ՀՀ-ԵՄ և ՀՀ-ՀԱՊԿ հարաբերությունները տարբեր հարթության հարցեր են
ԵՄ պաշտոնական կայքը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ Հայաստանի և ԵՄ միջև ընթացող Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ աշխատանքները հաջողությամբ ավարտվել են:
Պրոցեսի նման ընթացքը Հայաստանին հնարավորություն է ընձեռում ԵՄ-ի հետ նոր՝ որակապես առավել բարձր մակարդակի հարաբերություններ հաստատել՝ առավել սերտացնելով տնտեսական հարաբերությունները Եվրոպայի հետ:
Իրադարձությունների հաջող ընթացքի դեպքում Հայաստանի տնտեսությունն ամբողջական բարեփոխումների կենթարկվի, ինչի արդյունքում ՀՀ տնտեսության առաջատար ճյուղերը համահունչ կլինեն ԵՄ չափանիշներին, իսկ մեր տնտեսությունը կդառնա մրցունակ:
Ըստ ԵՄ փորձագիտական կանխատեսումների, երկարաժամկետ կտրվածքով, ՀՀ տնտեսությունը տարեկան կստանա հավելյալ 146 մլն եվրո, ինչը կազմում է ՀՆԱ 2.3% աճ: Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումից հետո կանխատեսվում է Հայաստանից արտահանումների 15.2%, և ներկրումների 8.2% աճ՝ երկարաժամկետ հեռանկարում բարելավելով երկրի առևտտային բալանսը:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, ԵՄ-ն բանակցությունների հաջող ավարտի մասին հայտարարեց մի այնպիսի ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի նկատմամբ ուղղորդված սև քարոզչություն է իրականացվում:
Չնայած իրադարձությունների նման ընթացքը սպասելի էր, այնուամենայնիվ, կարելի է ֆիքսել, որ ներկայումս, ավելի քան երբևէ, ՀՀ՝ եվրոպական ինտեգրացիայի դեմ իրականացվող հայտարարությունները առավել կոշտ բնույթ են կրում:
Վիլնյուսում սպասվող գագաթաժողովից առաջ փորձ է կատարվում ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը ներկայացնել որպես «հակառուսական քաղաքականության» դրսևորում, ընդ որում՝ ցավալի է, երբ հարցին նման նրբերանգներ են փորձում հաղորդել նաև որոշ հայաստանյան քաղաքական գործիչներ:
Ավելին, ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը որոշ գործիչներ փորձում են ներկայացնել որպես ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու զուգահեռ պրոցես, ինչը բացի նրանից, որ հասարակության մոլորեցնելու միտում ունի, այլ հակասում է ՀՀ պետական շահերին:
Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, ՀԱՊԿ-ի ամենակատիվ անդամներից, ընդ որում՝ այս պահին ՀԱՊԿ-ն որպես ռազմա-քաղաքական դաշինք Հայաստանի համար այլընտրանք չունի: Սակայն Հայաստան-ՀԱՊԿ հարաբերություններն ու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների մեջ հակասություն տեսնելն ու մի հարթության մեջ քննարկման դնելը աննպատակահարմար է:

Комментарии 13:48 25/07/2013
Попытки усмотреть противоречия в отношениях Армении с ОДКБ и ЕС нецелесообразны. Комментарий эксперта Т. Абрамяна
Накануне официальный сайт ЕС распространил сообщение о том, что ЕС и Армения 24 июля успешно завершили переговоры по соглашению о зоне углубленной и всеобъемлющей свободной торговли, которое является компонентом соглашения об Ассоциации между ЕС и Арменией.
Комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am вышеупомянутое сообщение, эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян заявил:
«Подобный ход процесса дает Армении возможность установления с ЕС новых отношений, отличающихся качественно более высоким уровнем, сделав еще более тесными экономические отношения с Европой.
В случае успешного развития событий в экономике Армении произойдут целостные реформы, в результате чего передовые ветви экономики станут созвучными стандартам ЕС, а наша экономика станет конкурентоспособной.
В долгосрочной перспективе, согласно прогнозам экспертов ЕС, экономика Армении ежегодно получит дополнительные 146 млн евро, что обеспечит 2.3-процентный рост ВВП. После подписания соглашения о зоне углубленной и всеобъемлющей свободной торговли, прогнозируется 15.2-процентный и 8.2-процентный рост экспорта продукции из Армении, а это в долгосрочной перспективе улучшит торговый баланс страны.
По интересному совпадению, ЕС объявил об успешном завершении переговоров в период, когда ведется «черная агитация» в отношении процессов по евроинтеграции Армении.
Несмотря на то, что подобный ход событий был прогнозируемым, тем не менее, можно зафиксировать, что в настоящее время больше чем когда-либо заявления, направленные против евроинтеграции Армении, носят более жесткий характер.
В преддверии Вильнюсского саммита делается попытка представить парафирование Соглашения об ассоциации с ЕС как проявление «антироссийской политики», причем печально, что этому вопросу пытаются придать подобную окраску некоторые политические деятели Армении.
Более того, некоторые деятели пытаются преподносить парафирование Соглашения об ассоциации с ЕС как параллельный с выходом Армении из ОДКБ процесс, а это кроме цели ввести общество в заблуждение, противоречит государственным интересам Армении.
Армения – стратегический союзник России, один из активнейших членов ОДКБ, причем на данный момент ОДКБ как военно-политический альянс не имеет альтернативы для Армении. Однако попытки усмотреть противоречия в отношениях Армении с ОДКБ и ЕС и рассматривать их в одной плоскости нецелесообразны».