Հայաստանն Արևելյան գործընկերության ծրագրի առաջատար երկրներից է. Ֆյուլե
Այսօր Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Երևան ժամանած Եվրոպական միության Ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում, ըստ աղբյուրի, նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ վերջին տարիներին Եվրոպական միության հետ Հայաստանի համագործակցությունը լուրջ առաջընթաց է արձանագրել: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև շնորհակալություն հայտնեց ԵՄ կողմից Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացին շարունակական աջակցության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացներին առնչվող հարցեր։
Հանձնակատար Ֆյուլեն բարձր է գնահատել ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում տեղի ունեցող դրական զարգացումները, ընդգծելով, որ Հայաստանն Արևելյան գործընկերության ծրագրի առաջատար երկրներից է և վերահաստատել ԵՄ հանձնառությունը՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին: Հանձնակատար Ֆյուլեն նաև հույս է հայտնել, որ նոյեմբերին կայանալիք Արևելյան գործընկերության Վիլնյուսի գագաթաժողովին կնախաստորագրվեն Ասոցացման համաձայանգիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիրը:
Հանդիպմանը երկուստեք նշվել է ԵՄ-Հայաստան Մուտքի արտոնագրի ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերի շուտափույթ վավերացման կարևորությունը: Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության համատեքստում անդրադարձ արվել Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցությանը:
Ըստ աղբյուրի, Էդվարդ Նալբանդյանը և Շտեֆան Ֆյուլեն քննարկումները կշարունակեն այսօր երեկոյան կայանալիք աշխատանքային ընթրիքի ընթացքում։

Политика 14:05 10/07/2013
Сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с прибывшим с визитом в Ереван европейским комиссаром по вопросам расширения и политики добрососедства Штефаном Фюле.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, министр отметил, что в последние несколько лет в сотрудничестве Армении с Европейским Союзом зафиксирован серьезный прогресс. Эдвард Налбандян выразил благодарность за содействие ЕС процессу осуществления реформ в Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с переговорными процессами в рамках «Восточного партнерства».
Штефан Фюле высоко оценил положительные развития в отношениях между ЕС и Арменией, подчеркнув, что Армения является одной из передовых стран программы ЕС «Восточное партнерство». При этом он подтвердил приверженность ЕС продолжить оказывать содействие Армении в процессе осуществления реформ в стране.
Еврокомиссар также выразил надежду, что на предстоящем в ноябре Вильнюсском саммите «Восточного партнерства» будут парафированы соглашение об Ассоциации с ЕС и соглашение об ассоциации и создании зоны свободной торговли.
Стороны указали на важность скорейшей ратификации соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Арменией и ЕС. В контексте председательства Армении в Совете Европы собеседники коснулись также сотрудничества между Евросоюзом и Советом Европы.
Отметим, что Эдвард Налбандян и Штефан Фюле продолжат обсуждения на предстоящем сегодня вечером рабочем ужине.