Ա.Յունուսով. Պուտինի այցի վերաբերյալ Ադրբեջանի իշխանությունն ապատեղեկատվություն է տարածում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` Ադրբեջան կատարելիք այցը պաշտոնական Բաքուն ներկայացնում է՝ որպես երկու երկրների միջև երկկողմանի հարաբերությունների բարելավմանն ուղղված քայլ: «Ազադլիգ»-ի հաղորդմամբ, «Ատլաս» կենտրոնի ղեկավար Էլհան Շահինօղլուն կարծիք է հայտնել, որ Պուտինի այցն Ադրբեջանի իշխանությունը փորձելու է ծառայեցնել սեփական շահին:
«Բաքվում Պուտինին կխնդրեն առաջիկա նախագահական ընտրություններում չխոչընդոտել Ալիևին և չաջակցել Իբրահիմբեկովին: Ես այդ հանդիպումների հարցում այդքան էլ լավատես չեմ, քանի որ Պուտինը կարող է որոշակի պահանջներ ներկայացնել՝ ներառյալ Ադրբեջանի անդամակցումը Եվրասիական ու Մաքսային միությանն, ինչին Ադրբեջանը չի կարող համաձայնել: Բաքուն չպետք է նման քայլի գնա գոնե մինչև ընտրություններ, հակառակ դեպքում՝ սպառնում են լուրջ վտանգներ, որոնք Ադրբեջանին կախման մեջ կգցեն Ռուսաստանից», - նշել է փորձագետը:
Կոնֆլիկտաբան Արիֆ Յունուսովն, իր հերթին, նշել է, որ Բաքվում Պուտինի այցի մասին հստակ տեղեկատվություն առայժմ չկա: Նույնիսկ եթե այցը կայանա, այն երկկողմանի հանդիպման բնույթ չի կրի: Ռուսաստանի ղեկավարը մասնակցելու է Մերձկասպյան երկրների գագաթաժողովին. «Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը նույնպես մասնակցելու է գագաթաժողովին: Այցի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Ադրբեջանի պաշտոնական դեմքերը աղմուկ են բարձրացնում, թե այցի նպատակը երկկողմանի հանդիպման անցկացումն է, սակայն դա այդպես չէ», - ընդգծում է կոնֆլիկտաբանը:

В мире 15:11 30/07/2013
Предстоящий визит президента России Владимира Путина в Азербайджан официальным Баку представляется как шаг, направленный на развитие двусторонних отношений между государствами. Как отмечает «Азадлыг», глава центра «Атлас» Эльхан Шахиноглу считает, что власти Азербайджана попытаются воспользоваться визитом Путина в своих целях.
«В Баку у Путина попросят не препятствовать Алиеву на предстоящих президентских выборах и не содействовать Ибрагимбекову. Однако я не столь оптимистичен относительно результатов этих встреч, поскольку и Путин может потребовать от Алиева определенные уступки перед выборами, в том числе присоединение к Евразийскому и Таможенному союзам, с чем Азербайджан согласиться не может. Как минимум, до выборов пойти на это Баку не сможет, в противном случае страну ждут серьезные опасности, которые приведут Азербайджан в зависимость от России», – говорит эксперт.
Конфликтолог Ариф Юнус в свою очередь отмечает, что нет четких сведений о визите Путина в Баку. Однако даже если визит состоится, он не будет носить характер двусторонней встречи. Глава России будет участвовать в Саммите прикаспийских стран. «Кроме него в саммите примет участие и президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Заявления азербайджанской стороны в связи с визитом не соответствуют действительности. Официальные лица в Азербайджане подняли шум, мол, это визит с целью проведения двусторонней встречи, однако это не так», – отмечает конфликтолог.
В преддверии визита В.Путина в Баку азербайджанские эксперты выступили с антироссийскими заявлениями