Սոցիալապես անապահով և բարձր առաջադիմություն ունեցող ուսանողները կստանան ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցում
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Ա.Աշոտյանը ստորագրել է հրաման «Պետության կողմից ուսանողական նպաստի ձևով ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցում տրամադրելու նպատակով բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսումնառող ուսանողների միջին որակական գնահատականի նվազագույն շեմը հաստատելու մասին»:
ԿԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, համաձայն հրամանի՝ ուսանողական նպաստի ձևով ուսման վճարի մասնակի փոխհատուցում կտրամադրվի ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված անապահովության սահմանային միավո֍ ից բարձր միավորներ ունեցող ուսանողներին, ովքեր հաղթահարել են հաստատված նվազագույն շեմը՝ բակալավրի կրթական ծրագրի համար` 85% /ՄՈԳ/, մագիստրոսի կրթական ծրագրի համար` 90% /ՄՈԳ/:

В Армении студенты из социально необеспеченных семей и с высокой успеваемостью получат частичную компенсацию платы за обучение
18:10 09/07/2013
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян подписал указ «Об утверждении минимального порога средней оценки обучающихся в высших учебных заведениях студентов с целью предоставления государством частичной компенсации платы за обучение в виде студенческого пособия». Об этом сообщает пресс-служба министерства.
Согласно информации, частичная компенсация платы за обучение в виде студенческого пособия будет предоставлена студентам из зарегистрированных в системе оценки необеспеченности семей, у которых баллы превышают прирубежный балл необеспеченности, установленный правительством Армении и которые преодолели утвержденный минимальный порог. Этот порог для образовательной программы бакалавра равен 85%, а для образовательной программы магистра – 90%.