Քաղաքագետ. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը նոր տրամաբանության ու առաջարկությունների կարիք ունի
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը փակուղային վիճակում է: Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումների հիմնական նպատակն է այդ վիճակից դուրս գալու ինչ-որ ճանապարհներ գտնելը: Ասուլիսում նման դիտարկումներ արեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպումից ու դրան հաջորդած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունից հետո, ըստ քաղաքագետի, միակ լուրը հույսն է, որ մինչև տարեվերջ կարող է կազմակերպվել երկու երկրների նախագահների հանդիպումը. «Սա նշանակում է, որ լուրջ ձեռքբերում չկա»:
«Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների վերջին հայտարարությունը, որտեղ Մադրիդյան սկզբունքները չէին նշվել, վկայում է, որ դրանք տապալված են: Բանակցությունները նոր տրամաբանության ու առաջարկությունների կարիք ունեն»,- կարծիք հայտնեց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ այսօր բանակցային գործընթացում գլխավոր հարցը վստահության մթնոլորտի վերականգնումն է, որը խաթարվել էր նախորդ տարվա օգոստոսին, երբ Հունգարիան ադրբեջանցի մարդասպան Ռ. Սաֆարովին հանձնեց Ադրբեջանին, այնուհետև՝ Ադրբեջանի նախագահի կողմից նրան ներում շնորհեց:

Analysis 13:59 15/07/2013
The settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is deadlocked, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan told reporters in Yerevan.
The main purpose of the meetings of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers is to find ways out of this situation, he said.
“There is no notable achievement after the last meeting of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers and the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs,” Melik-Shahnazaryan said.
“The latest statement of the Presidents of the Co-Chair countries did not mention Madrid Principles, which is evidence of the fact that Madrid Principles have failed. A new logic and proposals are needed in the talks,” the speaker said.
Currently, the key task is to restore the atmosphere of confidence, which was undermined last August when axe murderer Ramil Safarov was extradited to Azerbaijan, where he was pardoned and pronounced a national hero, Melik-Shahnazaryan concluded.