Balotelli says he tried unsuccessfully to convince Carlos Tevez to join the club instead of Juventus this summer, Goal.com reported.
"We are strong, but to compete at a European level we need reinforcements," he told Sportmediaset. "I would like us to sign Ibrahimovic.
"I'm not afraid of Juve: I respect all clubs but fear none. Tevez is a friend - I told him to come to Milan, however, he did not listen and went to Juve.
"If I happen [to come against him], on the pitch, I'll take the ball around him!"
Balotelli also revealed his delight that Stephan El Shaarawy is set to stay at San Siro this summer and says he has no plans to leave the club he joined in January from the Etihad Stadium.