Ռուս զբոսաշրջիկներին հետաքրքրում է Հայաստանը
Գիդերի պակաս, մատուցվող ծառայությունների բավականին բարձր գներ: Երկու կարևորագույն պատճառ, որոնք չեն խթանում Հայաստանում տուրիզմի զարգացմանը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս երկու պատճառն առանձնացրեց «Армения туристическая» ամսագրի տնօրեն Լիլիթ Հովհաննիսյանը:
Ռուսալեզու ամսագիրը, ըստ նրա, նպատակ ունի Ռուսաստանում ըստ պատշաճի ներկայացնել Հայաստանը, այդպիսով էլ ավելի մեծացնելով հետաքրքրությունը Հայաստանի հանդեպ: «Ռուսաստանում բացակայում էր Հայաստանի վերաբերյալ տպագիր մամուլ»,- ասաց Լ. Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ սա նաև պետական նշանակություն ունեցող քայլ է, որն արվում է անհատ կազմակերպության կողմից:
Ամսագիրը բաժանվում է նաև Ռուսաստանում (14 հազարից 10 հազարը բաժանվում է Ռուսաստանում): Ամսագրի աշխատակից Անահիտ Գևորգյանն ասաց, որ ամսագրի առաջին համարը բավականին արագ է սպառվել, ինչը վկայում է, որ ռուս զբոսաշրջիկներին հետաքրքրում է Հայաստանը:
Ռուս զբոսաշրջիկները, ըստ Լ. Հովհաննիսյանի, հիմնականում նախընտրում են հնարավորինս շատ տեսարժան վայրեր այցելել. «Հայաստանն այն երկիրը չէ. գալ ու մնալ հյուրանոցում»:

There are two reasons that hinder tourism development in Armenia: lack of tour guides and expensive services, director of Tourist Armenia Russian-language magazine Lilit Hovhannisyan told today’s news conference.
According to her, Tourist Armenia is the first Russian-language tourist guide on Armenia in the territory of Russia, which aims to properly present Armenia in Russia in order to raise tourist interest in our country. The magazine gives detailed information about the places of interest, culture, traditions, cuisine and everyday life in Armenia.
Anahit Gevorgyan, who works for the magazine, noted that the magazine’s first issue was sold out very quickly in Russia, which is evidence of the fact that Russian tourists are interested in Armenia.
Russian tourists love visiting places of interest in Armenia, Lilit Hovhannisyan said. “Armenia is not the country where one can come and stay in a hotel all day long.”