Տարածաշրջան 15:33 18/07/2013
Ադրբեջանի քրդերը իրենց մշակույթի պահպանման և ձուլման քաղաքականությանը դիմակայելու համար հիմնել են Ադրբեջանի քրդական երիտասարդական միությունը: Այս մասին գրում է թուրքական «Diyarbakirhaber» լրատվական կայքը:
Միության նախագահ Նիջաթ Ջաբրաիլովը թուրքական կայքին տված հարցազրույցում պատմել է կազմակերպության գործունեության և ապագա ծրագրերի մասին:
Հարցազրույցում նա ասել է, որ 2011 թվականին կազմակերպության հիմնումը ադրբեջանական մամուլում մեծ արձագանք է գտել:
Ջաբրաիլովը նշել է, որ իրենք քաղաքական նպատակներ չեն հետապնդում և միայն մշակությաին ու հասարակական գործունեություն են ծավալում:
Լրագրողի այն հարցին, թե այսօր ինչ վիճակում են գտնվում Ադրբեջանի քրդերը, նա ասել է. «Ամենաշատ ձուլման ենթարկվողները Ադրբեջանի քրդերն են: Այսօր Ադրբեջանում 100 քուրդ երիտասարադից միայն 3-5-ն է քրդերեն խոսում: Օտարվել են սեփական մշակույթից և պատմությունից: Քրդերը Ադրբեջան գաղթելուց հետո երկրի 4 կողմերն են ցրվել, և սա երիտասարդ սերնդի վրա իր բացասական ազդեցությունն ունի: Ադրբեջանում չկա մի տեղ, որտեղ զանգվածաբար քրդեր ապրեն: Համակեցություն և միասնություն չունենք , այդ պատճառով էլ ասիմիլյացիան մեզ վրա ավելի արագ է ազդում»:
Ջաբրաիլովը, նշել է որ իրենք ցանկանում են հարաբերություններ հաստատել Քուրդիստանում և արտասահմանում ապրող քրդական կազմակերպությունների հետ: «Մեր` Ադրբեջանի քրդերիս մոտ մի պատկերացում կա, որ մենք Քուրդիստանում ապրող քրդերի կողմից մոռացված ենք: Ուզում ենք, որ մեզ հետ համագործակցեն, մեզ տեր կանգնեն: Նույնիսկ չգիտեն, թե Ադրբեջանում ինչքան քուրդ է ապրում: Չենք ուզում, որ մեզ այստեղ թողնեն, որ ասիմիլյացվենք», ասել է նա ու ավելացրել, որ չի կարելի ասել, թե միայն քրդերի են ասիմիլյացվում : Մյուս ժողովուրդների նկատմամբ էլ է այդ քաղաքականությունը տարվում:
Վերջում Ադրբեջանի քրդական երիտասարդական միությունը կոչ է արել քրդական լրատվամիջոցներին իրենց ուշադրությունը սևեռել Ադրբեջանում ապրող հազարավոր քրդերի խնդիրների վրա:

Общество 16:27 18/07/2013
Курды Азербайджана в целях сохранения своей культуры и противостояния политики ассимиляции создали курдский молодежный союз Азербайджана. Об этом сообщает турецкий информационный сайт «Demokrathaber».
Председатель союза Ниджат Джабраилов в интервью турецкому сайту рассказал о деятельности союза и дальнейших планах.
В интервью он отметил, что создание организации в 2011 году вызвало широкий отклик в азербайджанской прессе.
Джабраилов подчеркнул, что они не преследуют политических целей и осуществляют лишь культурную и общественную деятельность.
Комментируя положение курдов Азербайджана, он заявил: «Больше всего ассимиляции подвергаются курды Азербайджана. Сегодня из 100 курдских представителей молодежи лишь трое-пятеро говорят на курдском. Они отчуждены от собственной культуры и истории. После переселения в Азербайджан курды рассеялись по всем четырем сторонам света, и это оказывает негативное воздействие на молодое поколение. В Азербайджане нет компактного места проживания курдов. У нас отсутствует элемент сосуществования и единства, поэтому мы легко поддаемся ассимиляции».
Джабраилов добавил, что они хотят установить отношения с действующими в Курдистане и за рубежом курдскими организациями. «У нас складывается впечатление, что в Курдистане про нас забыли. Мы хотим, чтобы с нами сотрудничали,  защитили нас. Они даже не знают, сколько курдов проживает в Азербайджане. Мы не хотим, чтобы нас оставляли тут, под угрозой ассимиляции», – подчеркнул он, добавив, что политика ассимиляции осуществляется и в отношении других народов.
В завершение курдский молодежный союз Азербайджана призвал курдские СМИ уделять внимание проблемам тысяч азербайджанских курдов.