Քաղաքական 15:17 11/07/2013
Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Բելառուսի խորհրդարանը ևս կանդրադառնա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր Մինսկում հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Վիկտոր Գումինսկիի հետ:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմի հաղորդմամբ, երկուստեք գոհունակությամբ է արձանագրվել, որ Հայաստանը և Բելառուսը ռազմավարական գործընկերներ են, և երկկողմ հարաբերությունների հիմքում ընկած են բարեկամական սերտ կապերն ու փոխվստահությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը Վիկտոր Գումինսկիի հետ զրույցում անդրադարձել է միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման անհրաժեշտությանը, ինչին, նրա համոզմամբ, նպաստում են նաև բարձր մակարդակի փոխայցերը և միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև երկու երկրների խորհրդարանների պատվիրակությունների փոխգործակցությանը թե՛ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի և թե՛ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում:
ԱԺ փոխնախագահը Վիկտոր Գումինսկիին տեղեկացրել է, որ ողջ առաջադեմ մարդկությունը 2015-ին կնշի 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության տարածքում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
«Հայոց ցեղասպանության չճանաչումն ու ժխտումը ճանապարհ հարթեցին նացիզմի և ֆաշիզմի համար»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը՝ հույս հայտնելով, որ Բելառուսի խորհրդարանը ևս կանդրադառնա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին:

Политика 15:46 11/07/2013
«Непризнание и отрицание Геноцида армян проложили путь нацизму и фашизму». Заявление Эдуарда Шармазанова в Минске
Вице-председатель Национального Собрания (НС) Армении Эдуард Шармазанов сегодня в Минске встретился с заместителем председателя Постоянной комиссии Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь Виктором Гуминским. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи стороны с удовлетворением констатировали, что Армения и Беларусь являются стратегическими партнерами, и в основе двусторонних отношений лежат дружественные тесные связи и взаимное доверие.
Эдуард Шармазанов коснулся необходимости развития межпарламентского диалога, чему, по его убеждению, способствуют взаимные визиты на высоком уровне и работы межпарламентской комиссии.
В ходе встречи стороны коснулись также взаимодействия делегаций парламентов двух стран, как в рамках межпарламентской ассамблеи СНГ, так и парламентской ассамблеи ОДКБ.
Вице-спикер парламента Армении сообщил Виктору Гуминскому, что в 2015 году все передовое человечество отметит 100-ую годовщину Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
«Непризнание и отрицание Геноцида армян проложили путь нацизму и фашизму», – отметил Эдуард Шармазанов, выразив надежду, что парламент Беларуси также обратится к процессу признания Геноцида армян.