ՄԱԿ. Այս տարվա Բնակչության համաշխարհային օրվա ուշադրության կենտրոնում անչափահասների հղիության հարցն է
Այսօր բնակչության համաշխարհային օրն է: Օրվա առթիվ ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը: ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի տարածած ուղերձում գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ այս տարի ուշադրության կենտրոնում անչափահասների հղիության հարցն է:
«Լինելով աղջիկների կրթության, առողջության ու իրավունքների հավատարիմ ջատագովը և հավատացած լինելով, որ երիտասարդ կանայք կկարողանան վերափոխել մեր աշխարհը, ես ողջունում եմ այն փաստը, որ այս տարվա Բնակչության համաշխարհային օրվա ուշադրության կենտրոնում անչափահասների հղիության հարցն է: Այս նուրբ թեման գլոբալ ուշադրություն է պահանջում:
Մոտ 16 մլն դեռահաս աղջիկներից շատ շատերը, ովքեր յուրաքանչյուր տարի ծննդաբերում են, երբեք իրենց հղիությունը պլանավորելու հնարավորություն չեն ունեցել: Հղիության և ծննդաբերության բարդությունները կարող են հանգեցնել ծանր հաշմանդամության, ինչպիսին է մանկաբարձական ֆիստուլը, և հանդիսանում են այս խոցելի երիտասարդ կանանց մահվան հիմնական պատճառ: Դեռահաս աղջիկները վտանգավոր արհեստական վիժեցման պատճառով նաև կանգնում են բազմաթիվ հիվանդությունների, վնասվածքների և մահվան առջև:
Այս խնդիրները լուծելու համար մենք պետք է հնարավորություն տանք աղջիկներին հաճախել տարրական դպրոցներ և ստանալ լավ կրթություն իրենց դեռահասության շրջանում: Երբ երիտասարդ աղջիկը կրթված է, հավանականությունը մեծ է, որ նա ավելի ուշ կամուսնանա, երեխաներ կունենա այն ժամանակ, երբ պատրաստ կլինի, կունենա ավելի առողջ երեխաներ և ավելի բարձր եկամուտ կվաստակի:
Մենք պետք է նաև բոլոր դեռահասներին ապահովենք իրենց տարիքին համապատասխան, բազմակողմանի սեռական կրթությամբ: Սա հատկապես կարևոր է, որպեսզի հնարավորություն տրվի երիտասարդ կանանց որոշելու, ե՞րբ և արդյո՞ք ուզում են մայր դառնալ: Բացի այդ, մենք պետք է տրամադրենք սեռական և վերարտադրողական առողջության համապարփակ ծառայություններ, որոնք ներառում են ընտանիքի պլանավորում և սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների, այդ թվում`ՄԻԱՎ-ի, կանխարգելում և բուժում: Եվ մենք պետք է երաշխավորենք մայրական առողջության ծառայությունները, որոնք անհրաժեշտ են կանանց:
Ուշադրություն և միջոցներ հատկացնելով դեռահաս աղջիկների կրթությանը, առողջապահությանը և բարեկեցությանը` մենք հավատացած ենք, որ նրանք հասարակության մեջ դրական փոփոխություն մտցնելու համար է՛լ ավելի մեծ ուժ կդառնան, ինչն ազդեցություն կունենա եկող սերունդների վրա: Բնակչության համաշխարհային այս օրը եկե´ք խոստանանք աջակցել դեռահաս աղջիկներին իրագործելու իրենց ներուժի կարողությունը և իրենց ներդրումը կատարելու մեր ընդհանուր ապագայի մեջ»,-ասված է ուղերձում:

Всемирный день народонаселения в 2013 году посвящен проблеме подростковой беременности
Каждый год 11 июля ООН отмечает Всемирный день народонаселения: в этом году он посвящен такой деликатной теме, как подростковая беременность. Об этом сообщает Радио ООН.
По мнению генерального секретаря ООН, эта проблема требует глобального внимания. В своем послании по поводу Дня народонаселения Пан Ги Мун отмечает, что 6 миллионов девочек-подростков, ежегодно рожающих детей, не имеют возможности спланировать свою беременность.
Осложнения при беременности и родах могут вызывать серьезную инвалидность и являются главной причиной смерти молодых женщин. Из-за небезопасных абортов большое количество девочек подросткового возраста сталкивается также с опасностью различных заболеваний, травм и смерти, подчеркивает глава ООН.
Генеральный секретарь считает, что для решения этой проблемы необходимо обеспечить, чтобы девочки посещали начальную школу и получали качественное образование на протяжении всего отрочества. Очевидно, что образованные девушки чаще выходят замуж в более позднем возрасте, откладывают беременность и роды до того момента, когда они к этому готовы, имеют более здоровых детей и получают более высокий доход, говорится в послании.
Пан Ги Мун также убежден в том, что все подростки должны получать соответствующее их возрасту всестороннее образование по сексуальным вопросам. Это имеет особенно важное значение для молодых женщин, поскольку дает им возможность решать, когда они хотят стать матерями и хотят ли они рожать детей вообще.
Кроме того, молодым людям должны быть предоставлены услуги по охране сексуального и репродуктивного здоровья, которые должны охватывать планирование семьи и профилактику и лечение заболеваний, передаваемых половым путем, включая ВИЧ, заявил глава ООН.