Հոնդուրասում համաճարակի տարածման պատճառով հայտարարվել է արտակարգ դրություն
Հոնդուրասի իշխանությունները երկրում արտակարգ դրություն են հայտարարել «դենգե» տենդի համաճարակի տարածման պատճառով: Պաշտոնական տվյալներով՝ տարվա սկզբից համաճարակի զոհ են դարձել 16 մարդ, իսկ 14 հազարը վարակվել են այդ վտանգավոր հիվանդությամբ: Այս մասին հայտնում է «Euronews»-ը:
Արտակարգ դրության ռեժիմը ենթադրում է պայքար մոծակների դեմ, որոնք հանդիսանում է այդ հիվանդության տարածողներ:
Նշվում է, որ 2012թ.-ին Հոնդուրասում տենդի համաճարակի զոհ է դարձել 2 մարդ, իսկ ամենամեծ մահացության դեպքերը գրանցվել են 2010թ.-ին, երբ հիվանդությունից մահացել են 83 մարդ:
Նշենք, որ «դենգե» տենդի համաճարակը սուր վիրուսային հիվանդություն է, որը Լատինական Ամերիկա է փոխանցվել նախանցած դարում Ասիայից: Ամեն տարի այդ համաճարակը խլում է հազարավոր կյանքեր աշխարհի արևադարձային շրջաններում:

Общество 12:42 31/07/2013
Власти Гондураса объявили во вторник, 30 июля, чрезвычайное положение в стране из-за распространения заболевания денге. Об этом сообщает «РИА Новости» со ссылкой на латиноамериканские СМИ.
Согласно информации, решение было принято на заседании кабинета министров под руководством президента страны Порфирио Лобо. По официальным данным, с начала года эпидемия денге унесла жизни 16 человек, еще почти 14 тыс. заразились этим опасным заболеванием.
Режим ЧП предполагает борьбу с комарами, являющимися разносчиками заболевания.
В 2012 году это заболевание стало причиной смерти в Гондурасе двух человек, тогда как годом ранее ни одной жертвы заболевания отмечено не было. Самое большое количество смертей от этой болезни было зарегистрировано в 2010 году – тогда умерли 83 человека, указывает «РИА Новости».
Лихорадка денге – острое вирусное заболевание. Болезнь была завезена в Латинскую Америку в позапрошлом веке выходцами из Азии. Ежегодно болезнь уносит тысячи жизней в тропических регионах мира.