Հասարակություն 15:04 06/07/2013
Ստեղծվում է հատուկ հանձնախումբ՝ Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների իրավական թղթածրարն ամբողջականացնելու նպատակով
Հուլիսի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում աշխատանքն է շարունակել «Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Սփյուռքում ձևավորված տարածաշրջանային հանձնախմբերի գործունեության իրավական հարցերի քննարկմանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության լրատվական ծառայությունից, զեկույցով հանդես են եկել ՀՀ սահմանադրական դատարանի խորհրդական, Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Գևորգ Դանիելյանը, ՀՀ արդարադատութան նախարարի տեղակալ Եղիշե Կիրակոսյանը, «Արևմտահայերի ազգային կոնգրես»-ի նախագահ, միջազգային իրավունքի փորձագետ ֆրանսահայ Սուրեն Սերայդարյանը, միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր արգենտինահայ Ռոբերտո Մալխասյանը, իրանահայ իրավաբան Ռիտա Ավետիսյանը, Ռուսաստանը ներկայացնող իրավաբաններ Կարեն ներսիսյանը, Սիմոն Ծատուրյանը և ոլորտի այլ մասնագետներ:
Քննարկվել են ցեղասպանության ենթարկվածների ժառանգների գույքային փոխհատուցման վերաբերյալ դատական ատյաններ անհատական և խմբակային կարգով հայցադիմումներ ներկայացնելու, իրավահաջորդության և պահանջատիրության ներկայացման այլ հարցեր:
Ամփոփելով համաժողովի աշխատանքները՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ ստեղծվում է հատուկ հանձնախումբ՝ Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների իրավական թղթածրարն ամբողջականացնելու նպատակով:
Համաժողովը ընդունել է հայտարարություն, որը ներկայացվում է ստորև.
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
ընդունված
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցների կողմից
Կարևորելով աշխարհասփյուռ հայ իրավաբանների ներուժի ուղղորդման անհրաժեշտությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ,
արձագանքելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կոչին,
ողջունելով Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսների 2013թ. ապրիլի 24-ի համատեղ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, հետևանքների հաղթահարման, հայկական եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան կալվածքները և հոգևոր-մշակութային արժեքները իրավատիրոջը վերադարձնելու մասին,
արժևորելով ցեղասպանությունների հիմնախնդիրների վերաբերյալ հայ և օտարազգի իրավաբանների մինչ օրս կատարած աշխատանքները,
քննարկելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման հիմնախնդիրները միջազգային իրավունքի շրջանակներում,
Իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովի մասնակիցներս՝ դիմելով բոլոր հայ իրավաբաններին, ցեղասպանությունների հիմնախնդիրներով զբաղվող միջազգային իրավունքի օտարազգի մասնագետներին:
Հայտարարում ենք՝
1. Հայ իրավաբանների առաջնահերթ խնդիրը համարում ենք ոչ թե Ցեղասպանության ակնհայտ իրողության փաստումը, այլ հետևանքների հաղթահարման առումով իրավական հիմնավոր ու ամբողջական թղթածրարի պատրաստումը՝ համաժողովում ներկայացված մոտեցումների, առկա հետազոտությունների ու փաստաթղթերի, միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հիման վրա,
2. իրավական հիմնախնդիրների շրջանակներում համագործակցելու ենք ՀՀ Նախագահի գլխավորությամբ գործող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի և Սփյուռքում գործող հանձնախմբերի հետ,
3. ստեղծելու ենք հատուկ հանձնախումբ Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների իրավական թղթածրարն ամբողջականացնելու համար։

Армянские юристы со всего мира объединяют усилия к 100-й годовщине Геноцида армян
В зале заседаний президиума Национальной Академии наук Армении сегодня завершилась вторая Всеармянская конференция юристов, в которой принимали участие порядка 100 известных специалистов из Армении, Диаспоры и Нагорно-Карабахской Республики. Форум проходил под девизом «В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян».
Как передает пресс-служба министерства Диаспоры РА, в ходе мероприятия обсуждались вопросы представления в различные судебные инстанции индивидуальных и коллективных исков о компенсации имущества потомкам переживших Геноцид армянам, о правопреемности и др.
Подводя итоги работы форума, председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян заявил о создании специальной группы, которая составит целостный пакет связанных с Геноцидом армян правовых проблем.
В принятом заявлении, в частности, отмечается:
«1. Первостепенной задачей армянских юристов мы считаем не фиксацию очевидного факта Геноцида армян, а подготовку целостного и в правовом плане обоснованного пакета по преодолению последствий Геноцида армян на основе представленных на конференции подходов, имеющихся исследований и документов, международных норм и принципов.
2. В рамках основополагающих правовых задач мы будем сотрудничать с возглавляемой президентом РА Государственной комиссией по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
3. Будет создана специальная группа для подготовки целостного пакета связанных с Геноцидом армян фундаментальных правовых проблем».
Напомним, в приветственном слове, ранее направленном участникам второй Всеармянской конференции юристов, президент Армении Серж Саргсян отметил, что Всеармянские профессиональные инициативы стали важнейшим направлением сотрудничества между Арменией и Диаспорой. Более того, эти инициативы уже дают определенный результат, раскрывая новые примеры использования потенциала армянских общин во всем мире.
«Вовсе не случайно, что связанные с Геноцидом армян правовые проблемы находятся в центре внимания армянских юристов», – отмечал С. Саргсян, подчеркивая важность активного теоретического и практического участия армянских специалистов в деле международного признания Геноцида армян, особенно в преддверии 100-й годовщины трагедии.
Президент РА в своем послании заявил, что пока существует армянская государственность, все попытки предать исторические факты забвению будут обречены на провал.
«Это величайшее преступление против человечности должно быть раз и навсегда признано и осуждено – в первую очередь самой Турцией», – говорилось в послании.
С. Саргсян напомнил, что с 2011г. действуют государственная комиссия по координации посвященных 100-й годовщине Геноцида армян мероприятий, международная консультативная группа, соответствующие региональные группы Диаспоры.
«Многие из вас, несомненно, уже активно вовлечены в эти работы. На сегодня, в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян, вы можете совместить ваши знания и опыт, выступить с предложениями и научными выводами», – было сказано в послании главы государства к участникам форума.