Տարածաշրջան 16:00 20/07/2013
Ստեփանակերտում ճանապարհորդող 23-ամյա ֆրանսիացի դեղագործ Ջորդան Նաումը տեղյակ է Լեռնային Ղարաբաղի արյունալի անցյալից, իսկ հիմա բավականին զարմացած է. «Տեղի ժողովուրդը շատ բարեհամբյուր ու հյուրասեր է, իսկ տեղանքը՝ շատ անվտանգ: Այստեղ տարբեր երկներից ժամանած զբոսաշրջիկներ կան, և ես ինձ որևէ կերպ վտանգված չեմ զգում»:
«Դիպուկահարների կրակոցներ, ականապատ տարածքներ, դատարկված քաղաքներ. Լեռնային Ղարաբաղն առաջին հայացքից հեռու է կատարյալ արձակուրդային վայր կոչվելուց: Այնուամենայնիվ, այստեղ այցելող օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը գնալով աճում է»- գրում է Agency France Presse լրատվական գործակալությունը: Ավելին, զբոսաշրջիկներն իրենց համար նոր Ղարաբաղ են բացահայտում՝ զերծ որևէ տեսակի պատերազմական մթնոլորտից:
France-Presse-ն նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը դեռ պատերազմի և խաղաղության միջև է: Չնայած 1994թ. կնքված չափազանց զգայուն հրադադարի, արդեն երկու տասնամյակ է ինչ վերջնական խաղաղություն հաստատելու փորձերը ձախողվում են: Միևնույն ժամանակ, հակամարտության կողմերը, մասնավորապես նավթով հարուստ Ադրբեջանը, շարունակում են համալրել իրենց ռազմական տեխնիկան:
Այդ ամենի հետ մեկտեղ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները տուրիզմի զարգացման համար արտերկրում ներդրումներ են կատարում, որոնք, իրենց իսկ խոսքերով, հետագայում արդարացվում են: Ըստ տեղական իշխանությունների՝ վերջին տարիներին այցելուների թիվն աճել է 40%-ով. 2012թ. Լեռնային Ղարաբաղն ընդունել է 15,500 օտարերկրյա զբոսաշրջիկ՝ չհաշված Հայաստանի հսկայական սփյուռքը:
«Անկախ Ադրբեջանի հետ ունեցած մեր թեժ հակամարտությունից, մենք Ղարաբաղն ավտանգ, հաճելի ու հետաքրքիր վայր ենք դարձրել զբոսաշրջիկների համար: Եթե ստացվի պահպանել այս ցուցանիշը, հինգ տարի անց զբոսաշրջությունը մեր բյուջեի ամենաշահութաբեր ճյուղը կլինի», - ասում է Լեռնային Ղարաբաղի Զբոսաշրջության բաժնի ղեկավար Սերգեյ Շահվերդյանը՝ ավելացնելով, որ Ղարաբաղում երբևէ ոչ մի զբոսաշրջիկ չի վիրավորվել:
Ժամանակին պատերազմի դաշտ հանդիսացող Ստեփանակերտում, որը գտնվում է սահմանից 50 կիլոմետր հեռավորության վրա, այժմ կարելի է տեսնել խաղաղ պուրակներ, որտեղ զինված հակամարտության նշան անգամ չկա: Հետզհետե նոր հյուրանոցներ և ռեստորաններ են կառուցվում. ընդհանուր առմամբ, շինարարությունը զարգանում է:
Լեռնային Ղարաբաղն ունի և՛ բնական, և՛ մշակութային հարստություն: Քարքարոտ լեռներ և խիտ անտառապատ բլուրներ: Մշակութային ժառանգության մի մասը, ցավոք, ոչնչացվել է պատերազմի ընթացքում, սակայն դրանց մնացորդները դեռ վկայում են Լեռնային Ղարաբաղի հարուստ պատմության մասին:
Տուրիստական գործակալություններից հայտնում են, որ կան նաև էքստրիմ զբոսաշրջության երկրպագուներ, ովքեր ցանկանում են առաջին ճակատ գնալ: Գործակալությունները ստիպված են լինում բացատրել, որ ականապատ տարածքների պատճառով նման ցանկությունները կարող են շատ վտանգավոր լինել:
Լեռային Ղարաբաղի ապագան դեռ անորոշ է, մինչդեռ Լեհաստանից ժամանած 59-ամյա Անդրեյ Հոյնովսկիի պես զբոսաշրջիկները պնդում են, որ իրենց ընկերներին ևս խորհուրդ են տալու Լեռնային Ղարաբաղ այցելել: Նա կարծում է, որ մեծ ուշադրությունը կարող է նույնիսկ օգնել հակամարտության լուծմանը:
«Նրանք պետք է հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծեն, սակայն դա չի նշանակում, որ զբոսաշրջությունը չպետք է զարգացնել», - ժպտալով հավելեց Հոյնովսկին միջնադարյան Գանձասարի վանքի մոտ լուսանկարվելիս:

Общество 14:00 20/07/2013
Все больше туристов направляются в не признанный ни одним государством Нагорный Карабах и видят его другую, не покрытую ранами войны, сторону, пишет «Agence France-Presse».
Турист из Франции Джордан Наум, посетивший Степанакерт в составе туристической группы рассказал, что знает о кровавом прошлом Нагорного Карабаха и удивлен увиденным.
«Люди очень милы и добродушны. Здесь очень безопасно, есть много туристов из разных стран. Я не чувствую себя в опасности», – сказал 23-летний турист.
Агентство отмечает, что Нагорный Карабах все еще остается замороженным между войной и миром, и, несмотря на хрупкое перемирие, заключенное в 1994 году, стороны конфликта, особенно богатый нефтью Азербайджан, продолжают вооружаться.
Согласно статье, власти Нагорного Карабаха вкладывают деньги в продвижение региона на туристическом рынке, и говорят, что это уже приносит плоды. «Местные власти утверждают, что число туристов ежегодно растет на 40%, и в 2012 году достигло 15,500 человек, не считая представителей огромной армянской диаспоры», – пишет «AFP».
«Этот беспрецедентный рост показывает, что, несмотря на ожесточенное противостояние с Азербайджаном, мы создали имидж Карабаха как приятного для посещения места, безопасного и интересного», – сказал глава управления туризма при правительстве Карабаха.
Авторы статьи отмечают, что некогда разрушенный Степанакерт, находящийся в 50 километрах от линии фронта, не очень-то похож на зону конфликта: после строительного бума последних лет в городе сейчас на каждом шагу можно увидеть новые отели и рестораны.
Туроператоры утверждают, что Нагорному Карабаху с захватывающими горами и густыми лесами есть чем привлечь туристов. «Несмотря на разрушение культурного наследия в ходе войны, регион все еще богат историческими памятниками – от древних руин до средневековых монастырей и мечетей 18-го века», – пишет агентство.
Однако, согласно статье, некоторым туристам этого недостаточно. Сотрудница одного из турагентств сообщила, что тем, кто предпочитает экстрим и хочет поехать на линию фронта, они объясняют, что это опасно из-за минных полей.
Турист Андрей Хойновски из Польши сказал, что, несмотря на неопределенное будущее региона, он посоветует своим друзьям посетить Карабах, и, «возможно, внимание поможет Карабаху развиваться дальше». «Им необходимо решить конфликт мирно, в то же время не сдерживая поток туристов сюда», – сказал 59-летний турист из Польши.