Տնտեսություն 16:00 06/07/2013
Այսօր Հայաստանի և Լիբանանի առևտրաարդյունաբերական պալատները համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին: Այն ստորագրեցին ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը և լիբանանյան կողմից Ֆրայչայզինգ ասոցիացիայի նախագահ Չարլս Արբիդը։
Հուշագիրը նախատեսում է երկկողմ կապերի ամրապնդում, ներդրումների խթանումմ ինչպես նաև աջակցություն գործարար շրջանակներին:
Հուշագրի ստորագրումից հետո ՀԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը նշեց, որ հայ-լիբանանյան հարաբերությունները 2 հազարամյակի պատմություն ունեն: «Մենք հարգանքով և շնորհակալությամբ ենք ընդունում Լիբանանի հայ համայնքի հանդեպ այդ երկրի դրական վերաբերմունքը: Լիբանանահայ բազմաթիվ գործարարներ ու արդյունաբերողներ այսօր մասն են կազմում երկրի արդյունաբերողների ու առևտրականների միությունների: Բացի այդ, Լիբանանի հայերը ներկայացված են տեղական ինքանակառավարման մարմիններում, երկրի դիվանագիտական կորպուսում»,- հայտարարեց Մ.Սարգսյանը:
Լիբանանի արդյունաբերության նախարար Վրեժ Սափունջյանն էլ նշեց, որ երկու կողմերն էլ փոխադարձ ներդրումների համար լավ հնարավորություն ունեն:
Նշվեց նաև, որ Լիբանանից Հայաստան ներմուծվող ապրանքները 2011 թվականին կազմել են 3,5 մլն դոլար, իսկ Հայաստանից Լիբանան արտահանվել է ընդամենը 500 մլն դոլարի ապրանք:

Экономика 16:42 06/07/2013
Сегодня, 6 июля, Торгово-промышленные палаты (ТПП) Армении и Ливана подписали меморандум о сотрудничестве. Документ подписали главы ТПП двух стран Мартин Саркисян и Мухаммад Чокер.
Меморандум предусматривает укрепление двусторонних связей, стимулирование инвестиций, а также содействие деловым кругам.
После подписания меморандума глава ТПП Армении Мартин Саркисян отметил, что история армяно-ливанских отношений насчитывает 2 тысячелетия. «Мы с уважением и благодарностью воспринимаем положительное отношение Ливана к армянской общине», – подчеркнул он.
В свою очередь, министр промышленности Ливана Вреж Сапунджян отметил, что у Ливана и Армении есть хорошие возможности для взаимных инвестиций. По его словам, объем товарооборота между странами в 2011 году составил порядка 4 млн. долларов, при этом 3,5 млн. долларов приходится на долю импорта ливанской продукции в Армению, и лишь 0,5 млн. долларов на долю экспорта из Армении в Ливан.